İlk Gençliğinden Beri Amerika'da Müslümanların Sesi Hatem Bazian

Halihazırda Berkeley Üniversitesi’nde Yakın Doğu ve Etnik Çalışmalar Departmanı’nda çalışan Hatem Bazian, Filistin için yoğun mesai harcayan bir aktivist olmasının dışında fıkıh, tasavvuf, Ortadoğu çalışmaları, Amerika’da İslam ve İslamofobi üzerine akademik çalışmalar da yapıyor. Aynı zamanda Zaid Şakir, Hamza Yusuf ile birlikte Zaytuna Üniversitesi’nin kurucularından olan Bazian, burada Arapça ve Maliki fıkhı derslerini veriyor. Dilara Yabul yazdı.

İlk Gençliğinden Beri Amerika'da Müslümanların Sesi Hatem Bazian

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Amerikan büyükelçiliğini Kudüs’e taşınma kararı almasının ardından tüm dünyada bu karara büyük tepki gösterildi. Özellikle Filistin halkı bu karara şiddetle karşı çıkmakta. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayıp Filistin davası için çalışan pek çok isim de son olaylar üzerine seslerini yükseltti. Bunlardan birisi de Hatem Bazian. Filistin kökenli olan Bazian, Zaytuna College’ın kurucularından olmakla birlikte halihazırda Berkeley Üniversitesi’nde Yakın Doğu ve Etnik Çalışmalar Departmanı’nda çalışıyor. Bazian, Filistin için yoğun mesai harcayan bir aktivist olmasının dışında fıkıh, tasavvuf, Ortadoğu çalışmaları, Amerika’da İslam ve İslamofobi üzerine akademik çalışmalar da yapıyor.

Ürdün-Nablus’ta dünyaya gelen Hatem Bazian, liseyi burada okuduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eder ve San Francisko Devlet Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ile İletişim bölümlerinde çift anadal yapar. Daha sonra yine aynı üniversitede Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisansını tamamlar. Aktivistliğe de üniversitede okuduğu yıllarda başlar. San Francisko Devlet Üniversitesi’nin öğrenci başkanı olmakla kalmayıp Filistinli Öğrenciler Genel Birliği’nin de başkanı seçilir.

Bazian’ın öğrenci birlikleri başkanlığı İlk İntifada dönemlerine denk gelmekte. O yüzden aynı üniversitenin Yahudi Öğrenci Hareketi Komitesi ile aralarında sık sık sürtüşme gerçekleşir. O dönemde Yahudi Öğrenci Hareketi’nin Oslo Anlaşması’na benzer bir şekilde sunduğu yerel “barış anlaşması”, Bazian’ın başkanı olduğu Filistinli Öğrenciler Genel Birliği tarafından kesin bir dille reddedilir.

Filistin konusunu daha fazla öğrencinin gündemine taşımak 

Seksenlerin sonunda Amerika Birleşik Devletleri Öğrenci Birliği’nin yönetim kuruluna seçilir ve o dönemde çeşitli eylemler yaparak haklarını elde etmek için çabalayan siyahiler nezdinde çok önemli bir yeri olan Ulusal Beyaz Olmayan Öğrenciler Koalisyonu’nun başkanı olur. 1991’de Birleşik Devletler Öğrenci Birliği’nin ulusal kongresinde İsrail’e yapılan Amerikan yardımlarının kesilmesi ve apartheid rejiminden dolayı Güney Afrika’ya askeri teçhizat satışında bulunan Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptırımlarda bulunulması çağrısında bulunur. Daha sonraki yıllarda ise bir aktivist olarak Müslümanların dertleri ile daha çok ilgilenir ve bunun bedelini de Yahudiler tarafından anti-semitist olarak fişlenerek öder. Hâlâ hakkında kısa bir araştırma yapıldığında kendisinin Yahudilere karşı nefreti nasıl kışkırttığına dair pek çok Yahudi sitesinde yayımlanmış haber bulmak mümkün. Onun dışında Müslüman Kardeşler ile ilişkilendirilerek terörist olduğu da iddia edilmekte.

Bazian, Berkeley Üniversitesi’ndeyken Müslüman Öğrenciler Birliği’nin yöneticisi seçilir ve bu birlikte de İsrail karşıtı faaliyetlerine devam eder. Ancak zaman geçtikçe kurumun adındaki ‘Müslüman’ tabirinin geniş çaplı bir katılıma engel olduğunu fark eder. Bazian’ın asıl amacı, genel olarak Filistin’in yararına bir şeyler yapabilmek ve konuyu daha fazla öğrencinin gündemine taşımaktır. Bu sebeple farklı bir çatı altında Filistin davasına gönül vermiş öğrencilerin buluşması gerektiğini düşünerek 2001 yılında Filistin’de Adalet için Öğrenciler isimli birliğin kurulmasına öncülük eder. Müslüman Öğrenciler Birliği’nden farklı olarak bu çatı altında sadece Müslüman öğrencilerin değil, konu hakkında bilinçli tüm gençlerin bir araya gelmesi hedeflenmiştir. Ajandasında çok fazla İslami referansın olmadığı bu birliğin kurulmasından bir yıl sonra Bazian, Berkeley Üniversitesi’nde doktorasını tamamlar ve burada ders vermeye başlar.

