Japon'a bir çay ısmarla Müslüman olur

Japonya İslam Merkezi’nin başkanı Es Semarrai’yi ziyaret ettik, Japonya’dan haberimiz oldu.

Japon'a bir çay ısmarla Müslüman olur

 

Japonya’nın en eski ve en büyük İslamî kuruluşu olan Japonya İslam Merkezi’nin başkanı Prof. Dr. Salih Mehdi Es Semarrai’yi Fatih’teki kaldığı otelde ziyaret ettik. Türkiye’ye hem bazı işlerini takip etmek, hem de tedavi olmak amacıyla gelmişti. Üzerinde hastalığının tesiri olduğundan durgun ve düşünceli görünüyordu. Belki de onun bu hali hastalıktan ziyade İslam’ın derdiyle dertlenmiş bir yürek taşımasından kaynaklanıyordu.

Pek fazla gülmüyordu ve sanki bir şeylere üzülüyor gibiydi. Çok ciddi bir edayla konuşuyor ve bütün önemli insanlar gibi vaktinin kıymetli olduğunu bize de hissettiriyordu. Nitekim kendisi birçok devlet başkanı ve kralla görüşmüş veya muhatap olmuş bir insandı. Ve hâlihazırda onların himmeti ve finansmanı ile Japonya’da büyük hizmetler yapıyordu.     

1960’tan beri İslami hizmetlerin içerisinde yer alan Dr. Es Semarrai’ye yanında bulunan arkadaşları ve yardımcıları “doktor” diye hitap ediyorlardı. O da bir akademisyen ağırbaşlılığıyla ve de liderlik konumunun muktezasınca onlarla sohbet ediyordu.  

Öğrenci hareketi liderliğinden geldiği için mücahit bir ruha sahipti. Bunun için konuşma tarzı kararlı ve yer yer de tepkisel bir üsluptu. Bazı şeylere kızıyor, bazen sert tepkiler veriyordu. Yanındaki abiler, onun hizmetteki bazı aksaklıklara sinirlendiğini söylüyorlardı. Tabidir ki büyük işlerin büyük sıkıntıları olurdu. Kendisine kırık dökük Arapçamla; “celal sahibi bir simanız var ama merhametli bir insansınız” dedim. O da misafir olmamdan dolayı olacak ki; “Kusura bakmayın hastayım da onun için” diyerek bu halini açıkladı.

Tebliğ hep tebliğDr Salih Mehdi Es-Samarai

Yanında bulunduğum zaman dilimi içerisinde tek konuştuğu mevzu tebliğ ve yine tebliğdi... Kendisine; “Neler yapıyorsunuz?” diye sordum. “Bizim işimiz tüm dünyaya İslam’ı haber vermektir. Bunun için insanları İslam’a nasıl davet ederiz diye sürekli düşünüyoruz. Müslümanların hepsi davete kalksalar, üç beş sene de bütün dünya Müslüman olabilir. Bunun için biz bu davet konusuna ağırlık veriyoruz” dedi. 

Dr. Es Semarrai tebliğ konusundaki önerilerine şöyle devam etti: “Türkiye’ye gelen çok sayıda turist var, bunlar burada ezanı duyuyorlar, camileri geziyorlar ve İslam’ı merak ediyorlar. “Bize İslam’ı öğret” diye bize gelenler bile oldu… Her Türk kardeşimiz gelen misafirlere ikram etse, çay, kahve veya yemek. Gelen yabancıların çoğu Müslüman olur. Dün burada Japonlarla tanıştık, onlara ikram ettik, bugün Müslüman oldular. Çok sevindim. Yani biz ne yaptık? Birincisi güzel kelimeler kullandık. İkincisi yemeğe gönderdik. Yaptığımızın hepsi bu… “

Bir ara arkadaşlarına Rusya’da Tara adlı bir köye gitmek istediğini ve oraya bazı hizmetler götürmek istediğini söyledi. Sonra da; “Türkler okulu, Araplar da mescidi yapsın” dedi. Hizmetlerin ne şekilde yürüdüğünü ise yanında bulunan bir arkadaşı şöyle izah etti: “Dr. Salih Araplara ve Türklere usulünce bir ricada bulunur ve bu hizmetlere böylece vesile olur.” Tara bölgesine hizmet götürmek istemesinin nedeni ise eskiden o bölgeden Japonya’ya gelmiş rahmetli bir tebliğcinin Japonya’daki yaptığı hizmetlere karşı bir teşekkür etmekti.

Ayrılırken yardımcısına Türkçe hazırlanmış bir dosya getirmesini ve bana vermesini söyledi. Japonya’da İslam’ın tarihi, yayılışı ve İslami kuruluşlardan bahseden bu kitap taslağını okumamı ve bundan faydalanarak bir haber yapmamı istedi. Eve döndüğümde akademisyen titizliğiyle hazırlanmış bu metni okudum. Maalesef Es Semarrai’nin ne kadar önemli bir isim olduğunu metni okuduktan sonra anladım. (Yayın evlerimizin bu dosyayı kitap halinde basmaları çok faydalı olur!)

O kitaptan aldığımız notlardan hareketle Japonya ile ilgili ilginç bilgiler içeren haberimizi okumak için tıklayınız

Aydın Başar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2011, 20:52
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Safa Kutlu
Safa Kutlu - 8 yıl Önce

İçerik çok detaya indiği için bir kaç kelam da ben edeceğim, orada ömrünü İslam'a adamış olan hocalarımızdan biri olan Nimetullah YURT'tan hiç bahis açılmamış... Onu bu yazıda anmamak ziyadesiyle beni üzdü

aydın başar
aydın başar - 8 yıl Önce

Sefa Bey'i hassasiyetinden dolayı tebrik ederim. Nimetullah Hoca ile ayrı bir kaç görüşme yaptık. (Üç sefer) İnşallah şuan onun ses kayıtlarını çözümlüyorum. İnşallah ondan ayrı bir haber olacak.Ama o zata olan sevginizden dolayı sizi tekrar tebrik ederim. selam ve daularımla..

banner19

banner13