Ladikli Ahmet Ağa'nın sırrı!

Bizim için unutulmayacak hatıra Ladikli'nin özel odasını ziyaret oldu. İstanbul yolundan Konya'ya giriş veya çıkış yapan her yolcuya tavsiyemiz Ladik Beldesi'ne uğramaları. Ahmet Hüdai'nin odası vasiyeti üzerine her zaman açık.

Ladikli Ahmet Ağa'nın sırrı!

Büyükkörükçü ile

Konya'nın Ladik Beldesi'ne Ahmet Ağa'nın sırrını aramaya gidiyoruz. Ladik'e dostlarla birlikte üçüncü yolculuğumuza çıkıyoruz. Kervanın sabit iki yolcusu Hocam ve ben,  diğer yol dostlarımız ise  durumu müsait olup fiziki ve manevi olarak bize yakın olanlar. İnsanın birlikte yola çıkabileceği dostları olmalı. Hakiki manada dostluklar için kervanlar düzülmeli ve rıza için yollara düşülmeli.

Diğer gelişlerimizde sadece Ladikli Ahmet Ağa'nın kabrini ziyaret ederek fatihalarımız ile selam göndermiştik. Bu ziyaretimizde iklimi ayrı bir esenlik olan kuyu başına (Çayırbağ mevki) ve muhteremin hayatını geçirdiği odasına gitmek nasip oldu.

vardım dostun mezarına 
gelmek için nazarına 
durduk aşık huzuruna 
erenlere selam olsun

Çayırbağ'da Ladikli Hoca'yı anma programı düzenlendi. 8 Haziran Ahmet Ağa'nın vefat yıl dönümü münasebetiyle ilk pazar program düzenleniyor. Program her yıl daha bir ivme kazanarak ilerliyor. Devamlılıkta hayır vardır diye boşuna dememiş atalar. Bu yılki programı kaçıran dostlar şimdiden bir daha ki yıla notlarını alsınlar.

Acaba Hızır (a.s.) bize de selam verir mi?

Abdurrahman Büyükkörükçü Hoca'nın anlattığı hatırayı dinleyince Hızır'ın (as) yanımıza gelmesinin biraz zor olacağını düşündüm. Ahmet Amca'nın işlerini gören bir zat Hoca'ya anlatmış. “Ahmet amca bir kaç gün Hızır ile irtibat kuramadı ve buna o kadar üzüldü ki evin damına çıkarak bağıra bağıra ağladığını hatırlıyorum. Bir süre sonra irtibat sağlanınca durumu Hocası'na sorduğunda, yolda yürürken kaldırım kenarında gördüğün kibrit kutusu üzerinde kız resmi vardı, o resme gözün değdiği için rabıta kesilmiştir, cevabını alır.” Vay anam vay! diyesi, geliyor insanın. Abdurrahman Hoca babası Tahir Büyükkörükçü Hoca'nın Ladikli Ahmet Ağa ile hatıralarından anlattı. Diğer konuşmacılarda bu mertebelerin halinden ziyade oraya ulaşmanın sırlarından bahsettiler. O güzel insanları ağzı açık hayal aleminde dinlemek yerine onlarla nasıl benzeşiriz bu konunun sorgulanmasını istediler. Yolun zirve insanını Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimize dikkat çekildi ki hepsinin derdi O'na  benzemekti. 

Özel odasını ziyaret!

Bizim için unutulmayacak hatıra Ladikli'nin özel odasını ziyaret oldu. İstanbul yolundan Konya'ya giriş veya çıkış yapan her yolcuya tavsiyemiz Ladik Beldesi'ne uğramaları. Ahmet Hüdai'nin odası vasiyeti üzerine her zaman açık. Odaya girip kimseye bir şey sormadan içeriye oturuyorsunuz ve bir süre sonra yüzünde gülücükler bir adam gelip “Hoş geldiniz.” diyor. Kısa bir süre muhterem kayboluyor ve içimine doyum olamayan köy ayranları elinde tekrar geliyor. 60 yaşında olup 45'inde gösteren Ahmet Elma, Ladikli Ahmet Ağa'nın emanetleri teslim etmesini öğütlediği oğlu Zekeriya'nın mahdumu. Biz kendisini tekrar tekrar ziyareti düşünüyoruz. Şehrin daralttığı ruhumuz kısa bir süreliğine de olsa o odada rahatladı.

