“Karlı bir gece vakti bir dostu..”

Murat Güzel Milletin Organik Aydınları başlığını attığı bu güzel portre yazısında Yasin Aktay'ı anlattı. Devamını merakla bekliyoruz.

“Karlı bir gece vakti bir dostu..”

Milletin Organik Aydınları 1:

Yasin Aktay

 

İslamcılık2 Şubat 2002. Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece. Sabahında kendimi şu dünyada en yalnız hissettiğim bir gece. Önceki gün kardeşlerimin “Babam ağır hasta, abi, acele gel!” şeklindeki telefonları üzerine Ankara’dan alelacele yola düşmüş dört saatlik bir yolculuk sonucunda eve gelebilmiştim. Gecikmiştim. Babam aynı gece saat 2 sularında vefat etmişti. Alnımda müthiş, dayanılması çok güç bir serinlik. Annem bir köşede ağlıyor, kardeşlerim ağlıyor, ben ağlıyorum. Neden sonra sabah ezanlarıyla birlikte bir şeyler yapmak gerektiği aklıma geliyor. Birilerine haber vermeliyim. Cenaze için hazırlıklar yapılmalı. Ne yapılmalı?

Saat 5.30’da Yasin Aktay’ı arıyorum. “Hemen geliyorum” diyor. Adresi tarif ediyorum. Bir saat sonra bir telefon. Taksi tutmuş hoca, fakat hava sisli olduğu için evi çıkaramamışlar. Dışarı çıkıyorum. Taksiyi “İlyas’ın kavakları”nın orada (‘İlyas’ın kavakları’ diye tarif edebileceğiniz bir mıntıka kalmadı artık Konya’da. Çünkü İlyas’ın kavakları diye bilinen tarihi kavak ağaçları yanlış beledî uygulamalar sonucunda göz göre göre kurutuldu ve kökten kesildi), Adese Mengene Şubesi’nin ilerisinde buluyorum.

İslam Toplumları TarihiÇok düşündüm bu olayı sonradan. Kime bu kadar güvenebilir bir insan? Gecenin bir yarısı telefon açıyorsunuz, kendi sıkıntılarını dert etmeyen bir insan taksi tutarak yardımınıza, sizi teselliye geliyor. Soğuk, sisli bir gecede üstelik.

‘Karlı bir gece vakti bir dostu uyandırmak’ başlıklı bir şiiri var İsmet abinin. Bu şiiri her okuyuşumda aklıma yaşadığım bu olayın ve Yasin Aktay’ın gelmesi, öyle olmadığını bilsem de, sanki İsmet abi bu şiiri Yasin Aktay için yazmış diye düşünmem niye garipsensin ki?

 

Tezkire’den önce

Yasin Aktay’la ilk tanışmamız 1991’dir. Ankara'da, Sakarya Çay Ocağı’nda ve Sakarya Caddesi’nde uzun uzun konuştuğumuzu hatırlıyorum. ODTÜ Sosyoloji’yi yeni bitirmiş, evlenmiş (Yasin beyin eşi Mevlüde hanım ODTÜ Makine’den sınıf arkadaşım, Mevlüde hanım başörtüsü yasaklarından fırsat buldukça öğrenimini sürdürdü ve o da ODTÜ Sosyoloji’yi bitirdi), böbrek ameliyatı olmuş, ODTÜ’de yüksek lisans öğrenimine başlamış. Beni yeni çıkmakta olan Tezkire’ye yazmam için zorladığını biliyorum. İlk yazım 1994’te Prof. Dr. Ahmet Akbulut’un doktora tezi üzerine. Kelam profesörü Ahmet beyin ilk dönem İslam tarihindeki siyasi olayların kelam tartışmalarına etkilerini incelediği bir çalışmasındaki modernist yorumları muaheze etmişim. Ardından diğer yazılar… Her yazı öncesi Yasin beyle yaptığım uzun mütalaalar… Yazı yazmakta son derece zorlandığımı bilmesine karşın, ısrarla teşvik etmesi beni. Müslümanların inisiyatif sahibi olması gerektiğine dair yaptığı uzun konuşmalar.

