İsmail Biçer'in izinde bir hafız: Bünyamin Topçuoğlu

Deniz Baran, Kur'an okuyuşuyla gönülleri titreten kariler hakkındaki yazılarını sürdürüyor. Baran, bu sefer Fatih Camii imamı dünya Kur'an-ı Kerimi güzel okuma 1. Bünyamin Topçuoğlu'nu yazdı.

İsmail Biçer'in izinde bir hafız: Bünyamin Topçuoğlu

Meşhur Kur’an karilerinden bahsettiğim yazı dizisinin her bir durağında önceki yazılara atıf yapan bir giriş yazdım. Her nedense hem 15 yazıyı bulan bir yolculuğun adımlarını anımsamak istedim hem de yazı dizisinin çıkış amacını yani Kur’an’ın ağzına çok yakıştığı isimleri neden sizlere taşıdığımı açıklama ihtiyacı hissettim. Güzel bir Kur’an tilavetinin ne denli önemli bir meziyet olduğunu ve insanlar üzerinde ne kadar etkili olduğunu yazı dizisinin ana fikri olarak kenara koyarak değindiğim isimlerin üzerinden tekrar tekrar geçmeyi kayda değer buldum. 

Bu şekilde birer birer isimleri geride bırakırken kendi memleketimizin yani Türkiye’nin değeri olan hafızlara da sıra geldi. (Yine önceki yazılara kısaca değinmek adına olsun, huyumdur) Bu yazıda kendisinden bahsedeceğimiz kari Bünyamin Topçuoğlu’na geçmeden evvel bu topraklara bizi ilk sokan isim merhum hoca İsmail Biçer olmuştu. Sadece mükemmel tilavetiyle değil kişiliğiyle de büyük saygınlık kazanmış bir isim olan İsmail Biçer hakkında yazmak aslında benim gibi onu göremeyecek kadar genç olan biri için de büyük bir memnuniyet olmuştu. Umarım benim yaşlarımdaki okurlarımızda da İsmail Hoca’ya dair bir ilgi uyandırabilmişizdir, zira yeni kuşakta da bilinmeyi hak edecek kadar bu toprakların önemli değerlerinden biridir kendisi.

Uzunca bir girizgâhtan sonra yazı listeme aldığım ve okuyuculara adını taşımak istediğim ikinci isim Bünyamin Topçuoğlu. Her zaman karilerin hayatından ve kişisel bilgilerinden müteşekkil bir giriş yapıp sonrasında mevzubahis karinin okuyuşuna değinirdim. Bu sefer sırayı değiştirip doğrudan Bünyamin Hoca’nın tilavetinden konuya girelim. 

Malum ben, karilerin ses rengini teknik terimlerle açıklayamayacak kadar terminoloji yoksunuyum ancak sadece onları dinlerken hissettiklerimi ve nasıl bir ses tonuyla, rengiyle karşılaştığımı betimlemekle yetiniyorum. Ve bu betimleme sırasında genelde karilerin ses tiplerini (okuyuş tarzı da diyebilirdim ama bu biraz da ses kalınlığı ile alakalı olduğu için bu kavramı tercih etmedim) ikiye ayırıyorum –Ebubekir Şatıri gibi şahsına münhasır sese sahip olan isimler hariç-. Bir tarafta derinden ve tiz bir tonla Kur’an okuyan isimler ki Kâbe İmamı Sudais yahut daha önce yazılara konu ettiğim Ragheb Galvesh gibi Mısır ekolünden isimler buna örnektir. Diğer tarafta ise bir diğer Kâbe İmamı Shuraim veya İdris Abkar gibi kalın ancak berrak sesiyle farklı bir tarz sergileyen isimler var. Tabi bu benim oluşturduğum bir kategorizasyon olduğu için yetersiz olabilir.

Rusya'da dünya birinciliği kazandı

Bünyamin Topçuoğlu ise kanaatimce saydığım ikinci kategoriye giriyor. Hatta ikinci kategorinin oldukça iyi bir temsilcisi dahi diyebilirim zira yalın ve berrak sesi dinleyiciyi gerçekten Kur’an’ın içine çekiyor. Nitekim Bünyamin Topçuğlu’nun hakkını tek verenler biz değiliz. Kendisi genç yaşına rağmen meşhur ve saygı duyulan bir imam. Birçok Kur’an okuma etkinliğinde kendisini görmeniz mümkün. Rusya’daki Uluslararası Kur’an-ı Kerim Okuma Yarışması’nda Türkiye’yi temsilen aldığı birincilik onu bugünkü konumuna yükselten en önemli hadise denebilir. Kendi deyimiyle oldukça heyecanlı olduğu ve birincilik için pek de umut beslemediği bu yarışmada her katılımcıya verilen 3 dakikalık süre kendisine geldiğinde En’am Sûresi’ni okumayı tercih etmiş ve diğer karilerin önünde yarışmayı tamamlayarak tüm ülkenin kıvanç kaynağı olmuştur.

1980 doğumlu olan Bünyamin Topçuoğlu şu ana kadar konu ettiğimiz kariler arasında en genci oldu. Henüz 30’lu yaşlarında olan ve şu ana kadar saygıdeğer bir kari olarak kendine yer edinmiş olan Topçuoğlu’nun birçok öğrenci yetiştirmesinin yanında hâlâ da Kur’an eğitimi aldığı söyleniyor. 6 yaşında Kur’an eğitimine başlayıp ilkokulunun bittiği yıl Erzurum’da hafızlık taliimine giriş yapan Bünyamin Topçuoğlu sadece 11 ayda eğitimi bitirmeyi başarmış. Erzurum İmam Hatip Lisesi mezunu olan Topçuoğlu daha ortaokul ve lise yıllarında Türkiye birincilikleri alarak adeta yakın gelecekteki başarılarının sinyalini vermiş. Bünyamin Topçuoğlu, kıraat derslerini de meşhur hoca Fatih Çollak’tan almış. Onu özel kılan bir başka nokta ise Kur’an okuyuş tarzının “İstanbul usulü” olarak tanımlanması. Zira bir önceki yazıda kendisinden bahsettiğimiz İsmail Biçer’in bu usulün son temsilcileri arasında görüldüğünü yazmıştım. Bu iki bilgiyi birleştirdiğimizde Topçuoğlu’nun eski geleneğin canlandırıcısı konumunda olduğunu söyleyebiliriz gibi geliyor.

İstanbul Küçükçekmece’de imamlık görevine başlamış olan Bünyamin Topçuoğlu, bir süredir Fatih Camii'nde görev yapıyor. Yani İstanbul’da ikamet edenler için şu ana kadar hakkında yazdığımız karilerin aksine, kendisini canlı canlı dinlemek gayet mümkün. 

 

Deniz Baran işaret etti. 

Yayın Tarihi: 01 Aralık 2015 Salı 11:31 Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2020, 23:43
banner25
YORUM EKLE

banner26