Kime kısmet olur ki böylesi bir teslimiyet

İslam davası bir şehidini daha uğurladı… Sergül Vural, Cemaat-i İslami liderlerinden Abdülkadir Molla'nın Bangladeş'te idam edilmesine dair gönlünden süzülenleri yazdı..

Kime kısmet olur ki böylesi bir teslimiyet

İnsanın inandığı dava uğruna teslim olmasından daha güzel bir teslimiyet düşünemiyorum. Ne güzeldir uzun gecelerin bittiğine, beklenen sabahın geldiğine inanarak doğacak Nur Güneşi’ni beklemek. Ne güzeldir şafağın fecir vaktinde nazlanarak doğan günü nur doğuyormuşçasına beklemek. Gecenin son sancılarıdır o vakitlerde çekilen. Kilitli kapıların açılma zamanıdır gelen gün. Kalkıp yola düşme vaktidir o en sevgiliye. Ölümsüzlüğe uzanıştır teslimiyet hırkasıyla. Yakalanan nur huzmeleriyle aydınlanışa atılan ilk adımdır ebediyen. Hoş geldin denecektir meleklerle müntehâda. Ötelerde bir yerde beklenecektir görünen ve görünmeyen varlıklarla. İman götürülecektir yanında. İnanç çiçekleriyle bezeli bir bahar götürülecektir. Yüz sürülecektir alnı ak bir şekilde makama. Köz götürülecektir hiç sönmemiş.

Bir urganın mahcup edasıyla boynunda, bıraktığı izi kolye gibi taşıyarak çıkılacaktır divâna. Ah ki ne güzel bir teslimiyettir şehitlik mertebesi! “Dost geldin” denecektir. “Cân geldin”…

Öz verilecektir ömrün mevsiminden devşirilmiş. Ridasına bürünecektir can. Gözlerinde sürme niyetine saadet gözyaşları… Dünyada kimse bilmeyecektir varlık burcundan varlığın kaynağına göç ettiğini. Kimse bilmeyecektir kıyamla, rukuyla, secdeyle süslendiğini. Ağır bir misafirdir ki o, ebediyen ağırlanacaktır cennetin nimetleriyle. Sürur içinde geçecek bir dirilişin müjdesini göğsünde gül niyetine taşıyarak gidilecektir.

İslam davası bir şehidini daha uğurlamıştır acıyla

Dünyadaki sürgün günleri bitmiştir artık. Erimiştir takvimdeki vadesi.  Son akşam da girmiştir gecenin koynuna. Açılmıştır mehtâbın duvağı bir daha kapanmamacasına.  Güneş buse kondurmuştur nûrundan mehtâbının alnına. Yine bembeyaz olmuştur mehtâb vuslatın huzurunda...

Artık firâk yanıp kül olmuştur. Sükût bitmiştir artık. Perdeler açılmıştır hakikate. Dil lâldir artık gönül geveze...

Yanmıştır bütün manasız sözler. Islanmıştır gözyaşıyla cümleler. Kula kulluk etmeden gidişin onurudur taşınan iman. Layıkıyla yaşanmış, layıkıyla teslim olunmuştur yaratıcıya. İhsandır verilen. Emirdir. Bu öyle bir emirdir ki hiç sönmeyecek bir nur çerağını yakmıştır göğsünde. Başı dik, alnı açık gidilmiştir. Kime kısmet olur ki böylesi bir teslimiyet. Kime nasip olur ki bilmekten öte bildiğiyle yaşamak.

Fani günler bitmiştir artık. Bâki bir dünyanın eşiğindedir can. Ardında bıraktıkları "İnna Lillahi ve inna ileyhi raciun" demişlerdir, gözlerinde nemlenmiş nurlu tebessümle. İslam davası bir şehidini daha uğurlamıştır acıyla. Şehadeti kabul edilecektir ilâhî makamda. Kulların gördüğünü Hak da görecektir.

Darağacı öldürür mü imanı?

Karanlık sarar mı şehidin göğsündeki nurlu sabahı?

Ya ölüm öldürür mü felâhı?

"Ölür ise ten ölür canlar ölesi değil"

Sergül Vural yazdı

Yayın Tarihi: 14 Aralık 2013 Cumartesi 11:12 Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2021, 11:21
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sümeyye bint-i Yûsuf
Sümeyye bint-i Yûsuf - 8 yıl Önce

Allah şehadetini kabul etsim..

Murat
Murat - 9 ay Önce

Allah rahmet eylesin

Murat
Murat - 9 ay Önce

Allah rahmet eylesin

banner26