Kur'ân-ı Kerîm Ayetlerini Görselleştiren Mimar: Faried Omarah

Kuşkusuz dünyada pek çok yetenekli grafik tasarımcı, meşhur düşünürlerin sözlerini ve çeşitli mottoları görsel tasarım haline getiriyor ancak Faried Omarah’ı farklı kılan ve istisnaî yapan şey, Kur’ân-ı Kerîm ayetlerini manalarını vurgulayacak şekilde görselleştirmesi. Dilara Yabul yazdı.

Kur'ân-ı Kerîm Ayetlerini Görselleştiren Mimar: Faried Omarah

Kuşkusuz dünyada pek çok yetenekli grafik tasarımcı, meşhur düşünürlerin sözlerini ve çeşitli mottoları görsel tasarım haline getiriyor ancak Faried Omarah’ı farklı kılan ve istisnaî yapan şey, Kur’ân-ı Kerîm ayetlerini manalarını vurgulayacak şekilde görselleştirmesi. Esasen Mısır’da uluslararası bir şirkette baş mimar olan Faried Omarah, aynı zamanda kavramsal sanat ile ilgilenen bir grafik tasarımcı. Ayet-i kerîmeleri görsel bir şekilde sunma fikri bir markette alışveriş yaparken -kendi deyimiyle- ilham edilmeden önce, düşünürlerin sözlerini ve hikemî cümleleri görsel hale getiriyormuş. Bu tasarımları sayesinde uluslararası arenada bilinen ve özellikle Tumblr isimli internet sitesinde 10 milyonun üzerinde takipçisi olan Omarah, asıl ününü Kur’ân-ı Kerîm ayetlerini çeşitli görsellerle sunma fikrini hayata geçirdikten sonra kazanmış.

Estetik ve fikir arasındaki dengeyi tutturmak

Faried Omarah, kendisinin her daim fikirleri görsel olarak tasarlama çabasında olduğunu, karışık düşünceleri çizim ile yalınlaştırabildiğini söylüyor ve kendi tarzını “keskin ve yalın” olarak tanımlıyor. Her çağdan pek çok yazar ve sanatçıdan etkilenen Omarah’ın sanattaki asıl amacı, estetik ve fikir arasındaki dengeyi tutturmak. Bir düşünceyi iletme çabasında olan her sanat eserinin estetik kaygı taşıması gerektiğini düşünen Omarah, göze güzel gelmeyen, büyüleyici olmayan, sadece didaktik bir kaygı güden sanat eserlerini yeterli bulmuyor. Yine, sadece göze hitap eden ancak arkasında herhangi bir fikir barındırmayan sanat eserlerinin de aynı şekilde boş olduğunu düşünüyor. Ona göre şaheserler, hem estetiğe hem de manaya önem vermeli, biri diğerinin ardında kalmamalı.

Siyah beyaz tasarımlarla, pozitif duyguları insanlara aktarabilmek

Ayet-i kerîmeleri neden görsel bir şekilde sunmak istediğine dair fikri sorulduğunda Omarah şunları söylüyor: “Arap dilindeki bozulmadan dolayı ayetlerin gerçek manasının bizim tarafımızdan anlaşılmasının zorlaştığını ve bizim için mananın kaybolduğunu hissediyordum. Modern çağ da, bildiğiniz gibi, görsellerin ön planda olduğu bir çağ. Ben de ayetlerin manasını görselleştirerek, güzel ve yalın bir şekilde insanlara iletmek istedim.” Omarah, kaynağı ne olursa olsun güzelin ve güçlü fikrin arayışında olduğunu ve bunu, şüphesiz, en iyi şekilde Kur’ân-ı Kerîm ayetlerinde bulduğunu ifade ediyor.

