Mahkûmlardan önce korktuk tabii

Amerika'da bir grup. Adları Young Volunteers. Okuyan gençlerle güzel şeyler yapmak için bismillah demişler. Galip Yılmaz ile gruplarını konuştuk.

Mahkûmlardan önce korktuk tabii

Amerika'da bulunma sebebiniz nedir? Kaç yıldır oradasınız?

2004 yılında babamın ticari amaçlı gelmesi ile başladı Amerika'daki hayatımız. Amerika’ya geldiğimde ortaokul 8. sınıftaydım. Şu an Bilgisayar ve Fotoğrafcılık Bölümünde 2. sınıf öğrencisiyim. Ekimin 24’ünde 6 yıl oldu buraya geleli. Eğer Amerika’da kalma gibi bir planınız var mı derseniz, şu an itibariyle kalma gibi bir isteğim yok okulum bittikten sonra yüksek lisans yapıp dönmek istiyorum. Memleket kokusuna olan hasreti gidermiyor hiçbir şey.

Böyle bir grup kurmak neyin hasretinden kaynaklandı?

2007 yılında Genç Dergi ile tanıştım. Hemen ardından gencgonulluyuz.biz sitesine üye olup oradaki kardeşlerimizin faaliyetlerini takip etmeye başladım. Onlara gıpta ile bakıyor ve takdir ediyordum, belki biraz da kıskançlık vardı neden ben de yapamıyorum diye... Lise hayatımda sınıfımdaki arkadaşlarla ilgilenmeye özen gösteriyordum. Liseden mezun olduğum yaz, memlekete gitme fırsatım oldu ve Genç Dergi ile yüz yüze tanışıp Mehmet Lütfi Arslan abiyle muhabbet ettik.

Kendisine üniversitede ''Young Volunteers'' isminde bir grup açmak istediğimi ve bu konudaki fikirlerini merak ettiğimi söyledim. Sağolsun o gün bana çok güzel fikirler verdi ve güzel bir moral depolamasi ile ayrıldım. Amerika’ya döner dönmez üniversite hayatım baslamıştı. Hemen ilk hafta okulda grup açmak için neler yapmam gerektiğini araştırıp, grup için ilgili merciye başvurdum. Bir aylık bir süreç sonrası onay alarak ilk adımı atmış olduk. ''Hasretimiz derdimiz’dendir'' diyerek çıkmış olduk bu yola.

Türkiye'de yürütülen gönüllü faaliyetlerin bu faaliyetlerde etkisi var mıdır?

Zaten bu grupların açılmasındaki en büyük etken Türkiye’deki Genç Gönüllüler hareketine olan özenmemizdir. Yapılan faaliyetlerden, alınan kararlardan Genç Dergi editörü Sayın Mehmet Lütfi abimiz de bizzat haberdardır. Aylık yaptığımız toplantılarda Türkiye’deki faaliyetleri değerlendirip konuşmaktayız.

Gruba kimler, nasıl katıldı ve sayınız nasıl böyle hızla çoğaldı?

Grubumuz 16 kişiyle başladı. 12 kişi yönetim kurulu olarak seçildi. İlk hafta yaptığımız oylamada arkadaşlar başkanlığa beni seçtiler. Grup üyelerimiz arasında farklı ülkelerden kardeşlerimiz bulunmakta. Arap, Türk, Pakistanlı, Amerikalı gibi farklı milliyetlerden üye kardeşlerimiz var. Sayımızın bu hızla büyümesinde en büyük etki Rabbimizin yardımı oldu, daha önce grup açarken çektiğimiz sıkıntıların birçoğunu yaşamadık. Sayımız gün be gün hızla arttı. Yönetim kurulunda bulunan kardeşlerimizin dertlenip, büyük bir istek ile çalışmaları sayımızın artmasında çok büyük etkendir. Bir ay içerisinde 120 üyelik bir grup olmayı başardık elhamdülillah.

Toplantılar yapıyormuşsunuz. Bu toplantılarda neler konuşuluyor, ne tür kararlar alınıyor, uygulanıyor mu?

Yönetim Kurulu olarak 15 günde bir toplantı yapıyoruz. Bu toplantıda önümüzdeki ayın planını yapıp geçtiğimiz ayın da değerlendirmesini yapıyoruz. Ayda bir, tüm üyeler ile bir araya gelip 3 saatlik bir toplantı yapıyoruz. Yönetim kurulundaki aldığımız kararları açıklayıp oylamaya sunuyoruz. Kabul etmeyen kardeşlerimizin fikirlerini alıp değerlendirmeye sunuyoruz. Geçtiğimiz ay aldığımız kararların birçoğunu yerine getirdik elhamdülillah. Önümüzdeki hafta, Houston’da yapılacak olan festival için 30 arkadaşımızdan +1 olarak gelme sözünü aldık. Kasım ayının 3. haftasında ise Dallas’ta bulunan alkol ve eroin bağımlılarının tedavi gördüğü hastaneye ziyarette bulunmak için randevu aldık. Yönetim Kurulu ve 8 üye ile birlikte gideceğiz inşallah.

