Kaçırılmayacak Bir Program!

9 Kasım pazar günü, Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği, Mahmut Derviş'i anma etkinliği düzenliyor.

Kaçırılmayacak Bir Program!

Kaçırılmayacak Bir Program!

 

 

 

9 Kasım Pazar günü, Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği (FHDD), dünyaca ünlü Filistinli şair Mahmut Derviş'i anma etkinliği düzenliyor.

 

Programda Mahmud Derviş'in kendi sesinden şiirler ve yaşamı belgesel olarak yer alacak. Yazar Sezai Sarıoğlu, tiyatrocu Zafer Diper ve şiirlerinin çevirmenliğini yapan Metin Fındıkçı birer konuşma yapacaklar. Ayrıca İ.Ü  Ö.K.M Müzik Grubu bir dinleti sergileyecek.

 

Etkinlik; Beyoğlu Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde saat 17:00'de başlayacak.

 

Peki Mahmud Derviş'i Tanıyor Muyuz?

 

Mahmud Derviş, 1941 yılında, şu an İsrail sınırları içinde bulunan Akko şehrinin köylerinden El-Berva'da doğmuştu. Köyünün 1948 Arap-İsrail savaşı sırasında saldırıya uğramasıyla, ailesi ile birlikte köyünü terk etmek durumunda kalmıştı. Sekizinci yaşından itibaren sürgün hayatı başlamıştı.

 

Bizler Sıraya Harf Fişleri Dizerken, O Şiir Yazıyordu

 

Çocuk yaşta şiir yazmaya başlayan Mahmud Derviş, ilk şiirlerini yayımladığı dönemde, El-Ard (Toprak) hareketinde de çalışmaya başlamıştı. Komünist partiye üye olmasıyla birlikte sesini daha büyük kitlelere duyurdu.

 

Siyasi ayrılığın olmamasına karar verip partiden ayrıldığında kendini bir çok kez hapiste buldu. Filistinlilerin yaşadığı zorlukları dizelerine taşıyan çağdaş Filistin şiirinin önde gelen temsilcisi, El İttihad gazetesi ile El Cedid dergisinin yazı işleri müdürlüklerini yapmıştı. 1970 yılında İsrail'den sürgün edilmiş, 2 yıl boyunca bir çok Arap ülkesinde dolaşmak zorunda kalmıştı. Avrupa'da bir çok noktada, daha çok ise Madrid ve Paris'te yaşadı.

 

 

Derviş son dönemlerde Filistinliler arasındaki ayrılıkları sert bir dille eleştiriyor, birbirlerine yaptıkları kötülüklerin, dış bir gücün yaptığı kötülüklerden kat kat kötü olduğunu söylüyordu. Yaser Arafat'ın 1974'te BM'de yaptığı ünlü konuşmayı da o yazmıştı: "Bugün bir zeytin dalını ve özgürlük savaşçısının silahını taşıyarak geldim. Zeytin dalının elimden düşmesine izin vermeyin."

 

 

 

Acını Dile Getirmezsen Kim Nereden Bilecek?

 

Ariel Şaron'un komutan olarak başını çektiği 1982 eylülünde Sabra-Şatilla'da yaşanan katliamın  ardından Beyrut Kasidesi'ni yazmış ve bu kaside ile 1984'te de dönemin Sovyetler Birliği'nde Lenin ödülünü almıştı.

 

Geçtiğimiz Ağustos'un 9'unda geçirdiği bir ameliyat sonrası hayatını kaybetti. Filistin ulusal bir şairini kaybetmişti. Ama sadece bir şiir yazarı değildi. O yüz binlerin özgürlük haykırışıydı. Kendini ifade edemeyen Filistinlilerin kendilerini ifade etmelerine, kimlik kazanmalarına sebep olmuş, onların dili olabilmeyi başarmış ender bir insandı.

 

Naaşı, kalp ameliyatı için bulunduğu ABD'den Ramallah'ta bulunan başbakanlık karargahı Mukata'ya geldiğinde; Derviş için Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Fransa'nın eski Başbakanı Dominique de Villepin, Ürdün Kültür Bakanı Nancy Bakair,  yabancı misyon temsilcileri, Hıristiyan ve Müslüman dini liderlerin katıldığı bir devlet töreni yapıldı.