Ahmet Elma bize kendisinin hazırlamak için 25 yıl çalıştığı Hacı Ahmet Hüdai'nin beyitlerinin bulunduğu güzel bir kitap hediye etti. Sonraki kuşaklara bazı güzelliklerin aktarılması için kitap çalışması ve LÂDİKLİ AHMET AĞA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ'nin //www.ladikliahmetaga.org/  sitesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Sitede Hüdai'nin beyitlerini dinleyebilir, kitap temin edilebilir, Hacı Ahmet Ağa'yı daha yakından tanıyabilirsiniz.

Bizler Ladikli Ahmet Ağa'yı Tahir Büyükkörükçü Hoca'nın sohbeti ile tanıdık. Medine'nin Gülü, Konya'nın alimler ailesi Veyislerin üçüncü nesili Ali Ulvi Kurucu Hoca'nın hatıratında hakkında yazı kaleme alınması ayrıca önemli. Hacı Veyiszade ile muhabbetlerinin özel olduğu muhabbet meclislerinde anlatılır. 

Kısaca Ladikli Ahmet Ağa tanımak istesek!

Ahmet Elma'nın hazırladığı kitaptan faydalanarak Ladikli Hacı Ahmet Ağa'nın kısaca tanıyalım:

1304 (1888) yılında Konya Vilayetinin Sarayönü Kazasına bağlı, Lâdik (Halıcı) Kasabası'nda dünyaya gelir.

       Ol Mevla’m koymuştur Hüdâî adım

       Melekler ederler gökte feryadım

       Mevla’mın aşkından almışım tadım

       Yansa da ayrılmaz haktan Hüdâî 

       Hikmeti ilahi ümmidir (okuma yazması yoktur). Bu durumunu şu beytinde dile getirmektedir:

       Bir Üstaddan okumadım, yol nedir erkân nedir.

       İım-i Zahir okumadım, kalpteki bürhan nedir.

       Ey beni yaratan Hüda’m, cümle bilgi sendedir.

       Dertliler geldi kapına, hem dermanı sendedir. 

26 sene askerlik yapmış bir İstiklâl Savaşı gazisidir. Ve çok ilginç olaylar yaşar cephelerde.

Doğdu çalkantı devrine 
Katıldı cihan harbine 
Yaralandı düştü çöle 
Kurtarana selam olsun 
 
Medet senden ya Rabb dedi 
Tek kurtarıcıyı bildi 
Rabb onu kendine seçti 
Seçilene selam olsun
 

Vatanın kurtuluşundan sonra askerden bir gazi olarak memleketi Lâdik’e dönmüş ve vefatına kadar burada örnek bir şahsiyet olarak yaşamıştır. Hayvancılık ve tarımla geçimini sağlamıştır.

Ladik'in çoban Ahmedi 
Yedilerden bir er idi 
Kim bildi kimi bilmedi 
Bilenlere selam olsun
 

Onu her yönüyle tanıyan bilen 40 sene arkadaşlık yaptığı hocası Hızır Aleyhisselâmdır. “Hocamı yedi adım geriden takip ederim. Hocam yüzüme baktığı zaman, yüzümün rengi solardı.

   Söyleyen var söyleten var

   İlm-i Hikmet öğreten var

   Ol kapında bekleyen var

   Affımı isterim Allâhım.

Hızır son nefeste geldi 
Kudüs'de şifa verildi 
Kırk yaşını bekle dedi 
Görenlere selam olsun

Son zamanlarında hasta yatarken "Sen gidince bizler ne yapacağız Ahmet Ağa?" diye ağlamaya başlayan misafirlerine, yataktan doğrularak "Allâh var oğlum. Allâh var, keder yok!" demiştir.,

Ve tarihler 8 Haziran 1969 Perşembeyi gösterirken rahmet-i Rahman’a kavuşur. Kabri, Lâdik Kasabası mezarlığındadır.

Allâh ve Rasülünün âşığı, Hak aşığı, Hak dostu...

