İltifat edebilmek de ayrı bir güzelliktir!

Abdülbaki Kömür, Nureddin Yıldız ve Hasan Aycın aynı karede.. Fotoğraf Aslıhantepecik'teki muhabbet bağından..

İltifat edebilmek de ayrı bir güzelliktir!

 

6 Haziran günü, Balıkesir’in şirin mi şirin bir köyünün kalabalık mı kalabalık bir meydanının sakin mi sakin bir kahvesinde üç güzel insan bir araya gelip doyumu zor bir muhabbet ettiler. Biz de “yeşillik” olarak bu üç çınarın civarında, muhabbetten istifade için gayretteydik.

Aslıhantepecik. Çaktırmadan yaklaşan yağmur bulutlarının altında ihtişamında gizli bir mütevazılık saklıyor bu köy. Köyün heybeti, belki güngörmüş geçirmiş yaşlı amcalarının sizi süzen bakışlarından, belki de köydeki büyük bir sanatkârın varlığından: Çizgilerindeki derin manayı seyretmekten usanmadığımız üstad Hasan Aycın, bu köyde oturuyor.

Köyün meydanındaki kahvenin sandalyeleri hızla bir masanın etrafında toplanıyor ve bir süre etrafı süzen bakışlar, sonra nereye gitmesi gerektiğini biliyormuş gibi en köşede toplanıyor. Müslümanların vahdeti için ömürlerini ve emeklerini feda etmiş üç güzel insan o masanın köşesinde toplanmış, dertli muhabbetler ediyorlar: Hasan Aycın, Nureddin Yıldız, Abdülbaki Kömür.

Abdülbaki Kömür, Nureddin Yıldız ve Hasan Aycın

Abdülbaki Kömür ile Hasan Aycın, daha önceden görüşmüşler. Ama Nureddin Hoca ile Hasan Aycın’ın birkaç defa telefonda görüşmüş olmaktan başka hatıraları yokmuş birbirlerine dair.

Hızla alev alan muhabbet, bir anda Müslüman-sanat-geçmiş-kalite-çizgi ekseninde öyle bir ilerliyor ki, bu yangını ard arda gelen adaçayı ve tavşankanı çay da söndüremiyor. Üstad hocanın konuşmalarına, hoca da üstadın çizgilerine hayranmış meğer. Laf arasında karşılıklı methiye cümlelerinden ve gıyaplarındaki hatıralarını dillendirmelerinden anlıyoruz bunu.

Hasan Aycın’a göre Nureddin Yıldız’ı farklı kılan nedir?

Yıllardır çizgisiyle İslam’a hizmet etmiş olan üstat Hasan Aycın, yıllardır sesi ve bilgisiyle İslam’a hizmet etmiş olan Abdülbaki Kömür’e bakıp, yıllardır konuşmaları ve yazılarıyla İslam’a hizmet etmiş olan Nureddin Yıldız’ın farkının ne olduğunu soruyor. Sonra kendisi cevaplıyor yine: “İslam’ı bir köşesinden değil, bir bütün olarak ele alıp öyle anlatması ve kimseyi, hiçbir grubu ötelemeden konuşuyor olması, bence onun en büyük farkı.” diyor ve ekliyor: “Bana gençler geliyor; Balıkesir’den ve başka yerlerden. Onlara da bunu söylüyorum ve Nureddin Hoca’yı dinlemelerini tavsiye ediyorum.”

Abdülbaki Kömür, Nureddin Yıldız ve Hasan Aycın

“Estağfirullah üstadım.” dedi Nureddin hoca. “Siz konuşabilseydiniz ben çizebilirdim. Rabbim hepimizi bir iş için yaratmış. Bir arada durup mozaik olabilirsek kulluğumuzu yerine getireceğiz.”

Sonra muhabbetin “ekseni kaydı”. Geçmiş asırdaki Kur’an hizmetlerinden ve din-i mübinin gördüğü baskılardan söz açıldı. Bugünün rahatlığından ve imkânların genişliğinden, aynı zamanda bir miktar rehavetten bahsedildi. Muhabbette Mehmet Şevket Eygi’den de söz açıldı.

Nureddin Yıldız ve Hasan Aycın

Bir yarım saat kadar dolu dolu muhabbetten sonra Nureddin Yıldız, Mehmet Yaşar Kandemir Hocaefendinin hazırladığı Şifa-i Şerif’ten bir nüsha takdim ediyor üstada. Abdülbaki Hoca, fırsattan istifade ederek, İstanbul’da gençler için bir seminer talebinde bulunuyor üstaddan.

Yağmur bulutları hâlâ yaklaşıyor; belli ki bu kadar bereket kaynağı varken Aslıhantepecik’e uğramakta tereddüt ediyorlar.

 

Sadullah Yıldız haber verdi

Yayın Tarihi: 08 Haziran 2012 Cuma 12:40 Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2012, 10:46
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah
Abdullah - 10 yıl Önce

Ne güzel bir haber...Hay maşaalah...:)

Süleyman Çelik
Süleyman Çelik - 10 yıl Önce

Güzel ruhlu insanlar biraraya gelince rahmet de orada oluyor, aydınlık da... Hepsine bereketli bir ömür dilerim.

Hüseyin TOKMAK
Hüseyin TOKMAK - 10 yıl Önce

Hasan Aycın Ağabeyin konukları Nurettin Yıldız, Abdülbaki Kömür ve Sadullah Yıldız Balıkesir'in Aslıhantepecik köyüne Hoş Gelmişler, Safa getirmişler. Hasan Ağabeyden geldiklerini duymuştum. Dünya Bizim'de Okuyunca çok sevindim.

Cevat Akkanat
Cevat Akkanat - 10 yıl Önce

21. yüzyılın ilk çeyreğini yaşarken, Balıkesir'de zirve isim Hasan Aycın'dır. O şehrin kenarındaki bir köyde, fakat merkezî bir konumda. Balıkesir Ovası onun deruni sesiyle sulanıyor, gürbüz 'ekin'lere duruyor.

banner19

banner26