banner17

Kemal Sayar şairdi daha çok!

Bir zamanlar Kemal Sayar'dan şiirler okurduk ve 'Rüknettin'in kalbi gibi atardı kalbimiz.

Kemal Sayar şairdi daha çok!

Kemal Sayar’ın edebiyat alanında yayınlanan ilk kitabı Hızır ve Roza idi. 1992’de İz Yayınları tarafından basılan kitapta şiir ve hikâyeler yer almıştı. Aynı yıl ardı ardına İz Yayınları’ndan çıkan Cafer Turaç, Turan Koç, Erdem Bayazıt, Ebubekir Eroğlu, Osman Sarı Arif Ay gibi isimler İz Yayınları’nın bu işi ne kadar sıkı tuttuğunun iyi bir göstergesi idi.

Hızır’la Mona Roza karşılaşırsa15337

Kemal Sayar’ın Hızır ve Roza’sı, Sezai Karakoç göndermeleri olan bir şiirdir. Kitabı bütünüyle ilginç kılan da budur aslında. Hızır’la geçen kırk saat ve karşılaşılan Mona Roza. “Karakoç… tenha bir dervişin şiirleri/ taşbebeğiyle roza ve kırk saat hızırla” dizeleriyle bu karşılaşmaya tanıklık eden bir şair vardı karşımızda.

Kitaptaki şiirlerde öne çıkan felsefî göndermeler şairin mesleğiyle şiirini nasıl da yoğurduğunun en açık göstergesi. Hatta bu göndermeler, “insan önce Kuran’ı/ sonra Heidegger’i okumalı” diyecek kadar da somutlaştırılmış.

İki Güneş Arasında Kemal Sayar duruyor

15338Kemal Sayar’ın ikinci şiir kitabı İki Güneş Arasında yine İz Yayınları’ndan 1995’te yayınlanan ve içinde yalnızca şiirlerinin yer aldığı bir kitap. “Ayrılık İçin İyi Bir Anne”, “Asya İçin Henüz Vakit Var”, “Gölgeden Bir Güneş” adlı dillere düşen şiirlerinin yer aldığı bu kitabının en dikkat çeken şiirleri “Rüknettin Kitabı” bölümündeki şiirleri idi. Hızır ve Roza’da “Rüknettin’in Kalbi İçin Kehanetler”in iki bölümünü yayınlayan Kemal Sayar, İki Güneş Arasında kitabında Rüknettin için bir bölüm ayırmış. Rüknettin’in kalbini okudukça kendi kalbimize döndüğümüz bu şiirler bir doktorun bir kalp için ortaya attığı kehanetlerin şiiri olarak kitapta ayrı bir yerde duruyor.

 

Otoyol Uykusu ağır olur15339

Kemal Sayar bir yıl aradan sonra 1996’da İz Yayınları’ndan Otoyol Uykusu adlı öykü kitabını çıkardı. Kitaptaki on iki öykünün yedisi Hızır ve Roza’da yayınlananlardan oluşsa da, Hızır ve Roza’nın tükenip tekrar basılmamış olması Kemal Sayar okurları için iyi bir karşılaşmaydı. Kitap her ne kadar öykü alt başlığıyla çıksa da “Sonsuza Dek Sophie” gibi şiir tadındaki metinler okuyucunun zihninde uzun süre yer etmiş çalışmalar arasındadır.

Öykülerde de yine bir doktorun gözüyle hayata bakış, rüyalar, bilinçaltı, hayata karşı yaşanan zihin karmaşası önemli yer tutuyor.

Kemal Sayar medyada var fakat dergilerde yok

15340Son yılların en popüler tıp adamlarından olan Kemal Sayar’a, hangi TV kanalı olursa olsun, rastlamak mümkün. Sağlık programları çoğaldıkça, onunla daha da sık karşılaşacağımız muhakkak. Artık kitapçı raflarını Kemal Sayar’ın psikiyatri kitapları süslemekte.

Rüknettin’in kalbinin her gün biraz daha yorulduğu, otoyolların kabuslara boyandığı ve Sophie’nin gözlerinin yangın yerine döndüğü bu dünyada şiirimizin bir doktor hassasiyetine ihtiyacı var. Kalpler daha fazla karanlığa gömülmeden Rüknettin kadar açık ve net söylüyorum ki; “Gövdesi ihlal edilmiş bir yetimim/ şu kapıdan buyurun, az ilerisi kalbim.”

 

Mustafa Uçurum onun yeni şiirlerini bekliyor

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 18:47
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
suavi yazgıç
suavi yazgıç - 9 yıl Önce

Kemal Sayar'ın bütün kitaplarını basan Timaş Cahit Koytak yahut Cafer Keklikçi'nin kitapları gibi bir kitabı da Sayar için çıkarsa keşke...

Şaban Abak
Şaban Abak - 9 yıl Önce

Kemal Sayar daima şairdir. Çünkü bir şair daima şairdir. Tıptaki başarısı, hocalığı, yöneticiliği sonra gelir. Hem bu uğraşıları şiirden farklı olarak maişet içindir. Ne yani, şair evini geçindirmeyecek mi? Çocuğunu okutmayacak mı? Yurdumun o pek şiirsever halkı, bir şairin geçimini sağlayacak kadar şiir kitabı satın alıyor da haberimiz mi yok?

can varol
can varol - 9 yıl Önce

Kemal Sayar daha çok psikolog olması gerekir. Şiirden daha çok uzmanlaştığı alan olan psikoloji de kendisin göstermesi kadar doğal bir şey yok. uzun yıllar bu alanda çalışmış dirsek çürütmüş bir güzel insandır o. Bu yüzden kendi alanında boy göstermesi kadar doğal bir şey yok.

ama bize şiirler yollaması, bizi şiirleriyle sevindirmesi de onun cömertliği.

selim
selim - 9 yıl Önce

"her aşk bulunduğu kalbin şeklini alır" (k. sayar)
keşke daha çok şiir yazsaydı....

özdemir
özdemir - 9 yıl Önce

Mustafa Uçurum,yine uçurmuş haberleri bize,Kemal Sayar okuyucuları bilirki onu okuyan için bir ruh onarımı vardır,ruhunu tamir etmek isteyenler yazarın şiirlerinden,kitaplarından okur.Her aşk bulunduğu kalbin şeklini alır,diyorya şair,şimdi kalpte bulunan aşk,dolunay.
iki şairde aşk diyorsa,bir bildiği vardır elbet.

halime
halime - 2 yıl Önce

kemal sayar severler için çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler :)

banner19

banner13

banner20