O hayatı ile Allâh’a ve Rasülüne nasıl âşık olunacağını gösterdi. Onun muradı, ne dünya ne de dünya içindeki olanlar; onun asıl muradı, her yerde ve her mekânda hakikat nurunu aramak, Allâh’ın rızasını kazanıp cemalini görmek, hak ve hakikate ermek.

       Kimseler bilmez benim işimi

       Bu aşkın yoluna koydum başımı

       Dikmesinler benim mezar taşımı

       Gecelerde doğdu nur-u Muhammed

Hüseyni ziyaret etti 
Dostlarla dua gönderdi 
Bilmeyenlere seslendi 
Gidenlere selam olsun. 
 

Not: Koyu yazılmış dörtlükler fakire aittir, diğer dörtlükler koyu olmasa da adamı mahveder, Ladikli Ahmet Ağa'ya aittir.

Cihad Meriç

Yayın Tarihi: 23 Eylül 2021 Perşembe 18:00 Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2021, 17:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
m.özen
m.özen - 13 yıl Önce

mustafa özdamar'ın ladikli ahmed ağa'yı anlatan nefis bir kitabı vardır.
okunması şiddetle tavsiye olunur...

ahmet faruk
ahmet faruk - 13 yıl Önce

mustafa özdamarın yazdığı kitabı kaç defa okuduğumu hatırlamıyorum ama ladikli ahmed ağaya karşı yalancılardan değilsem çok büyük bir muhabbetim var. Allah rahmet eylesin.

Vural Kaya
Vural Kaya - 13 yıl Önce

Cihad Meriç'e teşekkür ediyorum. O gün Cihad'la birlikte gidecektik Ladikli Ahmet Ağa'yı anma programına. Ve fakat hep engeller hep engeller. Fakat gitmiş kadar olduk Cihad Bey sayesinde. Eksik olma dostum. İyi şeyler düşnüyorsun ya bu yansıyor işte aynadan. Ladikli Ahmet Ağa'yı rahmetle sevgiyle iyilik güzellikle anıyoruz ayrıca.

vaner sağır
vaner sağır - 6 yıl Önce

ben bugün 52 yaşındayım ahmet ağanın elini öpüp hayır duvasına 5 yaşımda iken nail oldum o zamanlar konyada yaşıyorduk babam devlet hastahanesinin polisi idi bizlerde üç kardeş kızamık olmuştuk ve hastahanede yatıyorduk hayal meyal hatırlıyorum asıl ahmet ağayı nasıl unutmadın derseniz resim albümümüzde siyah beyaz bir dede resmi vardı hiç bir zaman sormadık bu kim diye bundan otuz sene önce evimize ziyarete gelen bir kimse albüme bakarken bu resmi istedi babamda veririm ama bir kopyasınıda ban

LADİKLİ
LADİKLİ - 12 yıl Önce

"SAMİMİ OLMAK VAR SAMİMİ GÖRÜNMEK VAR MEVLAM SAMİMİ OLANLARDAN EYLESİN ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLİYORUM"

HASAN ÖZYER
HASAN ÖZYER - 3 yıl Önce

Fırsat buldukça ziyaret ederim kabrini,o mezarlıktaki huzuru,ferahlığı ve ışığı anlatmak mümkün değil.Rabbim şefaatlerine nail eylesin bizleri.

sami yaylalı
sami yaylalı - 13 yıl Önce

Haberi yapan cihad meriç'e ve programı organize edenlere çok teşekkürler.

Ladikli
Ladikli - 13 yıl Önce

Programa katkı sağlayan ribatfm ekibine ve belediyemize teşekkürü borç biliriz.
Üç kişinin bulunduğu fotoğrafta ortada Abdurrahman Büyükkörükçü, sağ tarafta Sami Yıldız, sol tarafta Halil Atalay hocalara konuşmalarından dolayı teşekkür ederiz. Görüntüde olmayan Muzaffer Dereli Hoca'ya da değerli katkılarından dolayı teşekkürler.
Bu yazıyı hazırlayan Cihad Bey'e ve böyle bir siteye emeği geçen herkese teşekkürü borç bilir. Tüm dostları kasabamıza bekleriz.


banner19

banner36