Filistin’deki İntifada’yı “seyrediyoruz”

Hatem Bazian’ın hayatı öğrencilik yıllarında olduğu kadar akademik kariyer döneminde de pek sakin geçmez. İbrani takvimine göre düzenlenen Holokost’u Anma Günü’nde çıkan olaylarda Müslüman Öğrenciler Birliği’nden 79 öğrenci tutuklanınca, tutuklanmaları protesto etmek için büyük bir kalabalık toplanır ve birliğin başkanı olan Bazian ateş püskürür ve konuşmasında üniversite yönetimini hedef alır: “Kampüsteki binaların isimlerine şöyle bir bakmak dahi üniversiteyi kimlerin yönettiğini anlamak için yeter: Haas, Zellerbach…

San Francisko’da düzenlenen İsrail’i protesto eylemlerinden birinde Bazian kalabalığa seslenir: “Evet, Filistin’deki İntifada’yı seyrediyoruz, Irak’taki ayaklanmayı seyrediyoruz. Ama asıl mesele şu ki, biz ne yapıyoruz? Biz de neden bu ülkede İntifada başlatmıyoruz? Çünkü biz burada ana akım medyayı, tüm o televizyon kanallarını, CNN’i, Fox’u izlerken rahatız… Televizyon bize dünyaya açılan bir pencere sunuyor ama dünya ise buradan, Washington’dan, New York’tan yönetiliyor. Bütün o yalan söyleyen, aldatan, çalan, kandıran insanlar burada, ülkemizde; ama biz sadece oturuyoruz ve dünyada olan biteni seyretmekle yetiniyoruz. Eğer bu ülkede İntifada’yı başlatırsak işte o zaman siyasi dengeler kökünden değişir. Onlar yine bazı Filistinlilerin fazla radikalleştiğini söyleyeceklerdir. Olsun, söylesinler. Onlar daha radikalleşen Filistinli görmediler!”

Amerika’nın Irak’ı işgalinden sonraki dönemde Hatem Bazian Amerika’da işgali protesto eden pek çok gösteriye öncülük eder. Amerikalı muhafazakarların Orta Doğu’yu güvenli bir yer haline getirmek istediklerini ama onlar için önemli olanın sadece İsrail’in güvenliği olduğu ve Arapların bu denklemde hiçbir yere oturmadığını haykırır mitinglerde. Amerikan dış politikasının o dönemde neo-muhafazakar düşünce kuruluşları, Bush yönetiminin İsrail merkezli devlet memurları, Hristiyan sağ ve petrol endüstrisi tarafından yönlendirildiğini savunur. 2005 yılında kurucularından olduğu Filistin için Amerikalı Müslümanlar organizasyonu aracılığıyla İsrail’i etnik temizlik yapmakla ve savaş suçu işlemekle sayısız kere itham eder ve bu sözlerinden dolayı hakkında karalama kampanyası başlatılır.

Organik entelektüel

2009 yılında Bazian, İslam’ı ve topyekun Müslümanları ötekileştirme çalışmaları üzerine yoğunlaşan Berkeley’deki bir merkezde İslamofobi Araştırma ve Belgeleme Projesi’nin temellerini atar. 2012 yılında senelik yayın yapan İslamofobi Çalışmaları Dergisi’ni kurar. Kendisini Antonio Gramsci’nin meşhur terminolojisinden mülhem bir şekilde ‘organik entelektüel’ olarak tanımlayan Hatem Bazian, çoğu akademisyenin yaptığının aksine insanlara fildişi kulesinden bakmadığını, aksine akademik çalışma alanını teşkil eden insanlarla doğrudan iletişimde olduğunu söylemekte. Zaten ilk gençliğinden beri içinde olduğu aktivizm de bunun bir kanıtı niteliğinde…

Hatem Bazian’ın günümüzdeki çalışmalarından bahsederken Zaytuna College’tan bahsetmemek olmaz. Zaid Şakir, Hamza Yusuf ile birlikte Zaytuna Üniversitesi’nin [Zaytuna College] kurucularından olan Bazian, burada Arapça ve Maliki fıkhı derslerini veriyor. Zaytuna Üniversitesi, bilindiği gibi Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi ilk İslami eğitim veren üniversitesi. Aslında kurumun esas amacı İslami eğitim vermek değil, İslami ilimler ile sosyal bilimleri harmanlayıp öğrenciye o yönde eğitim vermek. Zaytuna Üniversitesi’nde Arapça ve fıkıh olmak üzere iki departman bulunuyor. Bazian, buradaki görevi dışında aynı zamanda tefsir, fıkıh, hadis, usul ve kelam alanlarında eğitim veren Al-Qalam İslami İlimler Enstitüsü’nde de yöneticilik yapıyor.

Dilara Yabul

Yayın Tarihi: 29 Mayıs 2018 Salı 17:26 Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 21:18
banner25
YORUM EKLE

banner26