 

Yasin AktayAhmet Çiğdem bile iyimser!

Tezkire yayın kurulu toplantılarındaki demokratik ve paylaşımcı ortamı, fikir jimnastiklerini, teorik tartışmalara ilişkin İslamcı müdahalelerin nasıl olması gerektiğine dair görüş teatilerini, Tezkire etrafında oluşan yeni genç entelektüel kuşağı düşünüyorum. Bu kuşağın oluşumunda Yasin Aktay’ın katkıları büyüktür. SETA Vakfı Washington Direktörü Nuh Yılmaz, ben, Cemalettin Haşimi, Hatem Ete, Özkan Gözel, Şevket Kotan, Tezkire’nin ikinci dönem entelektüel kuşağı olarak bilinen diğer isimler hep bu katkıların bir ürünü.

İnisiyatif sahibi bir entelektüel. Düşünün ki hemen her konuda ‘kötümser’ ve ‘küskün’ olmayı başarabilen bir Ahmet Çiğdem, Yasin Aktay konusunda iyimser olmaya ikna olabilmiştir pekala. Kafasına yatmayan düşünceleri eleştirmekten çekinmeyen bir Erol Göka’nın kafasına birçok düşünceyi kabul ettirebilen bir kişidir Aktay. İkna edici yönleri bu açıdan en üst seviyededir, insani ilişkileri de ha keza.

 

Yasin AktayAkademik Çetelerin gadrine rağmen çatır çatır!

Selçuk Üniversitesi’nde Prof. Dr.

Bu üniversitede 28 Şubat sürecinde pıtırak gibi ortalığa saçılan bazı akademik çetelerin gadrine uğramasına, uzunca bir süre özlük hakları gasbedilmesine karşın mücadele ve çalışma azminden zerrece kaybetmeden bileğinin ve zihninin hakkıyla bu unvanı edinmiş bir kişi.

Türkiye’de sosyal bilimler alanında önemli üç derginin editörü: Tezkire, Sivil Toplum ve Milel ve Nihal. Ira Lapidus’tan 2 ciltlik İslam Toplumları Tarihi’ni çevirdi (ilk cildi geçtiğimiz yıllarda İletişim yayınlarından çıkan bu kitabın ikinci cildi de merakla bekleniyor.)

Dilthey, Heidegger, Ricoeur ve Gadamer gibi 20. yüzyılın önemli mütefekkirlerinin felsefi yaklaşımlarını yansıtan felsefi hermenötik geleneği Türkçe’de en iyi şekilde özetleyen Önce Söz Vardı kitabının yazarlarından. Türk Dininin Sosyolojik İmkanı kitabıyla Cumhuriyet dönemi din politikaları, din ile devlet ilişkilerine resmi görüşlere ters bir açıyla bakan, Alevilik ve İslam Protestanlığı tartışmalarına özgün katkılar sunan bir sosyolog.

Tezkireİletişim yayınlarının ‘Modern Türkiye’de Siyasi Düşünce’ başlıklı 9 ciltlik devasa ansiklopedik çalışmasının ‘İslamcılık’ cildinin editörü. Yeni Şafak gazetesinde Pazartesi ve Cumartesi günleri yazıları yayınlanıyor.

Türkiye’de İslamcı düşünceye yaptığı katkıların ana mihveri siyaset düşüncesine getirdiği açılımlar. Bu açılımların neler olduğunu bu kısa portre yazısında ayrıntılı bir şekilde dile getirmek mümkün olmasa da şu söylenebilir: Müslümanlar, Müslümanlıklarını gizlemeden siyasal alanda aktif roller üstlenebilmeli ve bunu yaparken dinî bakımdan da ofsayta düşmemeliler.

