İsmiyle müsemma bir veli: Muhammed Nurani Hz.leri

'Namazımı kılayım da isterse ayağımı kessinler, ayağım namazıma feda olsun!' diyen bir güzel zât..

İsmiyle müsemma bir veli: Muhammed Nurani Hz.leri

 

Muhammed Nurani Hz’nin ismini bir ilahide duymuştum, müritleri ona olan muhabbetlerini öyle güzel dile getirmişler ki, onu hiç görmemiş olmama rağmen gıyabında hayran kaldım. Arkadaşlarım dediler ki sen başka bir yere bağlıysan bunları dinlememelisin.

Bu söz bende öyle bir vesvese yaptı ki ne yapacağımı şaşırdım, öyle ki rüyalarıma giriyor, “Ona padişahların bile resmini göstermeyin, kalbi kayar” diyorlar rüyamda. Ben de çocukluğumdan beri alimleri, Allah dostlarını, evliyaları çok seviyorum, hepsini araştırmak istiyorum ama bu sözü duydum ya bir yandan da korkuyorum. “Ya kalbim kayarsa” diye. Sonra epey bir zaman geçti nasılsa kafama dank etti. Bu nasıl bir kalpmiş, öyle her yere kayacaksa bu kalpte bir sıkıntı var. Kalp sabit olmalı,Muhammed Nurani Hazretleri rüzgarın estiği yöne savrulursa, bu tasavvuftan bu terbiyeden ne anladın!

Şah-ı Nakşibend Hz’nin Hızır (a.s)’a dediği gibi bizim bir tek kalbimiz var. Evet, o da bir yere yönelir ama nereye yönelirse yönelsin Allah için yönelir. Her insanın meşrebi, anlayışı idraki ve nasibi farklıdır ama her insan kendi mürşidini de başka alimleri, velileri de Allah için sevmeli, saymalı. Çünkü bütün hakiki alimlerin velilerin söylediği bir tek sözdür o da Rasulullah efendimizin söylediği söz, “Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed onun kulu ve Resulüdür” Söz de bir, yol da bir. Üslup farklı olabilir bu kadar bir farktan dolayı da kalplerimizi vesveseye boğmak akıl kârı değil. Alimler Rasullah’ın (s.a.v) varisleri, Rasulullah için sevmeliyiz onları.

O zamanlar (1997-2000) teypler, kasetler vardı, ben o ilahileri bulamıyorum şimdi ama olsun. Muhammed Nurani Hz’ni araştırdım, Gavs-ul Azam Seyyid Abdül Hakıym El Hüseyni Hz’nin en büyük oğlu. Muhammed Raşit Hz’nin, Abdülbaki Hz’nin abisi. 2002 yılında dünyasını değiştirmiş. Gavs’ın halifelerinden. Anlatılanlara göre alimlere çok hürmet edermiş, onları kendi önünde yürütürmüş, o derece saygılı, ve oldukça mütevazi... Ve Gavs’ın sofilerine karşı çok merhametli. Bir keresinde Gavs Hz ni ziyarete gelen sofilerin kaldığı misafirhanenin ayakkabılığında hasıra sarılmış yatan birini görürler. Açarlar ki Muhammed Nurani Hz. Yapmayın böyle demişlerse de, dinlememiş, “Beni bırakın.” demiş. “Gavs’ın sofilerinin ayaklarının başımın üzerinde yeri vardır git sakın bana karışma” Böyle güzel bir insan, oldukça mütevazi.

Namaz onlar için çok önemli

Muhammed Nurani Hz’nin ömrünün son zamanlarında ayağındaki hastalığı iyice artmış. Doktorlar ona “çok namaz kıldığınız için sürekli ayaklarınızın üzerinde oturuyorsunuz, korkarız yaralı ayağınızı kesmek zorunda kalacağız.” dediklerinde, “Namazımı kılayım da isterse ayağımı kessinler, ayaklarım namaza feda olsun” demiş.

Bir sohbetinde; Allah (c.c)’ın ululazam peygamberleri yarattıktan sonra huzuruna çağırdığını ve sıraylaMuhammed Nurani Hazretleri ihvan ile... peygamberlere kim olduklarını sorduğunu, onların da “Yarabbi ben senin Kelimetullahınım, Yarabbi ben senin Halilinim, Yarabbi ben senin Ruhullahınım” dediklerini Efendimizin ise “Yarabbi ben senin Yetimullahınım.” Dediğini okudum. Sohbetin devamında Nurani Hazretleri, “Bütün Peygamberler Allah  (c.c.)’ın kendisini sevdiği sıfatını söylerken, O bu cevabı verdi. O da diğerleri gibi “Yarabbi ben senin Habibinim” diyebilirdi ama demedi. “Yarabbi sen bütün alemleri benim hatırıma yarattın, şu huzurunda duran peygamberleri de benim hatırıma yarattın” diyebilirdi ama demedi. İşte onun büyüklüğü buradaydı.”

