İlahiyatın babacan hocası

Kitabın üzerinde profesör yazıyordu ama içindekileri akademik bir üslupla değil bizim anlayacağımız şekilde anlatmıştı. Bu durum, onu kendime daha yakın hissetmeme vesile oldu.

İlahiyatın babacan hocası

İsmail Lütfi ÇakanDergiler, dergiler, dergiler…

Kendimi bildim bileli, her ay evimize Altınoluk dergisi gelir. İlkokul çağlarındayken bu dergiyi okuyamazdım tabi. Onun yerine çocuklar için hazırlanmış, Yuvamız ekini okurdum. Daha sonra ‘Altın Çocuk. Ortaokul çağıma geldiğimde de gençlere hitap eden Söz Ola ekini okumaya başladım. Bu dergileri okumak bana çok büyük haz veriyordu. Yaşım biraz daha ilerleyince Altınoluk’u rahat bir şekilde okumaya nihayet başladım. Şu an fark ediyorum da, Müslüman bir zihin yapısına sahip olmaya çalışan bir bireye, ciddi katkılar sağlayabilecek dergiler bunlar… 

 

Şimdi öğrencisiyim

Her yeni sayısını heyecan içinde açar, önce şöyle bir göz gezdirirdim, ne var ne yok diye. Sonra başa dönüp onun dünyasına girerdim. Her bir yazar, menzilime ulaşmama yardım eden vasıtalar gibiydi. İşte o vasıtalardan biri de, şimdi talebesi olma bahtiyarlığına eriştiğim, Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan’dı. İlkin, Altınoluk’ta tanıdım onu. Daha sonra, param olmasa bile kitapların kokusunu duymak, onlara dokunmak, onlarla hasbihal etmek için gittiğim kitapçılarda, İ.Lütfi Çakan’ın kitapları çarpmaya başladı gözüme. Bir kitabını alıp okuduğumda açıkçası şaşırmıştım. Kitabın üzerinde profesör yazıyordu ama içindekileri akademik bir üslupla değil bizim anlayacağımız şekilde anlatmıştı. Bu durum, onu kendime daha yakın hissetmeme vesile oldu. 

İsmail Lütfi ÇakanYıllar geçti. Şimdi İlahiyat Fakültesi’nde Hadis derslerimi ondan alıyorum. Onu tanıdıkça sevgim ve hürmetim de arttı. Kaşları çatık bir hoca değildir, gayet sevecendir. Arada yaptığı latifelerle hepimizin yüzüne bir gülücük kondurur. Onunla konuştuğunuz zaman, öğrendiği ilmi gerçekten hayatına yansıttığını anlarsınız. Baştan ayağa, bir edep timsalidir ve bizi de bu konuda eğitir. Peygamberimize karşı edepsizlik olmasın diye derste oturuşumuza kalkışımıza dikkat etmemizi özellikle tembih eder. Bazen tecrübelerini naklederek bize rehber olur. Bazen öyle sözler çıkar ki ağzından; sözcükleri havada kapar, önce zihnimize sonra not defterimize kaydederiz. ‘’Vasıflı ve tavırlı adam… Sizin arayacağınız adam budur, olmanız gereken budur. Vasıflı insanın tavrı, insanı öldürür. Vasıfsız insanın tavrının hiçbir etkisi yoktur.’’ diyerek bize bu iki hâl arasında dengeyi kurmamızı tavsiye eder. ‘’Büyüyeceksen, büyüklük göstereceksin. Keyfini düşünerek büyüyemezsin.’’ sözleriyle de ideallerimize ulaşmamız için hem tevazunun hem de çok çalışmanın gerekli olduğunu bize hatırlatır. ‘’Biz sizi kendi oğullarımızdan ayırt etmiyoruz evladım!’’ der. Böyle babacandır. Yanına geleni boş çevirmez, gayet nazik bir şekilde alakadar olur.

 İsmail Lütfi Çakan

İlmî Meşguliyetleri 

1945 yılında Samsun’da doğan İsmail Lütfi Çakan hocamız, ilkokulu bitirdikten sonra hafız olur. Kayseri İmam Hatip Lisesi’den sonra İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ni bitirir. Burada, 1977’de Hadis asistanı olarak göreve başlar. 82'de Muhtelifü’l-Hadis konulu teziyle doktor olur. 1987’de doçentliğe, 1993’te ise profesörlüğe yükseltilir. Gerçi o, böyle resmi terfileri pek önemsemez. Tevazusuyla bize hâlâ güzel bir örnektir. 

 

İsmail Lütfi ÇakanEserleri 

Bana, dolduğum zaman his ve fikirlerimi yazıya dökmemi tavsiye eden hocam, kendisi de bu tavsiyesine muvafık davranır. 64 senelik ömrüne 30’a yakın kitap ve birçok makale sığdırmıştır. Onun en önemli çalışması da, hiç şüphe yok ki, Yaşar Kandemir ve Raşit Küçük hocalarımızla beraber 8 cilt halinde yayınladığı Riyazü’s-Salihin Tercümesi ve Şerhi’dir. İsmail Lütfi Çakan’ın diğer eserlerini ise foto galeri olarak sizlere sunalım:

Fotoğraf galerisi için: http://www.dunyabizim.com/gallery.php?id=119

 

Şeyma Derbeder, şevkle yazdı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2009, 07:58
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melih Koşucu
Melih Koşucu - 9 yıl Önce

Yakın zamanda İsmail Lütfi hocanın kaleme almış olduğu Hadis Usulü'nü okumuştum. Hakikaten rahatlıkla tavsiye edilebilecek bir eser. Hadis ilminin terminolojisine vakıf olmak için ideal. Bir de Anahatlarıyla Hadis var ki onu da okumayı düşünüyorum gelecekte. Allah hocamızı her daim muzaffer ve muvaffak kılsın.

Şeyma Derbeder
Şeyma Derbeder - 9 yıl Önce

Anahatlarıyla hadis kitabı, hocanın her kitabında olduğu gibi herkesin anlayabileceği dilde yazılmış. Ben okumuştum, rahatlıkla tavsiye ederim. Kitap, Ensar Yayınları'ndan...

Tiraki
Tiraki - 9 yıl Önce

Bu adam, "adam gibi adam". O yüzden, Marmara İlahiyat'a yolu düşenler, kapısını bir tıklatsın, o vakur ve heybetli halinden hisseler alsın. Ah ah, ilahiyatta gerçek hocaların azaldığı bir devirde sizin gibilere ne de muhtacız. Seviyoruz seni hocam. Babacanlığını, duruşunu, karakterini, edebini, bakışlarını, tavırlarını... Çok yaşa, iyi yaşa e mi...

Zeynep Cora
Zeynep Cora - 9 yıl Önce

Hocayı odasında ziyaret ettiğiniz takdirde muhtemeldir ki kitaplarından birini size hediye edecektir.. Demedi demeyin.. Hem soyut [sohbeti ve duası] hem somut hediyelerle yanından ayrılacaksınızdır.

Mustafa Zeybek
Mustafa Zeybek - 9 yıl Önce

HOCAM ALLAH C.C.SİZDEN RAZI OLSUN SİZE HAYIRLI UZUN ÖMÜRLER VERSİN YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN .
SİZİ ÖOK SEVİYORUZ.

banner19