'Kadir Kuş İHL' olsa keşke

Aydın Başar, Bağcılar Milli Eğitim Müdürümüz merhum Kadir Kuş Bey’in vefatını tarihe not düştü…

'Kadir Kuş İHL' olsa keşke

 

Kıymetli büyüğümüz, mü’min, muvahhit, mücahit, güzel insan Bağcılar Milli Eğitim Müdürümüz merhum Kadir Kuş Bey’in vefatına düştüğümüz nottur. Kalp krizi geçirirken yanında bulunan ve cenazesine iştirak etmiş bir kardeşi olarak merhumun vefatını ve bizde uyandırdığı duyguları gücümüzün yettiğince nakletmeye çalışacağım.

Halim selim birisiydi

18 Mayıs Cuma günü Cuma namazından sonra, Bağcılar’da görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri olarak bir toplantıya iştirak ettik. Toplantı, müfredata yeni giren Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimizin Hayatı dersleri hakkında öğretmenleri bilgilendirmek amacıyla tertip edilmişti.

Her resmi toplantıda olduğu gibi en arka koltuğa oturmuş, konuşmacının gelmesini bekliyordum. Derken içeriye halim selim haliyle, biraz da düşünceli gördüğüm Milli Eğitim Müdürümüz Kadir Kuş Bey girdi.Kadir Kuş

Çok nazik bir insandı

Kendisi ile daha önceden tanışıklığımız vardı. Eyüp Sultan’da birkaç sefer görüşmüştük. Her görüşmemizde mutlaka güler yüzle tokalaşıyor ve büyük bir nezaketle bizimle konuşuyordu. Aramızda bir amir memur ilişkisi söz konusuydu fakat bunu kesinlikle bize hissettirmiyordu. Tokalaşırken sevgi ile gözlerimizin içine bakıyor ve bizi önemsediğini bize bir şekilde hissettiriyordu. Çok yumuşak huylu bir insandı ve kimseyi en ufak bir şekilde bile olsa kırmamak için sanki özel bir çaba sarf ediyordu. Ben onun bu tavrına başka yerlerde de şahit oldum. Zannediyorum ki incitmemek ve gönül kazanmak gibi bir derdi vardı.

Vicdan sahibi bir insandı

Toplantı esnasında onunla ilgili hüsnü zannımda yanılmadığımı bir kez daha anladım. O kadar yumuşak ve nazik bir şekilde hitap ediyordu ki bu onun inceliğini ortaya koyuyordu. Tatlı tatlı, sohbet eder gibi yavaş bir ses tonu ile hitap ediyordu. İnsaf ölçülerinde, vicdanlı bir insan nasıl konuşuyorsa öyle konuşuyordu. İçten ve samimi konuştuğu için de tahmin ediyorum ki dinleyenlerin tamamı memnun bir şekilde onu dinliyordu.

Geçmişte imamlık ve vaizlik yapmış olduğundan konuşmasında sürekli ayet ve hadis-i şeriflere atıflarda bulunuyor, onları orijinal şekli ile naklediyordu. Doğrusunu isterseniz Milli Eğitim müdürümüz biz Din Kültürü öğretmenlerine özel bir ilgi gösteriyordu. Kelimenin tam anlamıyla, aramızda çok rahattı. Onu dinlerken bu insan “bir dünya adamı olamaz” diye düşünmüştüm. Hatta böyle insanların böyle mevkilere gelmesinden dolayı da şükretmiştim.

Toplantı Kur’an tilaveti ile başlamıştı

O gün meslek hayatımda bir ilk ile karşılaşmıştım. Bir lisenin konferans salonunda resmi bir toplantı yapıyorduk ve bu toplantı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlamıştı. Milli Eğitim müdürümüz salona girerken bir hocamızdan Kur’an okumasını rica etmiş, bunun üzerine Kur’an okunmuştu. Ve hatta Müdürümüz, nezaket icabı, Kur’an tilaveti yapan hocamızdan emrivaki yaptığı için özür de dilemişti. Kur’an’ı dinlerken, böyle bir toplantıda Kur’an okunmasının ne anlama geldiğini düşünerek, bunu da gördüğümüz için Rabbimize şükrettik.