Tasarımlarında anlamı doğrudan iletmek ve tek bir mesajın algılanmasını sağlamak yerine, bakanların düşünmesine kapı aralayacak çeşitli noktalar bırakan Omarah, herkesin tasarımlarından farklı farklı manalar çıkarmasını istiyor. Eserlerini meydana getirirken de geleneksel yöntemlerden yararlanıyor. Evvela kağıt kalem kullanarak tasarımını yaptığını, daha sonrasında Photoshop programına bu tasarımı aktardığını ve son dokunuşları burada yaptığını kaydediyor. Kendisinin ifadesine göre, Photoshop konusunda çok fazla bilgisi olmayan, başlangıç seviyesinde olan kişilerin dahi kolaylıkla yapabileceği bir tarzda olan tasarımlarını asıl çarpıcı yapan şey, içerdikleri fikirler. Ayrıca tasarımlar, hem ayetlerin önüne geçmemek hem de yalınlığı vurgulamak adına siyah beyaz. Resimde renklerden yararlanmanın mutluluğu ve neşeyi yansıtmak için kolay bir yöntem olduğunu söyleyen Omarah’ın asıl amacı zor olanı başarmak, yani renkleri kullanmadan, siyah beyaz tasarımlarla, pozitif duyguları insanlara aktarabilmek.

Onun için tasarımlarından para kazanmak, esir düşmek demek

Tasarımları dünya çapında üne sahip olan Omarah’ın Facebook sayfası Fariedesign’ın hali hazırda 563 bin, kendi hesabının ise 153 bin takipçisi bulunuyor. Tasarımlarının çok popüler olması ve sosyal medyada takipçi sayısının giderek artması sebebiyle kendisine sayısız iş teklifleri gelmiş ancak Omarah sanatından para kazanmak istemediği için bu tekliflerin hepsini reddetmiş. Meşhur bir sanatçı olduğu için alacağı tasarım tekliflerinin kendisini zengin edeceğini bilen Omarah, buna rağmen hobisini para kazanma aracı olarak kullanmak istememiş. “Tasarımlarımdan para kazandığım anda düşüncelerimin esiri haline gelirim ve bir insanın esir haline geldiği an yaratıcılığını kaybettiği andır.” diyen Omarah, sanatını para için değil, aşk için icra ettiğini özellikle vurguluyor.

Ancak aşkla yaptığı tasarımları için çalışırken de ilhamın göz açıp kapayıncaya kadar geldiğini söylemek mümkün değil. Bazen ilham, yolda yürümek kadar basit bir iş yaparken gelse de, ayetleri nasıl tasarlayacağına dair kafa yorduğunda çoğu zaman beyhude bir çaba içerisinde olduğunu hissediyormuş. Bu sebeple tasarımları konusunda açmaza düştüğünde, genellikle müzik ya da Kur’ân-ı Kerîm dinleyerek araba sürer ya da gezintiye çıkarmış ki bu yolculuklar esnasında kendisine ilham gelsin. Aklına parlak bir fikir geldiğinde ise ofise doğru yola koyularak çok kısa bir süre içerisinde tasarımlarını nihayete erdiriyormuş.

Kur’ân-ı Kerîm ayetlerini siyah beyaz tasarımlarla görselleştiren Omarah, takipçilerini Facebook sayfasında yayımladığı her yeni paylaşımı ile büyülemeye devam ediyor. Eğer ziyaret etmek isterseniz tasarım sayfasının linki: https://www.facebook.com/Fariedesign/

Omarah’ın bazı tasarımları:

“Kim iyilikle gelirse ona getirdiğinin on katı vardır; kim de kötülükle gelirse o sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır. Onlar haksızlığa uğratılmazlar.” (Enam Suresi, 160. ayet-i kerîme)

“Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır yük yükleme!” (Bakara Suresi, 286. ayet-i kerîme)

“Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu (karşılığını) görür.” (Zilzâl Suresi, 7. ayet-i kerîme)

“Şüphesiz ki iyilikler kötülükleri yok eder.” (Hud Suresi, 114. ayet-i kerîme)

“Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın.” (Lokman Suresi, 33. ayet-i kerîme)

“Artık bana düşen güzel bir sabırdır.” (Yusuf Suresi, 83. ayet-i kerîme)

Dilara Yabul

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019, 23:54
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13