Kâbe nasıl ve kimlerle temizleniyor?

Sanmayın ki Kabe-i Muazzama hiç temizlenmiyor! Ev hanımlarını kıskandıracak bu temizliği an be an fotoğraflarla aktarıyoruz.

Kâbe nasıl ve kimlerle temizleniyor?

 

Sabahın erken saatlerinde tavaf yapmak inanılmaz feyizlidir. Birçok insan o saatlerde kahvaltısını yapar ya da teheccüdden uykusuz olanlar namazdan sonra öğleye kadar istirahat ederler. Kalule vakitleri de yine aynı şekilde devam eder.  Ama öyle bir duha vakti vardır ki; o anlar olabildiğince hummalı, hızlı, misk kokulu, alından bulgur bulgur damlayan anlardır. İşte böylesine canla başla çalışan hadimleri bizler hayretle izliyor ve Allah sizlerden edebe kadar razı olsun demekten kendimizi alamıyoruz.

Doğuştan nasipliler

Sayıları nedir bilmiyoruz. Suud hükümeti yıllardır aynı temizlik şirketi ile gün geçtikçe sayılarını artırarak çalışıyor. Yaşlısı genci, ömrünü oraya, o mübarek mabede adamış nice insanlar var. Hele her yıl gittiğimde gördüğüm bir aksakallı amca var ki “gözlerimi burada açtım, burada kapayacağım Allah’ın izni ile” diyor. Çünkü onlar günlerini burada, harem sınırları içersinde tamamlıyorlar. Beş vakit abdestlerini zemzemle tazeleme şerefine nail oluyorlar. Helalinden ceplerine konan sadakalarla geçiniyorlar. Bu bambaşka bir duygu, öylesine yaklaşıyorlar ki Kabe-i Muazzama’ya imrenerek izliyoruz. Ellerinde kimi zaman miski amber, kimi zaman gül suları ile yorulmaksızın temizlik halindeler. Namaz vakti yaklaştığında imamın seccadesini sermekle, gelen cenazeleri tekbirlerle sırtlarında taşımaya ilk onlar vakıf oluyor. Onlar günahlarını an be an çırpmakla meşgul oluyorlar. Oluyor da oluyorlar… Onlar doğuştan nasipliler.

“Ennezafetü minel iman!”...

Hani televizyonda Suud kanallarını açar Kabe-i Muazzama’da vakit namazlarını takip ederiz ya. Onlar orada yeşil kıyafetleri ile bazen Hacer-ül Esved’in karşısında, bazen İmamın arkasında, bazense Kabe-i Muazzama kapısının karşısında namazlarını eda etmekle nasipleniyorlar. Çünkü onlar Mescid-i Haram’ın pırıl pırıl olmasına vesile olan temizlik fedaileri. Onlar inanılmaz hızlı ve pratik çalışan insanlar. Onlar Makam-ı İbrahim’i gözyaşları ile silen insanlar. Onlar Kabe-i Muazzama kapısında, yıkılan putları o gün ki heyecan ve sevinçle temizliyorlar. Onlar hatim kısmını miraç günlerinden kalma bir esintiyle, gül suları ile yıkıyorlar. Safa ile Merve arasında Hazreti İbrahim’in kara incisi Hacer annemiz edasıyla koşarak görevlerini ifa ediyorlar. Velhasıl onlar; Peygamber Efendimiz s.a.s.’in “temizlik imandandır” hadisi şerifine nail olan müstesna güzel insanlar.

Ve bir müjde!

Ebu Hüreyre r.a.’dan rivayetle Peygamber Efendimiz s.a.s. bir kadın hakkında “Cennete girmekte benimle yarıştığını gördüm” buyurmuştur. Sahabe-i Kiram merakla bu hanım sahabenin hangi amel üzerine üstün kılındığını sorunca, Efendimiz s.a.s. : “O hanım,  mescidi çerden çöpten kirden temizlerdi” diyerek Sahabe-i Kiram’a ve biz ümmetine mescitlerdeki temizliğin mükâfatını belirtmiştir.

Hatice Tüfekci haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Ocak 2012 Pazar 16:57 Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2017, 11:35
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aynur M.
Aynur M. - 10 yıl Önce

ALLAH sizden razi olsun.

M.Mustafa TÜFEKCİ
M.Mustafa TÜFEKCİ - 10 yıl Önce

Allah razı olsun.Rabbim sana ve ailene gönlünüzdeki güzellikler ihsan etsin. Rabbim seyru alem yapmayı nasip etsin. Allah'a emanet ol.

Doğan Pur
Doğan Pur - 10 yıl Önce

Hatice kardeşim ne güzel haberler. Allah senden razı olsun. Allah tekrar gitmeyi nasip etsin inşallah.

MUSTAFA VE HASİBE UÇAR
MUSTAFA VE HASİBE UÇAR - 10 yıl Önce

ÇOK İÇTEN,ÇOK GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ,BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİM.

tuyan özcan
tuyan özcan - 10 yıl Önce

rabbim bu gözlerime bunları bu güzellikleri gösterdi hamd olsun selam olsun muhammed mustafaya selam

banner26