İmam Hatiplerin açılmasına çok seviniyordu

Milli Eğitim Müdürümüz Kadir Kuş Bey, müfredata yeni eklenen Kur’an ve Siyer dersleri ile ilgili bilgiler verdikten sonra imam hatip lisesi olacak olan okullar hakkında da bize bilgiler verdi. Kendisi müfredata yeni eklenen derslerden ve yeni açılacak imam hatip liselerinden dolayı çok büyük bir mutluluk içerisindeydi. Bu konuda bize şöyle dedi: “Hiç merak etmeyin halk ne kadar İmam Hatibe ilgi gösterirse biz onların talebini boş çıkartmayacağız. Ne kadar gerekiyorsa o kadar açacağız” dedi.

Geçmişte yaşanan sıkıntılar vardı

Kadir Kuş Bey, o gün bize geçmişte yaşanan sıkıntılardan da bahsetmişti. En son olarak 28 Şubat döneminde Din Kültürü öğretmenlerinin yaşadığı birkaç sıkıntılı örnek olayı anlatmıştı. O dönemde dersin içeriğine bile müdahale eden idarecilerin olduğundan bahsetmişti. O dönemlerin çok şükür geride kaldığını söyleyen Kadir Kuş Bey, huzurumuzda Cenab-ı Hakka şükrünü defalarca ifade etmişti.

İnsanoğlu işte bu kadar aciz

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan bu hayırlı toplantı maalesef ki çok üzücü bir şekilde yarıda kaldı. Müdürümüz konuşmasının ortasında fenalık geçirdi. Terledi, bunaldı, nefes almakta güçlük çekti ve ağlayası bir hal aldı. Arkadaşlar ceketini çıkarttılar, kolonya getirdiler, dışarı çıkmasını ve hava almasını önerdiler ama o “şimdi geçer” dedi ve konuşmasına devam etmek istedi. Bu halinden dolayı bizden özür diledi ve sıkıntı içerisinde birkaç cümle daha konuştu. Sonra “İnsanoğlu işte bu kadar aciz” dedi ve mikrofonu eli ile öbür tarafa itti.

Sonra onun koluna girerek içerideki bir odaya götürdüler. Bize de toplantının bittiğini ilan ettiler. Ben o sırada beş on kişi ile beraber Müdürümüzün gittiği odanın önüne gittim. Kapı açıldığında Müdürümüzün betonun üzerinde yattığını gördüm. Bu bizim için çok üzücü bir görüntü idi.

Böyle olacağını tahmin etmemiştik

Müdürümüz, yani bu güzel insan kalp krizi geçirmiş ve oracığa yığılmıştı. Orada bulunan herkes müthiş bir hüzün yaşıyordu. Ve kimse ne konuşacağını bilemiyordu. Beş dakika sonra sağlık görevlileri geldi ve ilk müdahaleyi yaparak onu ambulansa taşıdılar. Görevli doktorun hızlı hareketlerinden ve karnına taktıkları aletlerden durumun ciddi olduğunu anlamıştık. Bu toplantının onun son toplantısı olacağını ise tahmin edemezdik.

40 gün yoğun bakımda kaldı

Milli Eğitim Müdürümüz Kadir Kuş Bey o gün ciddi bir kalp krizi geçirmişti. 40 gün boyunca hareket etmeden, yemeden içmeden serum takılı bir vaziyette özel bir hastanenin yoğun bakımında tedavi gördü. Bu süre zarfınca kendisinden haber almak için çeşitli kimselerle görüştük fakat her seferinde iyi bir gelişme olmadığını öğrendik. Daha sonra hastanede geçen bu 40 günün sonunda 27 Haziran Çarşamba günü akşam saatlerinde Hakk’ın rahmetine kavuştuğunu öğrendik.

Yine Kur’an’la yolcu edildi

28 Haziran Perşembe günü saat on altıda Bağcılar Mili Eğitim Müdürlüğü’nde bir tören yapıldı. Merasim İstoç Camii imam hatibi Bünyamin Topçuoğlu Hoca’nın yaptığı Kur’an tilaveti ile başladı. Hamdolsun, Kur’an okunan bir mecliste kalp krizi geçiren Müdürümüz için yapılan merasim de yine Kur’an ile başlamıştı. Resmi seremoni ile mevtaya azap etmedikleri için yetkilileri tebrik ediyoruz.

Kaymakam Bey gözyaşlarını tutamadı

Kur’an- Kerim tilavetinden sonra Bağcılar kaymakamı Veysel Yurdakul Bey duygulu bir konuşma yaptı. Gözyaşlarına hâkim olmakta güçlük çeken Kaymakam Bey merhum Kadir Kuş Bey’in yaşamıyla, yaptıklarıyla, konuşmasıyla ve susmasıyla insanlara bir ders verdiği gibi bugün ölümü ile de bir ders verdiğini, vefatının herkes için ibret olduğunu ifade etti.

