Lider doğmuş bir insan: Ahmed b. Bella

Şair Ahmet Mercan vefat ettiği haberi sebebi ile İspanya'da Ahmed bin Bella ile tanışmalarını anlatıyor.

Lider doğmuş bir insan: Ahmed b. Bella


İspanya’da katıldığım bir toplantıda tanıdım Ahmet Bin Bella’yı. Filistin, Çeçenistan konuşuluyordu. Söz aldığında, lider doğmuş birinin salonu aşan konuşmasıyla, yüzleşiyorduk. Cezayir kurtuluş savaşı liderlerinden, Cezayir Cumhurbaşkanı, 15 yıllık mapusluk süreçlerinden geçen Ahmet Bin Bella karşımızdaydı.Ahmet Bin Bella

Kendine mahsus bir sosyalist olarak geçen gençliğinin ardından, Müslüman düşünürlüğüne uzanan hapishane süreci ve her yönüyle tam bir mücadele adamının hayat serüveni destansı boyutlara sahip.

Etkisi Cezayir’i aşan bir lider

Bin Bella müzik, edebiyat, sosyoloji, felsefe, iktisat gibi hayatın bütün alanlarına vukufiyetiyle nevi şahsına münhasır bir liderdi. Etkisi Cezayiri aşan bir liderdi. Yanından hiç ayırmadığı ve her gün mutlaka okuduğu Kur’an’ı Kerim’le kurduğu dostluk onun kuvvet kaynağıydı.

Tanıştığımızdan itibaren yanından ayrılmadık. Otel lobisinde, hafta boyunca yaptığımız sohbetlerde seksen yaşını aşmış olmasına rağmen bir delikanlı ile konuştuğumuzu hissediyorduk. Kendisine “üstad” diye hitap etmeme izin vermedi. “Biz kardeşiz” deyişinde, herkese liderlik yapmanın gücü saklıydı. Sorumluluğu bir başkasına havale etmemenin sezdim itirazında ince ikazını. Ümmetçi bir bakışla, ezilen, haksızlığa uğratılan kıtaların öfkesini taşıyordu.Ahmet Bin Bella

Batının yaklaşımını hayatı  boyunca her ortamda tartmış ve hasılası çıkarmış büyük bir tecrübeye sahipti.

Türkiye’de yeteri kadar tanınmıyor Bin Bella.

Bu kitabı gençler okumalı

Onu yıllar önce yayımlanmış küçük bir kitapla tanımıştım. Yüzyüze tanıştığımız 2003 yılından sonra Hece Yayınlarından Konuşmalar isimli yedi röportajı  barındıran kitabı okudum. Bütün gençlere tavsiye ediyorum. Kitapta tekrarlar olmasına rağmen, Ahmet Bin Bella için okumaya değer.

Allah sıhhatine kavuştursun...


Ahmet Mercan muhabbetle, hürmetle yazdı

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2012, 07:47
YORUM EKLE

banner19

banner13