Konya'da bir güzel Muhit

Muhabbetin, yardımlaşmanın, bilginin, özverinin paylaşıldığı, hafta sonlarımızın vazgeçilmez durağı Muhitder'de röportaj yaptık..

Konya'da bir güzel Muhit

Muhit MaskotCeplerimizde bin bir türlü sorular, hızlı adımlarımızın son bulduğu mekânda bizi tüm içtenliğiyle selamlayan şirin bir amca, konferans başlayana kadar süregelen vakitte önümüze sunulan sıcacık demli bir çay, çayın yanında fırından yeni çıkmış, taze kokusunun burnumuzu gıdıkladığı simitler, bu ikramların yanında kelimeler arasında hicrete başladığımız derin sohbetler… İnsanlar arayış içinde sıcak bir muhabbet peşinde. Derin deryalarda, ilmin konağında, ilmin konuğu insanın kendini bulduğu mekân…

İnsan bu, değer verilmeli muhakkak, değerin verildiği yer işte bu durak. Nerede miyiz? Muhabbetin, yardımlaşmanın, bilginin, özverinin paylaşıldığı,  hafta sonlarımızın vazgeçilmez durağı Muhitder’de. “Bu güzel derneği ayrıcalıklı yapan nedir acaba?” dedim ve koyuldum yola. Rotanın beni götürdüğü adres derneğin kurucularından, benim de çok değerli bir hocam olan Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Kapar oldu. Bu ilim konağının bilinmeyenlerini, merak edilenlerini paylaştı bizlerle.

Muhitder’in ismi nereden geliyor?

Muhabbet, Hareket, İhsan ve Temizlik kelimelerinden oluşmaktadır. Muhabbet: Karşılıklı sevmeyi ve karşılıklı iletişim kurmayı anlamaktır. Hareket: İş yapmak, davranışta bulunmak ve çalışmaktır. İhsan: Kendinize veya bir başkasına zarar vermeyecek şekilde yardımcı olmak ve iyilik yapmaktır. Temizlik: İşe yaramayacak ve uygunsuz hale gelenin zarar verebilecek durumdan uzaklaştırılmasıdır.

Muhit LogoDerneğin amblemi ne manaya geliyor?

Derneğin ambleminde yer alan; Yıldız: Amaçtır. Hayatta iyi amaçlarımız olmalıdır. Beyin: Aklı temsil eder. Kalp: İnsanın sevme, isteme ve harekete geçme yönünü anlatır. Dört yarım hilal: Elleri temsil eder. El emeği, harekete geçmeyi ve üretmeyi temsil eder. Bir işe dört elle sarılmaktır.

Dernek hangi eksikliklerden dolayı kuruldu ve bu derneği kurarken amacınız neydi?

İnsanların kendisinde ve toplumumuzda zaten var olan dört kavramı (Muhabbet, Hareket, İhsan ve Temizlik) insanlarımıza hatırlatma ve önermelerde bulunmaktır.

Neden dernek kurmak?

Dernek, yukarıdaki amaçları gerçekleştirmek üzere 12 Mayıs 2008 tarihinde kurulmuştur. Birlik ve beraberliğimizi sağlamak, iyilikleri, güzellikleri, yardımlaşmayı ve sevgiyi

Toplumumuzla paylaşmak. Amaçlarımızı dernek çatısı altında toplumumuza göstermek ve toplumuz desteğini almak için kurulmuştur.

Dernek olarak özgünlüğünüzü ortaya çıkaran nedir?

Muhabbet, hareket, ihsan ve temizlik gibi temel konuların önemini vurgulamak toplumda yaygınlaşmasını sağlamak, bizim derneğimizi diğer derneklerden farklı kılmaktadır.

Muhitder’de bu sıcak ortamı nasıl oluşturdunuz?

Derneğin, amaçları doğrultusunda hareket etmesi ve böyle samimi ortamlara hasret insanların bunu görmesiyle oluşmuş olmalı.

Son olarak insanlar Muhitder’e neden gelmelidir?

Faaliyetlerimizde olan; seminer ve konferanslardan yararlanmak, “Okuyoruz Konuşuyoruz” kampanyasına destek olmak, sevginin, iyiliğin yardımlaşmanın, paylaşımında yer almak, birlik ve beraberliğin sağlanması yolunda iyilikleri, güzellikleri, yardımlaşmayı ve sevgiyi toplumumuzla paylaşmak için gelmelidirler.

Derneğin kurucuları: Mehmet Ali Kapar (Prof. Dr. ilahiyat), Hasan Koç (Prof. Dr. Tıp), Saim Açıkgözoğlu (Prof. Dr. Tıp), Hüseyin Avni Yıldırım (Eğitimci), Murat Kayacan (Dr. İlahiyat), Mehmet Erdoğdu (Eğitimci), Yaşar Karatoprak (Sanayici), Ömer Karatoprak (Sanayici), İbrahim Ümit (Sanayici).

Dernek hakkında bizimle bu güzel sohbeti yapan, böyle yararlı bir derneğin kurulmasına vesile olan Hocama teşekkür ediyorum ve bu ilim konağına gönül dostlarını davet ediyorum.

Adres: İstanbul Caddesi Şeref Şirin Mah. Demir Ok İşhanı Kat 4. (Tansa üstü) Karatay / Konya

 

 

Sümeyye Kavgacı haberdar etti

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2010, 19:43
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
neslihan gülçebi
neslihan gülçebi - 11 yıl Önce

yazınız için çok teşekkür ederiz.konyada okuyaan bir öğrenci olarak hafta sonunda yapacağımız faaliyetlere artık muhit derneğine gitmeyi de ekledik.böyle ilim ve kültür yuvalarının tanıtılması her açıdan çok iyi.devamını bekleriz.

EBRİ(pdr)
EBRİ(pdr) - 10 yıl Önce

Allahın selamı üzerimize olsun. ben de Konya dan geçen sene mezun oldum ve en çok özlediğim yerlerden biridir MUHİT. Hocalarımız, MUHİT gönüllüleri... Orada karşılıksız verilen ilim, iyilik ve güzelliğin numulerini görüyorsunuz. Hafta sonunu yalnızca çarşıya mağazaya gezmeye ayırmayanların durağıdır MUHİT... buradan bütün Hocalarıma MUHİT sevenlerine sonsuz selam gönderiyorum ve şiddetle tavsiye ediyorum oraya gitmenizi. MUHİT'le kalın...

banner19

banner13

banner26