La'dan sonra İlla'sı da çıktı Mustafa Çelik'in

Daha çok ‘La’ isimli eseriyle tanınan Mustafa Çelik'in İlla isimli kitabı çıktı. Mustafa Çelik Hoca çalışmalarına Urfa’da devam ediyor..

La'dan sonra İlla'sı da çıktı Mustafa Çelik'in

 

Tam 18 sene önce, yazdığı bir kitabını okuduğum ilim ehli, hizmet ehli, ümmet sevdalısı bir adam hakkında yazmak gerçekten sevinç verici bir durum. La isimli kitabın, belli bir kuşak içinde yer alan Müslümanların ekserisi okudu ya da en azından namını duydu. “Bir kitap okudum, hayatım değişti” sözü bu kitap için tam uygun düşüyordu.Mustafa Çelik

Kendisi Urfalı ve Urfa’da ikamet ediyor. Şu an aktif olarak katıldığı Vahdet Vakfı’nın çalışmalarından dolayı İstanbul başta olmak üzere birçok ilde sohbet, konferans ve ilmî dersler veriyor. Mustafa Çelik Hoca’dan bahsediyorum. İlim ehlinin en büyük imtihanının kibir meselesi olduğu kanaatindeyim. Hamd olsun Mustafa Hoca bu konuda gerçekten mütevazı ve içten. Öyle ki, görüşmek istediğinizde bir telefon açmanız yeterli oluyor. Evine misafir olduğunuzda çayları kendisi servis ediyor. Bir ikram yapılacaksa kendi elleri ile ikram ediyor. Muhabbet esnasında içtenliğini ve samimiyetini hissediyorsunuz.

Mustafa Çelik de Medrese-i Yusufiye’den

Mustafa Çelik, medrese mezunu bir hoca. İlk kitabı 1980’de yayınlanmış. Şeriat Yolunda Şehadet Yarışı adı ile basılıyor. Şu an baskısı var mı bilmiyorum lakin 20 yaşında bir delikanlının kaleminden ancak bu kadar kaliteli bir eser çıkar diye düşünüyorsunuz kitabı okuyunca. Araştırmacı bir ruha sahip Mustafa Hoca. Hemen bütün eserlerinde bu araştırmacı ruh kendisini belli eder. Kitapların dipnot ve kaynakçalarına bakıldığında görülecektir.

Mustafa ÇelikEn son kendisini ziyaret ettiğimizde Eğitim Dersleri adlı 6 ciltlik bir çalışma üzerinde değerli bir komisyon ile çalıştıklarını ve nihayete erdirdiklerini ifade etmişti. Kitabı Misak Yayınları’ndan temin edip gözden geçirme imkânı buldum. Akaid, Siyer, Fıkıh, Tefsir, Hadis ve Sosyal sistem olmak üzere 6 ciltten oluşuyor. Genel olarak Ehli sünnet çizgisinde bir yaklaşım ile eserler hazırlanmış. Vakıf ve cemaat derslerinde uygulanacak şekilde hazırlanmış bir eser.

Çelik Hoca, yazdığı bir eserden (İslami Hareket Fıkhı) dolayı bir süre Yusuf’un medresesinde yatmak zorunda kalmış. Zindandan çıktıktan sonra hizmetlere kaldığı yerden devam etmiş.

Müslümanların muhabbetleri gönülleri ısındırmalı

Kendisi ile ilgili yapılan eleştiriler ile ilgili olarak şunu ifade edebilirim. Hemen her konuda kendisi ile fikir alışverişi yapılabilecek bir insan. Savundukları ve hizmet anlayışı ilk gün heyecanı ile berrak bir şekilde devam ediyor. Eserlerinde ifade ettiği gerçekler ve realitelerimiz farklı olabilir. Fakat bu durum eserlerde yer verilen bilgilerin paylaşılması için bir engel değildir. Yazar olmanın ve alanlarda olmanın ağır bedelleri vardır, insanların sebep olduğu gül yaraları gibi.Mustafa Çelik

Bu haberi yazarken haberdar olduğum yeni kitap çalışmasının, La kitabının devamı ve tamamlayıcısı olarak İlla kitabının baskısının yapıldığını ve okuyucusunu beklediğini paylaşmış olayım.

İnsanların yürekleri birbirine ısınmalı. Müslümanların muhabbetleri gönülleri ısındırmalı. Güzel insanların güzel insanlar tarafından tanınmasına vesile olmalı. Ümmetin bütün güzel adamlarını ümmete tanıtmalı. Hatırlamalı dostluğu, emeği, vefayı. Mustafa Hoca ümmet sevdalısı bir hizmet adamı.

Mustafa Çelik Hocanın Ölçü, Yenda, Misak, Fütüvvet Yayınları’ndan 100’ün üzerinde eseri yayınlandı. Vahdet Gazetesi ve Ribat dergisinde birçok yazısı yayınlandı. Halen Vakit gazetesinde ve Misak dergisinde yazıları yayınlanıyor.

Kalbimizin bir gül bahçesi olduğunu, kardeşlerimizin her birinin bir gül olduğunu, her gülün kalbimizde bir yerinin olduğunu unutmamamız ümidi ile…

 

Ferhat Özbadem yazdı

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2012, 11:42
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
sena
sena - 6 yıl Önce

Allah çalışmalarınızın ve hizmetinizin devamını nasip etsin. La kitabınızdan çok istifade ettik.Aslında tevhid konusunda ne kadar yanlışımızın ve eksiğimizin olduğunu farkettik. yeni kitabınızın müslümanlar için hayırlara vesile olması duasıyla

banner19

banner13