Dönelim o büyük peygamberin varisine. Sultan M.Raşid  Hz.ne Menzile yeni gelen biri sordu: -Burada ki meşhur şeyh siz misiniz? Cevap: -Estağfurullah! Şeyhlik yüce bir makamdır. Biz o makamda değiliz. O makamda olan bize dua etsin. Bizim babamız Şeyh idi. İnsanlar onun markadına (türbesine) geliyor. Biz de onlara çorba ikram edip misafir ediyoruz.

Hz Mevlana bir sözünde “Allah yüze tanıyıcı vasfını verdiği için arifin gözü yüze takılı kaldı” diyor. Yani insanın kalbinden geçen, kişiliği, karakteri, hali, yüze yansıyor. Nurani Hazretleri, ismiyle müsemma nurani yüzlü güzel bir veli. Onu görmedim, yanında bulunmadım, sözünü sohbetini dinlemedim ama uzaktan duyduğum, hakkında dinlediğim, hayatını okuyunca bende uyandırdığı hisler bunlar. Allah o büyüklerin yollarından ayırmasın, ruhaniyetinden istifade edebilmeyi nasib etsin, biz de ilimle amelle yürüyelim.

.

Tuğba Kaya bildirdi

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2017, 11:45
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Münir Çakmak
Münir Çakmak - 7 yıl Önce

Keşke O büyük zatı görmüş olsaydınız bir de... Aklıma gelen ilk şey O'nunla ilgili: O, çok farklı biriydi. Tebessümü cihana değerdi. O tebessüm edince, sanki kalbiniz ve alem dahi tebessüm ederdi. Nazar ehliydi. Yanına gelenleri sohbeti ile değil nazarı ile terbiye ederdi. Sohbeti çok nadirdi. Onun dergahında bulunmak, çorbasını içmek, nazarını almak bu zamanda büyük bir ayrıcalıktı gerçekten. O'nun ahirete irtihali kalpte ve bu dünyada açılan büyük bir boşluktur.

Sabahaddin
Sabahaddin - 3 yıl Önce

Onu tanımak biraz zaman alır. Hele hele yakından tanıyacak olursanız hayranlığınız kat be kat artacaktır. Onun sohbetlerine ulaşmaya çalışın ve onu bilgili sofilerinden dinleyin bence. İlahilerine ulaşmak isterseniz yardımcı olabilirim.. ALLAH onların izinden ve muhafazasindan mahrum bırakmasın.

Nurullah Eryesil
Nurullah Eryesil - 2 yıl Önce

Kurban olduğum seydam. İlk göz ağrım. Beni insan eden hayatımı değiştiren kalp casusu büyük veli. Onunla geçirdiğim o güzelim 17 senenin hangi gününü anlatsam. Onu görende pişman görmeyende pişman.

Erdal Ayyıldız
Erdal Ayyıldız - 1 yıl Önce

O bir deryaydı, mütevazi ve ilmiyle amil olan bir zattı onunla dini vazifeleri ve edebi öğrendim benzemezdi kimseye o vardı ne derdimiz ne de kederimiz vardı.Bizim bir korkumuz yoktu.onunla yeniden doğdum derin bir ilme sahibti kapalı bir sandık gibiydi.

HASAN HUSEYIN
HASAN HUSEYIN - 12 ay Önce

Allahh cc bu mübarek zatların yolundan bizi ayırmasın. İnsaAllah onların şefaitini bizlere nasip etsin.

Selahattin Ayvaz
Selahattin Ayvaz - 9 ay Önce

Allah tüm dostlarından , alimlerden razı olsun. .. Var olmamızın amacı tüm yönlerimizle Rabbimizin istediği kul olabilmek. Bunu başarırsanız çok mutlu huzurlu ve güçlü olursunuz. ( Gavs Veli-ül Azam Abdullah Hz. 'KS' )

ali sözer
ali sözer - 7 yıl Önce

Allah onlardan razı olsun.

Abbas
Abbas - 5 ay Önce

Allah c.c. razi ve hoşnut olsun insaEllah u teala

banner19

banner13