'Kendimi bir miktar terk ettim'

2006 yılından bu yana pek ortalarda görünmeyen ama sağlam şiirlerle iki üç ayda bir Dergâh'ta şiir yayınlayan Alper Gencer'e neler yaptığını sorduk.

'Kendimi bir miktar terk ettim'

Alper Gencer neler yaptı bu üç yıl içinde, şu an neler yapıyor?

Bingöl'deydim. Şu anda Edirne'deyim. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Beyin Cerrahisi bölümünde ihtisas yapıyorum.

Alper GencerEsasen bu suali kendime de çok kez yönelttim şu geçen 3 sene boyunca. İstanbul'dan mecburi hizmetim hasebiyle ayrıldığım 2006 senesinden bu yana, tam anlamıyla bir taşra/perifer psikoloji içerisindeyim. Son 2 senemi Beyin Cerrahisi uzmanlığım nedeniyle, fevkalade yoğun bir tempo içerisinde, sadece edebiyat-sanat ortamını terk ederek değil, kendimi de bir miktar terk ederek yaşadım. Ben bu kayıp olma, ortalıktan kaybolma meselesini hep İstanbul'dan ayrılışıma yoruyorum aslında. Yoksa yazın sahasında ürün vermeye devam ediyorum. Şiir öyle canlı ve inatçı bir organizma ki, kendisi için en yoğun zamanlarda bile bir yer rezerve etmeyi becerebiliyor.

İki kitaplık şiirim birikti!

İki kitap ebadında şiir birikti ve yakın zamanda kitabımın çıkacağı müjdesini verebilirim. Uzak olmak, dinlenmek ve biraz da kendini dinlemek anlamını taşır benim için. Şiirlerim şu anda sadece Dergâh dergisinde yayımlanıyor.

Aslına bakarsanız, periyodik olarak, hani neredeyse 3 ayda bir şiirimi okuyucuma ulaştırdığımı da hesaba katarsak, kendimi çok da ortadan kaybolmuş gibi hissetmiyorum. Şiir ve sinema hakkında yazmadığım için belki böyle izlenim doğurdum.

Her neyse... Ben buradayım! Takip edebildiğim kadar, vaktim olduğunca sanat ortamını izlemeye de çalışıyorum. Üstelik bir web sitesi bile inşa ettim : www.alpergencer.com

Buraya gündelik siyaset, poetika, sinema, çeviri şiir ve diğer meseleler hususunda çalışmalarımı koydum ve koymaya devam edeceğim.

 

Yılmaz Yılmaz, sordu.

Yayın Tarihi: 21 Aralık 2009 Pazartesi 16:30 Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2009, 09:57
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet bahadır
ahmet bahadır - 11 yıl Önce

alper gencer'in şiirlerini dergah'tan takip ediyoruz. kısa film çektiğini bilmiyordum. filmleri nasıl izleyebilirz acaba?

mehemmed bilal
mehemmed bilal - 11 yıl Önce

Kendisini Milli Gazetedeki yazıları ile tanıdım. Tadına doyulmaz denemeler.
Zor meslek seçmiş. Helede uzmanlık döneminde vakit bulmak çok zor. Anlyorum Alper Gencer'i.

banner26