İSBEK ne oluyor?

Haziran ayında restorasyonu tamamlanan tekkenin resmi açılışı olmuştu. Şimdi ise hakikatli bir açılış daha!

İSBEK ne oluyor?

İSBEK logoSümbül Efendi Tekkesi İstanbul’un en kadim asitanesi. Asitane’nin asitanesi bir başka ifadeyle. Mehmet Fatih Çıtlak’ın başkanı olduğu İSBEK yani İstanbul Bilim Kültür Sanat ve Eğitim Derneği, Koca Mustafa Paşa semtine yeni bir soluk getirmek, Asitane’nin ilim irfan ateşine yeni bir kıvılcımla dahil olmak için Mart ayında zengin bir etkinlik programıyla selamlıyor. Haziran ayında restorasyonu tamamlanan tekkenin resmi açılışı olmuştu. Şimdi ise hakikatli bir açılış daha!

Kimler var?

Mart ayı ile başlayan etkinlik döneminde çok güzel isimler var. Dursun Gürlek, Sadık Yalsızuçanlar, Mehmet Fatih Çıtlak, Yusuf Özkan Özburun, Ahmet Tekin, Prof. Dr. Mahmud Çamdibi, Mustafa Akgül...

Yusuf Özkan Özburun
Yusuf Özkan Özburun

Gün gün etkinlikler...

Kırk Ambar Okumaları

Pazartesi günleri: 7 Mart, 28 Mart 2011. Saat: 19

Sosyolog-yazar Yusuf Özkan Özburun 40 farklı alimin, 40 farklı alemini anlatıyor. Her ay farklı bir alimin farklı bir eserinin, mana zenginliklerini keşfe çıkan Yusuf Özkan Özburun, katılımcılarla birlikte kalbin ve aklın gıdalanacağı irfan sofralarına misafir oluyor.

Şahsiyet Terbiyesi

14 Mart Pazartesi. Saat: 19

Prof. Dr. Hasan Mahmut Çamdibi
Hasan Mahmut Çamdibi

İnsanın sıradan varlık olmaktan, şahıs olmaya yükselişi, kendi benliğinin farkına varmasına; iç güdülerinden, diğer insanların beklentilerinden; önyargıların, alışkanlıkların ve taassupların esaretinden kurtulup prensiplere yükselmesine bağlıdır. Prof. Dr. Hasan Mahmut Çamdibi, her insanın bilmesi ve hayatına uygulaması gereken şahsiyet terbiyesinin inceliklerini, her yaşa göre farklı reçetelerle paylaşıyor.

İslam Medeniyetinden Tablolar

Salı günleri: 1 Mart, 8 Mart, 15 Mart 2011. Saat: 19

Dursun Gürlek
Dursun Gürlek

Araştırmacı yazar Dursun Gürlek, İslam Medeniyeti'nin Medine-i Münevvere'den tüm dünyaya yayılışını, bu yayılışın sadece ülkelerin değil aslında kalplerin fethiyle gerçekleştiğini tarihten örnekleriyle anlatıyor.

Mesnevi Okumaları

Çarşamba günleri, 9 Mart, 23 Mart 2011. Saat: 14:30

Konu tasavvuf olunca tüm Türkiye'nin bilgisine itibar ettiği güzide şahsiyetlerden bir tanesi olan Mehmet Fatih Çıtlak, Hazreti Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin Mesnevi deryasına Sümbül Efendi Tekke Konağı'ndan(İSBEK) yelken açıyor.

Mustafa Akgül
Mustafa Akgül

Gönül Sohbetleri

10 Mart Perşembe. Saat: 19

İstanbul Merkez Vaizi Mustafa Akgül, Gönül Sohbetleri'nin ilkinde 'Fikir, Zikir, Şükür' kavramlarını, hayatın ve İslamiyet'in içindeki yerlerini ve önemini bambaşka açılardan yaklaşarak dinleyenlerin dağarcığına açıyor.

Anadolu İrfan Ocakları

Cuma günleri: 4 Mart, 18 Mart 2011. Saat: 19

Sadık Yalsızuçanlar
Sadık Yalsızuçanlar

Türk edebiyatının usta kalemi Sadık Yalsızuçanlar, Beka alemlerinden yeryüzüne doğup; Diyar-ı Rum'u Anadolu'ya çeviren, insanı kemale erdiren irfan pınarlarının birbirinden lezzetli sularını katılımcılara ikram ediyor. Sadık Yalsızuçanlar ilk programda Mısriyye Tarikatı'nın piri Niyazi Mısri Hazretlerinin kapısını çalıyor.

Ashabın Hayatıyla İç İçe Hz. Muhammed'in (Sav) Hayatı

Ahmet Tekin
Ahmet Tekin

Cuma günleri: 11 Mart, 25 Mart 2011. Saat: 19:30

Araştırmacı ve yazar Ahmet Tekin, diğeri olmadan anlaşılması mümkün olmayan Kur'an'ı Kerim ve Efendimiz'i (s.a.v.) günümüzde anlayabilmek için, üçüncü hayati unsuru ashab-ı kirâmın hayatını da içine alan bir yaklaşımla Kur'an'ı yeniden okuyor. Kur'an'ın yeryüzündeki ilk muhatablarının hayatlarından, Resul-u Zi'şan Efendimiz'in (s.a.v.) insan terbiyesinden örneklerle yeri başımızın üstü olan mukaddes kitabımızın aynı zamanda anlaşılır ve yaşanır bir başucu kitabı olduğunu bizlere yeniden hatırlatıyor.

 

Suleyha Şişman haber verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2011, 22:13
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26