Udi. Sosyal bakımdan iletişim kurma kabiliyeti çok yüksek. Birçok sosyal organizasyonun oluşumunda zihni, fikri ve mali destek vermekten kaçınmayan, Müslümanlar’ın dertleriyle dertlenen, dünyada ve ahirette isminin salih kullarla birlikte  anılması için bütün cehdini gösteren tam bir mü’min ve tam bir ilim sahibi.

 

Murat Güzel güzel anlattı

GYY’nin notu: dunyabizim.com işte böyle portre yazıları için var!

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2009, 17:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
mert güçel
mert güçel - 10 yıl Önce

Murat Güzel gibi bir kalemi okumak çok güzel. Portre yazmada Beşir Ayvazoğlu'ndan çok daha kıymetli bir iş yapmış Murat Bey. Bunun kıymetini bilmek lazım öncelikle. Muhafazakarları herkes anlatır, önemli olan bu özgün müslümanca duyarlılığa sahip büyük değerleri anlatmak.
Özellikle ilk kısım çok etkileyici. Tabii Murat Güzelin babası öldüğü zaman yazdığı muhteşem şiiri de hatırlatmak lazım burda.

vedat aydın
vedat aydın - 10 yıl Önce

Murat Güzel çok güzel bir iş yapmış. Güzel gören, güzel yazıyor işte!.. Yasin Aktay erdemli bir mütefekkirimiz ve ümmetin ona çok ihtiyacı var. Rabbim hem o'nun hem de Murat Güzel'in yardımcısı olsun.

nuh yilmaz
nuh yilmaz - 10 yıl Önce

tebrikler murat guzel. eline saglik. yasin abiye vefa borcu var bir cok kisinin. bunu senin hatirlatman cok daha guzel.

hatem ete
hatem ete - 10 yıl Önce

ellerine sağlık Murat Güzel. gerçekten de yasin abi bize sadece düşünsel konularda değil gündelik yaşamda da yol gösterici bir rehberlik yaptı. Allah razı olsun. en yakınındaki kişilerden biri olarak bunu kayda geçirdiğin için teşekkürler.

İ.N.
İ.N. - 2 yıl Önce

Yasin hocanin derslerini alma ve yakindan tanima şansına sahip olan bir ogrencisiyim. Sadece ilmi ile değil ahlaki ve ilkeli duruşu ile herkesin takdir ettiği birisidir. Farkli ideolojilerden öğrenciler bile en çok Yasin hocayla diyalog kurabilmislerdir. Hem ahlaki ile ornek hem de ilmi muktesebati ve gayreti gerçekten imrenilecek duzeydedir. Bir musluman olarak ve bir akademjsyen olarak kendini oyle iyi yetiştirmiştir ki siyaset boyle donanimli bir adami kacirmak istemedi ve kendi cekti

Murat Özkul
Murat Özkul - 4 ay Önce

Hoca ile birlikte yanyana dizdize yıllarımız geçti. Allah ondan razı olsun...
Abdullah Topçuoğlu ile Y Aktay'a ne yapsak azdır; hakları ödenmez.
Bir tanesi; yol yöntem "arayan"a vakit kazandırmıştır diğeri ise o yola işaretler koyarak tahkim etmiş ve kendi yürüyüşüne ortak etmiştir ....

Artık, yapacağımız tek şey; bu cihanda da ahirette de onların yaptıkları iyilikleri tasdik etmek olacaktır.!
Yukarı da yazan ekibi de gerçekten dergilerde bir açık üniversite talebesi gibi yetiştirdi; ve meşakkatli günlere hazırladı;
ama doğal seyri içinde. Belki de burası çok öğretici oldu, her birimiz için... Yaşayan İslam'ın nadide burçlarındandır..! Her kesimden insanla ilişki kurabilmesi; bu ilişkilerini saklamaması ve paylaşması; beni derinden etkilemiştir. Bugünün bilgi kulelerini dikenlerin çoğu bilginin üzerine bir de şifre koymaktadır
Yasin Aktay, bunu hiç bir zaman yapmadı. tek el kurarak bilgi kötüye kullanmadı ve bilgiyi bilgece hep paylaştı

banner19

banner13