 

2004 yılında vefat eden Yaser Arafat'tan sonra cenazesine devlet töreni yapılan ikinci Filistinli oldu.

 

Filistin Devlet Başkanı Abbas, konuşmasında Derviş'i “Filistin'in parlayan ışığı” olarak niteledi. Abbas, Derviş'in Filistin halkının direnişinin lideri olduğunu, daima özgürlük ve halkı için eşitlik aradığını belirterek, fikirlerinin Filistin'in geleceğine ışık tutacağını ifade etti. Derviş'in naaşı daha sonra Kültür Sarayı yakınında hazırlanan ebedi istirahatgahına defnedildi. Derviş'in cenaze törenine İsrail'den gelerek katılmak isteyen Filistinlilere İsrail de kolaylık sağladı.

 

Yunanlılarla Dostuz, N'olurdu Ehud Sen De Filistin'le Dost Olsan?

 

Cenaze günü, İsrail'in Jerusalem Post gazetesi onun vefatıyla ilgili haberinde, 2000 yılında dönemin İsrail Eğitim Bakanı Yossi Sarid'in Derviş'in şiirlerinin İsrail lise eğitim müfredatına alınması önerisinde bulunduğunu, ancak Başbakan Ehud Barak'ın İsrail'in buna henüz hazır olmadığını belirterek, öneriyi reddettiğini yazdı.Ben En Fazla 3 Dilde Yazıyorum Ama Bir Dile Bile Hitap Edemiyorum 

 

"Demek ki daha gidecek çok yolum, yiyecek çok fırın ekmeğim var." Şiirleri 20′den fazla dile çevrilen Filistinli şair, 2003 yılında uluslararası Nazım Hikmet şiir ödülüne de layık görülmüştü. Birçok şiiri Arap besteciler tarafından bestelenen Mahmud Derviş'in adı, 2006 Nobel Edebiyat Ödülü adayları arasında yer almıştı. Mahmud Derviş'in Türkiye'de basılan şiir kitapları arasında, Zeytin Yaprakları, Filistinli Sevgili, Gecenin Sonu, Uzak Bir Sonbaharın Hafif Yağmuru, Celile'de Kuşlar Ölür, Düğünler, Uykudan Uyanıyor Sevgilim ve Yedinci Deneme bulunuyor.

 

Arap Edebiyatı'nın Ustası Ama Fransızca Da Yazdı

 

Arap edebiyatının bir kolu olan çağdaş Filistin edebiyatının doğuşu 19. yy.ın ilk çeyreğine uzanır. Çağdaş Filistin edebiyatının ve özellikle şiirinin öncüleri, şiirlerini sürgün ve bağımsızlık savaşımı koşullarında oluşturan Fadva Tukan, Kerim el Kermi (Ebu Selma) kuşağıdır. Bu kuşağı izleyen günümüz Filistin şiirinin önde gelen temsilcileri arasında Samih el Kasım ve Mahmud Derviş'in adları bir yıldız gibi parlar.

Mahmud Derviş edebiyatçıların halk üzerinde oluşturmaya çalıştığı konfrontasyonu tam tersine olarak kullanmıştır. Derviş'in şiirleri halkının acılarını kendi kişisel acıları olarak algılamasının, bunları yaşamasının ürünleridir.

 

Arap şiirinin binlerce yıllık epik mirasını kullanan ve buna değerler katan Derviş;  ses tonlamasından hece köklerine kadar klasik Arap lirik kaynaklarıyla şiirlerini bazen bir çağlayan, bazen ise uslu bir nehir gibi dudaklarından döker. Her okuduğu şiir çağdaş bir destan yüceliğiyle dinleyenine ulaşır. Okurunda ise sınırsız bir düş ve hayal gerçekliğini filizlendirir.

 

Bir düşünün, elinizde Mahmud Derviş şiiri, kulağınıza ise salonda süzülüp gelen kendi sesiyle şiirin ta kendisi. Bu programı kaçırmayın derim..

 

Kerem Abadi yazdı

 

Bu haftasonu çok güzel programlar var. Her birine katılmak lazım. Erken Vakitlerde olduğu için trafikte kalmadan hepsine yetişmek mümkün olabilir. Sıralama şöyle: Önce Mazlumder, sonra Tüyap'a Tarık Tufan'a sonra da Tarık Zafer Tunaya'ya Derviş'e..

 

Program Afişi:

 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 13:57
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26