Kim ondan beste yapmadı ki!

Abdurrahim Karakoç'u ve onun şiirlerinden besteler yapanları Yavuz Ertürk anlattı.

Kim ondan beste yapmadı ki!

Maraş ne bereketli bir şehir. Oranın suyunu içip de gül kokuları, lale endamları serpilmez mi sayfalara? Bu bereketli tarlada bitmiş onlarca, yüzlerce zat ı şahane. Necip Fazıl, Cahit Zarifoğlu, Nuri Pakdil, Alaeddin-Rasim Özdenören, Erdem Beyazıt, Bahaeddin-Abdürrahim Karakoç… liste gayetle uzun ve arkası kesilmeyen bir liste. Halen bereketle devam eden onlarca şair, yazar, düşünür. E böyle olur da Maraş sevilmez mi, suyu içilmez mi?

Bir de kalkıp bu güzel memleket hakkında hakaret içerikli sözler sarf ederler ya yukarıda saydığımız ve sayamadığımız onlarca isim onlara cevap mı olur başka bir şey mi bilmem. Laf u güzaf etmeden sadede geleyim.

Âşıklara kulak ver!

Biz, ozan ya da âşık dediğimiz zaman zihnimizde beliren suret kucağında sazı, dilinde kelamıyla içinden gelen şeyleri tespih taneleri gibi bir intizamla dizip icra edenler gelir. Bunlar bazen lebdeğmez yapar iki dudağı arasında iğne ile. Bazen birbirlerine sataşırlar irticali olarak. Saz olmazsa olmalarıdır. Ve buraya kadar ki kısım tamamen doğrudur da.

28095Ama bir yiğit ozan var ki, sazsız ve ne meydanlarda ne de televizyon ekranlarında görünmeden koca bir neslin hatibi olmuştur. “Bizim kapı dost kapısı / Girene canımız kurban / Selam muhabbet tapusu / Verene canımız kurban” diyen, içinde nice Mevlana nice Yunus biriktiyse bunları sürekli dillendiren, kalabalıkların uzağında, kendi iç aleminde yaşamını sürdüren, ömrü boyunca yazmaya sözlü, şölenlerde, dinletilerde göremediğimizi/göremeyeceğimiz, bir gazetede güncel konuları şair eleğinden geçirerek değerlendiren, onlarca kitap yazmış, yüzlerce şiiri bestelenmiş yiğit bir Müslüman şair: Abdurrahim Karakoç.

Onu da çok anlamadık çoğu şairimiz, ozanımız gibi. Çünkü biz –kendi yakın çevremle alakalı olarak söylüyorum- halk şiirini okumaktan ziyade dinlemeye alışık bir milletiz. Âşık şiirini şairinden, bestelenmiş olarak dinlemeye alışık oluşumuzdan galibe bu da. Yunus Emre beste çalışması yapmış mı bilmiyorum yaptıysa da bize ulaşmış mı onu da bilmiyorum ama onu da daha çok ilahileriyle tanıyoruz şiirleriyle değil.

Hasan Sağındık besteledi!

Hasan Sağındık80’ine varmış bu büyük ozanı tanımıyoruz. Toplumun birçok kesiminden besteler yapılan şiirlerini de bize en iyi tanıtan Hasan Sağındık olmuştur sağolsun. Her albümünde ortalama 3-4 adet şiirini okuyan Sağındık, dillerden düşmeyen “Ben Hep Seni Düşünürüm” yorumuyla çok güzel bir yer edinmiştir zihinlerde. Onun yanı sıra Grup Haykırış albümlerinde, Uğur Işılak Emmi Emmi isimli albümlerinde üstadın şiirlerini okumuşlar, U. Işılak’ın özellikle İsyani Sükût ve Böyükler Bilir şiirlerinin yorumu dinlemeye değer olmuştur. A. Hadi Öztürk’ün Sılaya Hasret albümünde “Suç Olsa Da” isimli yıllarca dillerden düşmeyen ezgisi, önce Bestami Korkmaz’ın sonra Ömer Karaoğlu’nun seslendirdiği “Sultanım” isimli kült parçalar hep üstadın bereketli kaleminden. Ve daha onlarca solist, isim tarafından onlarca beste üstadın şiirlerine. Mihriban’ı zaten okumayan kalmadı neredeyse.

Hatta Hasan Sağındık’ın bazı albümlerine şiirlerini okuyarak kendisi de katkıda bulunmuştur. “Otuz Yıl Önce” isimli güzel çalışmada bunu da dinlememiz mümkün olmuştur. Son olarak merak edenlere hayatının anlatıldığı bir belgeselin olduğunu ve “Gül Kurusu” isimli şiir albümünde Yavuz Bülent Bakiler, Muhsin Yazıcıoğlu, Hasan Sağındık gibi isimlerle bu çalışmaya katkıda bulunduğunu ve Ankara’da yaşadığını hatırlatarak dua etmeyi unutmayalım.

Genç müzisyenleri bu şiirleri besteye gelir şairden yeni besteler yapmaya çağırıyoruz!

 

Yavuz Ertürk hatırlattı

Yayın Tarihi: 15 Ağustos 2011 Pazartesi 04:54 Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 23:36
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre Şimşek
Emre Şimşek - 10 yıl Önce

Aşık'ın diyarı olmaz, yâri olur (e.ş.)
Abdurrahim Karakoç...
İsmiyle müsemma.
İsmiyle yaşaya.
Abd ve Rahim adı ile...
Yaşaya...
e, ne de olsa kara bir koç'tur o...
ismail'ce...
selam ve dua ile.

Arif Akçalı
Arif Akçalı - 10 yıl Önce

Yavuz Ertürk'ü Ay Vakti dergisinde yayınlanan güzel şiirleri ile tanıyorum. Nesir neşretmeye başlaması, bunu sürekli ve diri kılması temennisiyle hasretle kucaklıyorum. Kardeşim benim...

Ali Muhammed AKÇAY
Ali Muhammed AKÇAY - 10 yıl Önce

Başta Üstada ve Üstadımzı anlatan kardeşim Yavuz ERTÜRK'e bu önemli hatırlatmasından dolayı nacizane şükranlarımı iletir saygı ve sevgilerimi sunuyorum VESSELAM!

banner26