Kudüs'te O'nun çayını içmiştim!

Onu bir kaç ay önce kaybettik. 'Neden Kudüs'e gelmiyorsunuz' demişti de kendimi Kudüs'te bulmuştum!

Kudüs'te O'nun çayını içmiştim!

Geçen Ramazandı. Bir akşam, İftar Sevinci programını seyrederken, aydınlık bir yüzün ışık huzmesiyle aydınlandı yüzüm. Kendine mahsus tekke giysisi, tebessümlü çehresi, sohbete zevk katan şiveli Türkçesiyle, zarafet ve letafeti gözden kaçmayan bir insandı karşımdaki. Abdülaziz Buhari. Kudüs’te, Özbek Tekkesi şeyhi.Abdülaziz Buhari

O da sizin mescidiniz değil mi!

Kalbinden ibaretti insan. Dil mazur. Konuşan kalpti. Bir yıl sonra bu gün hatırlayınca yüreğimi kabartan… Ne ki zaman kalbe değmezdi. Asırların üstünden konuşuyordu: “Siz Türkler, Mekke’ye Kâbe’ye gidiyorsunuz. Medine’ye Mescid-i Nebevi’ye gidiyorsunuz neden Kudüs’e Mescid-i Aksa’ya gelmiyorsunuz. O da sizin mescidiniz değil mi!” diyordu. Bu yangından nasibi ateşti kalbimin. Kızgın değildi oysa. Kırgın değildi. Merhametli ev sahibinin şefkatli davetiydi bu. Ne ki yanarak söylenmişti.

Bu emanetin üzerinden çok zaman geçmemişti ki, bir akşam namazı sonrası Mescid-i Aksa’nın kapısında, o aydınlık yüzü tanıdı kalbim. Anlattım olanları O’na. “Siz çağırdınız, ben geldim” dedim. Güldü. Aydınlandı akşam. “Çok şükür boşuna konuşmamışım” dedi.

Sadakatinize şahidiz

İmam Buhari Hz.’nin soyundan geldiğini, dört asır önce Osmanlı’nın Kudüs’e bir tekke yaptırıp adına Özbek Tekkesi dediğini ve bu tekkeyi bu soya emanet ettiğini sonradan öğrendim. Bu uzun asırlar boyunca bütün sıkıntılara rağmen Kudüs’ü sadakatle bekleyen silsilenin son halkası idi Abdülaziz Buhari.

Abdülaziz BuhariEski Kudüs denilen sur içinde, Harem-i Şerif’e komşu bu tekke, üzerindeki Osmanlı tuğrası ve içinde sakladığı 400 yıllık el yazmalarıyla bir kültür mirasına da ev sahipliği yapıyor. Türkiye’den Kudüs’e gelip de tekkenin çayını içmeyen olmasa gerek. Biz de misafiri olduk bir akşam. Tekkenin mimarisine, Buhari ailesinin samimiyetine hayran kaldık. Konuşması sakin, ses tonu yumuşak, latif bir insan Abdülaziz Buhari. Türkçesindeki kırıklık O’nun çocuk safiyetine öyle yakışıyor ki, doyumsuz bir zevke dönüşüyor sohbet. Asaletin en görünür tarafı vefası.

İnsanların da iklimleri var şehirler gibi. Kudüs; letafet, asalet ve tevazuun ahengiyle biçimlenen hüzün şehri. Tıpkı Abdülaziz Buhari gibi. Biri insan diğeri şehir olsa da iklimleri bir.

Sizi tanımasaydım hep eksik kalırdı Kudüs içimde. Hayatınız, Kudüs sevginize şahit olarak yetecekken buna şehadetinizi de eklediniz. Kabriniz, tekkenin bahçesinde dedelerinizin kabriyle yan yana beklerken, biz sadakatinize şahidiz.

 

Hilal Söylemez özleyerek yazdı

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2010, 12:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
ümran yaka
ümran yaka - 9 yıl Önce

Allah'ın rahmeti onun üzerine olsun...
geçen sene hayatımın ilk gerçek bayramında Kudüs'de, zat-ı muhteremin evinde bayram ziyaretinde bir muhabbet halkasında bulunup, tatlı ve çay ikramından nasiplenmiştik; teşekkürler Hilal hanım yeniden hatırlattığınız için...

bekir topal
bekir topal - 8 yıl Önce

sizin vesilenizle varlıgından haberdar oldugum, kalbinizle nakşetmiş oldugunuz yazınızla varlıgına ve kişiliğine hayran bıraktıgınız zat-ı muhteremle müşerref olamamanın hüznü içersinde mekanı cennet, komşusu Hz Muhammed (sav)yarenleri Allah dostları olsun.

banner19

banner13