Kadir Kuş cenaze merasimi Merhumun tevazu ve içtenliği ile bir gönül insanı olduğunu, yaşantısı ile de tam bir Kur’an adamı olduğunu ifade eden Veysel Yurdakul Bey, merhumun Rabbimizin yüce kelamı Kur’an-ı Kerim’in ve Efendimiz aleyhis selatü ves selam’ın hayatının okullarda okutulması ile ilgili bir toplantı esnasında geçirdiği kalp krizi neticesinde vefat ettiğini hatırlattı.

O’ndan geldik O’na gidiyoruz

Merhumu kanatsız bir melek gibi gördüğünü söyleyen Kaymakam Bey şunları söyledi: “Biz onu Cenab-ı Hakk’a karşı övmek durumunda değiliz. Onu Cenab-ı Allah bizden iyi biliyor. Ancak biz onun o güzelliğine şahitlik etmek için buradayız. Cenab-ı Hak onun varsa taksiratı, küçük günahları; ben inanıyorum ki yoğun bakımda geçirdiği 40 günlük dönem boyunca Allahü âlem bunlar gidermiştir. Öyle umuyoruz, öyle niyaz ediyoruz… Akşamdan beri yakınları ile birlikteyiz. İnanın bana onlar bizi teselli ediyorlar. Nasıl güzel bir insanın akrabası olduklarının farkındalar. ‘O’ndan geldik O’na gidiyoruz’ sırrının bilincindeler. Sizlerden merhuma haklarınız varsa helal etmenizi rica ediyor, Allah’tan kendisine gani gani rahmet diliyorum.”Kadir Kuş cenaze merasimi

Gurur ve kibirden tamamen uzaktı

Kaymakam Bey’in yapmış olduğu konuşmadan sonra İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık Bey bir konuşma yaptı. Merhumun her hareketinden memnun olduğunu ve onu kendisine örnek aldığını söyleyen Feyzullah Kıyıklık Bey konuşmasında şunları söyledi: “Gurur ve kibirden tamamen uzaktı. Alçak gönüllü, sabırsızlık göstermeyen, korkaklık da göstermeyen, kul hakkına çok titiz rivayet eden bir insandı. Çok insan yetiştirdi, birçok güzelliğe imza attı. Gösterişi sevmediği için tantanası pek fazla yoktu ama etrafında sevgi ve saygı duyan insanlar çoktu. Vaizlik yaptı, öğretmenlik yaptı, müdürlük yaptı. Bağcılar’a çok emeği geçti. Ama hiçbir zaman parayla pulla bir alakası olmadı. Onlara pek değer vermeyen bir insandı.”

Kadir Kuş cenaze merasimi - Muammer YıldızTam bir muvahhitti

Son olarak İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız Bey bir konuşma yaptı.  Başta bütün ailesine ve tüm eğitim camiasına başsağlığı dileyerek konuşmasına başlayan Muammer Yıldız Bey şunları söyledi: ”Kelimenin tam anlamıyla bir mümin ve muvahhit olarak inanmış bir adamdı. Ve devlet terbiyesi ile devletine hizmet eden, bizim camiamızda örnek gösterilecek bir şahsiyetti. Biraz önce sayın vekilimizin de ifade ettiği gibi, parayla pulla, makamla mevkiiyle, caka satmakla alakası olmayan bir insandı. Tam bir Anadolu eriydi.”

Bağcılar Ebubekir Camii İmam Hatibi Ahmet Efe Hoca’nın duası ile nihayete eren merasimden sonra cenaze namazını kılmak üzere Bağcılar Merkez Cami’ne geçildi. İkindi namazına müteakip kılınan cenaze namazından önce Bağcılar Müftüsü Mustafa Derin Hoca; "Öyle bir dost idi ki kırılsa da kırmayanlardan, incinse de incitmeyenlerden bir insandı" diyerek cemaatten helallik istedi ve ardından cenaze namazını kıldırdı.

