Kabri de kendi gibi sade ve kibar!

Erhan Erken "Ağabeyimiz" Bilge Kral'ın kabrini ziyaretini ve hislerini bizler için kaleme aldı.

Kabri de kendi gibi sade ve kibar!

ALİYA İZZETBEGOVİÇİ ANARKEN VE ARARKEN

Yahya Kemal’in bir sözü beni çok etkiler.

Büyükelçi iken bir gün ona sorarlar. Sizin ülkenizin nüfusu ne kadar?

O zamanlar Türkiye’nin nüfusu en fazla 20 milyon civarında.

Üstad cevap verir; 80 milyon.

Muhatapları şaşırır; Amma yaptın, peki nerede bu insanlar?

Cevap çok manidardır. Biz sadece yer üstündekileri değil toprak altındakileri de sayarız da ondan.

Aliya İzzetbegoviç...

Bizim medeniyetimizde mezarlıkların ayrı bir yeri vardır.

Eski kabristanlar hep şehrin içindedir. Bazen mahallenin hemen ortasında, bazen sokağın kenarındaki mescidin bahçesinde.....

Hayat ve memat iç içedir.

Ölüler mezarlıklar kanalıyla dirilere sürekli vaaz verirler.

...

Bu duyguları bir kaç  sene evvel Saraybosnaya gittiğimde de hissetmiştim.

Eski çarşıdan çıkıp tatlı bir yokuştan tırmanınca önümüze çıkan şehitlik aynı duyguların içimde uyanmasına sebep olmuştu.

İnce bir kalem gibi bembeyaz uzanan mezar taşları. Altlarında yatan gencecik çocuklar, yaşlılar, hanımlar, erkekler.

Hepsi Bosna’daki hain saldırılarda şehit düşmüş kardeşlerimiz.

Fakat onların mezar taşlarından etrafa yayılan vakarlı duruş, papatya tarlası gibi görüntü, toprak altındakilerin durumunun belki toprak üstündekilerden çok daha güzel olduğunu insanlara anlatıyordu.

Bu bembeyaz ve incecik mezar taşları arasından biraz daha yukarı çıkıldığında görülen daha büyükçe kabristanda ise bambaşka bir heybet vardı.

Belki madden çok büyük, çok süslü değildi.

Dünyanın bir çok ülkesindeki Devlet başkanlarının kabirleri gibi ihtişamlı, sanat eseri hüviyetinde de değildi.

Fakat bu kabirde başka bir ihtişam vardı.

Başında bekleyen asker hiç  hareketsiz duruyordu. Sadece eli kalbinin üstünde, sen bizim içimizde, yüreğimizdesin diyor gibiydi.

Aliya İzzetbegoviç
Fotoğraf: Erhan Erken

Aliya İzzetbegoviçResimde de görünen bu kabir Rahmetli Aliya İzzetbegovç’in kabriydi.

Başında Fatiha okurken bu güzel insanın sadece ülkesi için değil, ülkesinden de öte İslam alemi için kutlu bir direnişin nasıl olacağını, nasıl olması  gerektiğini anlatan bir yanı olduğunu hissetmiştim.

Kabri de, kendi gibi sade ve kibardı.

Fakat bu sadeliğin altında yine kendisinde olduğu gibi bir derinlik, bir bilgelik vardı.

O kabir mi öyleydi yoksa ben mi zihnimdeki, muhayyilemdeki Aliya’yı öyle görmek istiyordum bilinmez. Ama bu kabir bende o gün bu duyguları uyandırmıştı. Rahmetli Aliya’nın ölüm yıldönümünde bugün de aynı hisleri duyuyorsam demek ki mekanlar ve duygular arasında çok ince ve izah edilmesi imkansız bağlantılar mevcut.

Rahmetli Aliya İzzetbegoviç, halkıyla özdeşleşen, Medeni(!) batılıların gözleri önünde katledilen kardeşlerine moral aşılayan, stratejik düşünce ve iç derinliği aynı anda kendi varlığında birleştirebilen bir insandı, bir liderdi.

Zulme boyun eğmedi, kendisine zulum yapanlara bile merhametli davranılmasını telkin etti.

İslam dünyasının Batı’daki en uç noktasının kaybedilmesinin tüm İslam Dünyası için büyük bir tehlike olduğunun farkındaydı. İslam Dünyasını da bu düşünce etrafında derleyip toplamaya, uyanamayanları uyandırmaya çalıştı.

Allah’ın izniyle başardı  da.

Vazifesini yapmak için gayret sarfeden ve muvaffak olan bir lider olarak ruhunu teslim etti ve inşallah kendi imtihanını başarıyla verdi.

Aliya’nın bu serüvenindeki samimiyet, eminim ki onun bu sade kabrinin her yanına sinmişti.

Oraya ziyarete giden herkes de yine eminim ki bu sadeliği, bu samimiyeti, bu azmi, ama  aynı zamanda da manevi ihtişamı hissediyor.

Allah Rahmet eylesin

Nur içinde yatsın....

 

Erhan Erken yazdı

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2015, 07:25
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa emin
mustafa emin - 10 yıl Önce

sevgili üstadım semih kaplanoğlu ile saraybosna film festivali'ndeyken bilge kralın mezarını ziyaret etmiştik biz de. üstad şehitlikteki mezar taşlarının, ince ve uzun endamlarına bakarak"sanki ölü değiller de diriler ve bize bakıyorlar" demişti. hakikaten de bosnada şehitliklerdeki mezar taşları bizimkine nazaran daha yüksek ve ensiz. dolayısıyla mezar taşına başınızı eğerek değil dosdoğru bakıyorsunuz ve sanki taşlar da dosdoğru size bakıyorlar. ayettekini doğrularcasına...

abdülkerim
abdülkerim - 10 yıl Önce

yazıyı derleyen değerli insan Erhan Erken e teşekkür ediyorum, hiç unutmadığım bosnamı , hiç bir zaman unutmamam gerektiğini bana hatırlattığı için. orası zambaklar ülkesi , orada yağmurun adı rahmettir... Makamın mekanın ulular katında olsun ey aziz bilge kral... evladı fatihanı onursuz gurursuz vatansız bırakmadın...

abdülkerim
abdülkerim - 10 yıl Önce

mezarlığın ilerisinde ki tepeden bakıldığı zaman papatya tarlası kadar ince bir görüntü vardır saraybosna da, aynı sadelikle beraber derin bir sızı kaplıyor insanın içini...

İbrahim Ethem Gören
İbrahim Ethem Gören - 9 yıl Önce

SA. Müellifimiz Meriç ve Tunca'dan ileriye birkez daha geçerek hayata, hakikate, ötelere ve ötelerin ötesine dair hissiyatını dile getirmiş. İnsan bazen bakıyor; bazen de görüyor... Bosnalı Müslümanların kabir taşlarındaki zerafeti görebilmek için bu yazıyı okumam gerekiyormuş. Bosna'ya, Hersek'e, Tuna'ya, Mostar'a ve güzel insanlar ülkesine selam olsun...

asan be yaw
asan be yaw - 9 yıl Önce

hz allah -c.c.- ona rahmet eylesin, mekanı cennet olsun...
o her aklıma geldiğinde ; başımıza kötü şeyler gelmediği için müslümanlığımın ve vatanımın kıymetini bilemiyorum...diye düşündüğüm bir mübarek insandır...

banner19