“Kibar Hırsız”ın fikir babası; Maurice Leblanc

Arsen Lüpen… 1907’de romancı Maurice Leblanc’ın yarattığı bir Fransız roman karakteridir... Diğer adı ise “kibar hırsız”dır.

“Kibar Hırsız”ın fikir babası; Maurice Leblanc

Maurice Leblanc Rouen, Normandiya'da doğdu. Farklı ülkelerdeki eğitim yaşamından sonra hukuk fakültesinden ayrıldı. Daha sonra Paris'e yerleşti ve birçok roman ve hikâye kaleme aldı. Verdiği eserlerde genel olarak Gustave Flaubert ve Guy de Maupassant'dan etkilendi. Asıl üne kavuşmasında 15 Temmuz 1905'te Je Sais Tout’da tefrika edilmeye başlanan “Kibar Hırsız” Arsen Lüpen karakteri ve onun maceraları sayesinde oldu. Yaşadığı dönemlerdeki edebiyat dünyasında etkili olan polisiye roman furyasına katılarak bu türde birçok eser verdi. Farklı karakterler yaratmaya çalışmışsa da tekrar Arsen Lüpen'e geri döndü ve bu tutumunu 1930'lu yıllara kadar sürdürdü. Fransa'nın yüksek dereceli sivil nişanlarından olan Légion d'honneur'a da layık görülen Lablanc, 6 Kasım 1941'de Perpignan'da hayatını kaybetti. 813, Kristal Tıpa, Herlock Sholmes’e Karşı, Kibar Hırsız, Oyuk İğne’nin Esrarı, Kontes Cagliostro ve Saat Sekizi Çaldı adlı eserler kendisinin başlıca eserleridir. Türk edebiyatında özellikle Peyami Safa Maurice Leblanc'tan etkilenen isimlerin başında gelmektedir. Safa 1924 yılında Arsen Lüpen karakterinden esinlenerek Cingöz Recai tiplemesini yaratmış ve oldukça ilgi görmüştür.

Arsen Lüpen... Fransız roman karakteri. Yazarı Maurice Leblanc...
1907’de yaratılan bir karakter. Arsen Lüpen serisi 7 kitaptan oluşur.

“Hırsızlığın piri” veya “kibar hırsız” olarak da lanse edilir.
Sherlock Holmes’un tek rakibidir. Esprili ve kibardır.

Hırsızlık işini hayranlık uyandıracak derecede yapar.
Sürekli neşeli ve pozitiftir.
Zorla istemediği hiçbir şeyi yapmaz.
Sürekli kılık değiştirir ve silah kullanmaz.
Yoksullara bulaşmaz.
Hedefi özellikle sonradan görme ve zengin cimrilerdir.
Bütün kadınları güzel görür.
Şoför, tenor, kitapçı, iyi aile çocuğu, delikanlı, yaşlı, gezgin bir tüccar, Rus hekim, İspanyol matador gibi birçok kılıkta görülebilir.

Her zaman istediğini elde eder. Ona hiçbir kilit dayanamaz.
Kadınları kendine aşık eder.

Filmi 2004 yılında yönetmen Jean-Paul Salome tarafından beyaz perdeye aktarılmıştır.

Kaynak: Vikipedi

Yayın Tarihi: 06 Kasım 2020 Cuma 10:00 Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020, 09:02
YORUM EKLE

banner19

banner36