Katılımcı arkadaşları dertlendirmeyi başardığınıza inanıyor musunuz?

Amerika’da üniversite okumak ana dili İngilizce olmayanlar için çok zor. Dersleri anlamakta zorluklar çekiliyor. Yaşam tarzının farklı olması, çevrenin farklı olması ve gurbet hasreti çekmek... Bu zorluklara rağmen, bu yoğunlukta kardeşlerimizin grup için ve Allah rızası için ellerinden geleni yapmaları sanırım dertlerinden kaynaklanıyor. Allah’ın izni ile kardeşlerimizi dertlendirdiğimize ve bir şeylere vesile olduğumuza inanıyorum.

Bulunduğunuz ülke nedeniyle kimi zorluklar da yaşıyor musunuz?

Bildiğiniz gibi 11 Eylül olaylarından sonra Amerika’da Anti-İslam grupları oldukça arttı. Bu yüzden Amerika’ya girişler çıkışlarda ve vize alımlarında büyük ölçüde güçlükler yaşanıyor. Bizde böyle bir sorun olmadı ama olabilir.

Orada ne gibi faaliyetler yürütüyorsunuz?

İlk olarak dernek kuruldu. Dernek kurulduktan sonra ilk işimiz kampüste imza toplayıp okulda mescid açtırmak oldu. Bunun akabinde, birçok derneğin ofisi olmamasına rağmen kendimize bir ofis açtık.

Bunlarla şevklenip kendimizi Ramazan Bayramı'nda çocuklarla hemhal olurken bulduk. Onlarla vakit geçirdik. Karşılıklı hoşnuttuk bu durumdan elhamdülillah. Ardından geniş çaplı bir araştırma yapıp kısa sürede tespit ettiğimiz ailelerle buluşmalar, görüşmeler ayarladık. Bu buluşmaların nedeni; Müslüman olan ama hakkıyla yaşamanın tam olarak ne olduğunun idrakinde olamayan insanlardı. Onlarla paylaşımlarda bulunmak, İslam'ın özüne dair elimizden geldiğince alışverişte bulunmaktı niyetimiz. İnşallah niyetimiz amele dönüşebilmiştir. Bunların dışında bir de hapishane ziyaretlerimiz vardı tabi. Başta biraz korktuk doğrusu... Kocaman, iri yarı, suçlu abiler beklerken bizi beklermişçesine hoş karşılayan insanlarla karşılaşmak hepimizin içine su serpti.

''Amacınız nedir?'' sorusu başta sorulur ama amaç bu kadar güzel olunca sonlara saklamak istedim. Nedir o ulvi amaç?

İlk baştaki amacımız kul olmak ve Allah rızası için hizmet etmek. Amerika’da eğitim gören Müslüman kardeşlerimizin mânen barınacağı ve besleneceği bir ortam kurabilmek amacımız. Bu kurduğumuz gruplar ile hayırlı işlere vesile olabilmek... Bir nebze de olsa örnek olabilmek aslında... Amerika’da üniversite okuyan Müslüman kardeş sayısı oldukça fazla. Tüm bunları konuşurken, toplantılar esnasında, yüzümüzdeki o ifadeleri görmenizi isterdim. Hepimiz bir heyecanla geliyoruz ofise. Fikirlerimizi söylerken gözlerimizde şimşekler çakıyor sanki.

Okurlarımıza iletmek istediğiniz mesajlar ve altını çizmek istediğiniz noktalar var mı?

Dua’larını bizden eksik etmesinler. Dualaşalım inşallah. Derdimize ortak olup uzaklardan bizi ve faaliyetlerimizi merak eden ve bize zamanını ayıran Öznur Balık kardeşimize ''Young Volunteers America'' olarak çok teşekkür ederiz. Ve dunyabizim.com'un yaptığı bu kültür haberciliğinden memnuniyetimizi de dile getirmek istiyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

 

 

Öznur Balık konuştu

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2010, 17:27
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice Kubra
Hatice Kubra - 10 yıl Önce

Rabbim yolunuzu acsin,
sayiniza artirsin,
emeklerinize bereket versin.

Betül Kardeş
Betül Kardeş - 10 yıl Önce

Çok güzel bir girişim, Allah yüz akıyla hizmette daim olmayı nasibetsin, sizler gibi gençleri başımızdan eksik etmesin, zira bizim gibilerinin ne kendine ne başkasına bir hayrı dokunuyor..Rabbim bizi de ıslah etsin..

yıldız ramazanoğlu
yıldız ramazanoğlu - 10 yıl Önce

yiğenim abd de connecticut da. sizlerle tanışmasını çok isterim, çok ihtiyacı var. haberleşebilir miyiz mümkünse. benim mail adresim : [email protected]

Galip Yilmaz
Galip Yilmaz - 10 yıl Önce

Dualariniz icin cok tesekkur ederiz. Rabb im faaliyetlerimizi O'nun rizasi ile beraber arttirsin bereketlendirsin ins...
Selametle..

banner19

banner13

banner26