Bakanımız da oradaydı

Çok kalabalık bir cemaatle kılınan namaza başta Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Bağcılar Kaymakamı Veysel Yurdakul, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı olmak üzere devlet erkanı ve çok sayıda vatandaş katıldı.Kadir Kuş cenaze merasimi

Cenaze namazı öncesinde ve sonrasında şunu kesin olarak hissettik ki insanlar oraya çok sevdikleri bir insan için son vazifelerini yapmak üzere gelmişlerdi. Kulağımıza sürekli merhumun faziletlerinden bahseden sözler takılıyordu. Ne kadar sevilen bir insan olduğunu bu cenazeden anlamak mümkündü. Sıradan bir devlet adamı gibi uğurlanmadı, insanlar içten bir şekilde hüsn-ü şahadetlerini ifade ettiler.

Eyüp Sultan’da defnedilmek nasip oldu

Ardından cenaze defnedilmek üzere Eyüp Sultan Kabristanına geldi. Okunan Yasin-i Şerifler eşliğinde defin işlemleri tamamlandıktan sonra duaya geçildi. Mezarlığa gelen birçok seveni tarafından mezarına sıra ile toprak atıldı. Merhumun akrabalarının yanı sıra, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı Bey ve mesai arkadaşı Bağcılar Milli Eğitim Şube Müdürü Aziz Erdoğan Bey defin işlemleri boyunca mezarın başından ayrılmadılar. Bilhassa Aziz Erdoğan Bey’in bir kürek fazla atmak için sergilediği o canhıraş hali ve cenaze süresince sağa sola sürekli koşturması çok güzel bir vefa fotoğrafı olarak hatıramda yer etti.

Kadir Kuş cenaze merasimi - Salih KuşCenaze merasimi boyunca merhumun annesi Kevser Hanım, hanımı Zeynep Hanım, oğlu Salih Bey ve kardeşi Mustafa Bey metanetli tavırlarını muhafaza ettiler. Merhuma Allah’tan rahmet diliyor ve başta Rabbimizin hükmüne teslim olmuş bu güzel aileye ve merhumun tüm sevenlerine Allah’tan sabr-ı cemil niyaz ediyoruz.

Bir isteğimiz var

Kalp krizi geçirdiği o toplantıda merhum müdürümüzün imam hatiplerin yeniden açılmasına nasıl sevindiğine bizzat şahit olmuş birisi olarak, Bağcılar’ın en güzel ve en büyük İmam Hatip Lisesine merhum müdürümüz Kadir Kuş Bey’in isminin verilmesini yetkililerden rica ediyoruz.

Elbette yetkili idarecilerimiz merhum Kadir Kuş ismini unutturmamak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır. Ancak isminin verileceği okulun bir İmam Hatip Lisesi olması daha manidar olacaktır diye düşünüyoruz.

 

Aydın Başar yazdı

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2012, 17:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
s.M.
s.M. - 7 yıl Önce

Allah rahmetiyle muamele etsin.."Kur'an tilavetiyle başlayan resmi toplantı" dahi merhumun bıraktığı en hayırlı örneklerden birisi, yaşamını ve uygulamalarını örnek alan nesiller yetiştirebilmemiz duasıyla..

Mustafa ULU-Kadir Kuş İmam Hatip Ortaokulu Müdürü
Mustafa ULU-Kadir Kuş İmam Hatip Ortaokulu Müdürü - 6 yıl Önce

"İnsanların en hayırlısı, insanlara en çok hizmet edendir" kaidesine göre hayatını tanzim etmiş,devlet işlerinde devletin mumunu,kendi işlerinde kendi mumunu yakmasını bilmiş,misyonuna uygun hocalarına bir vizyon vermekte ve hayırlı amel üzere iken,bir kalp krizi sonucu Hakk'a rücu eden mütevazi bir gönül adamıydı.Her zaman orta yolu benimseyen alçak gönüllü haliyle gönüllerimizde hep rahmetle yad edilecektir.Adıyla müsemma olan okulumuza,adını veren İlçe MEM.M.Yılmaz beye müteşekkiriz.

Hayri Bostan
Hayri Bostan - 2 yıl Önce

1982'den 1996 yazına kadar İstanbul Sarıyer İmam Hatip Lisesi'nde görev yaptım. Vefa'da bulunan İlim Yayma Cemiyeti Konferans Salonu'nda rahmetli hocamız Prof. Dr. Osman Öztürk'ün sohbetlerine devam ediyorduk. Bahçelievler Belediye Başkanı Muzaffer Doğan, Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge gibi çok değerli abilerimiz çıktı aramızdan. Rahmetli Kadir Kuş abimiz de orada tanıdım ve her toplantıda, ara ara yaptığımız pikniklerde ve çeşitli ortamlarda hep karşılaşırdık. Allah rahmet eylesin.

banner19

banner13