İkindiyazıları doğurgan bir Nisan'da doğmuştu

Onlarca şairin boy verdiği İkindiyazıları, Nisan ayında boy vermişti Andırın’da, bir kır çiçeği gibi..

İkindiyazıları doğurgan bir Nisan'da doğmuştu

 

Sarı sayfalarıyla İkindiyazıları, ülkemizde yayımlanan birçok dergiye belki de hiç nasip olmayacak bir sıcaklığa, bir dostluk halesine sahipti. İkindiyazıları’nın bağrından çıkmış entelektüel bir kuşağın birçok üyesi, yakinen biliyorum ki birbiriyle hâlâ görüşmekte, hâlâ birbirine muhabbet beslemektedir. İkindiyazıları’nda yazıp da hasbelkader bir araya gelen yazar-şairlerin, İkindiyazıları’nın sarı sayfalarında yazmış olmanın verdiği bir sıcaklığın etkisiyle hemen tanışıp kaynaştıkları bilinen bir vakıa.Nedim Ali - İkindiyazıları

İkindiyazıları akademik bir araştırma konusu olsa ne iyi olur

Şimdi hatırlıyorum da, gerçek bir entelektüel olan ve bir kuşağın sahih bir anlayışa sahip olup entelektüel birikim kazanmasında ciddi söz sahibi olan şimdinin TBMM Millî Eğitim Komisyonu Başkanı Nabi Avcı, İkindiyazıları’nın benzerlerinin Batı’daki etkisinin ciddi boyutlarda olduğuna değinip o dergilerin akademik araştırma konusu olduğunu ifade ederek, İkindiyazıları’nın da bu yönüyle mutlaka araştırılması gerektiğine dikkat çekmişti. Ama bilebildiğim kadarıyla bu dikkat çekme, yazıldığıyla kaldı, hayata geçmedi. Bu cümleler, İkindiyazıları’nın araştırılmayı hak eden bir dergi olduğuna dikkat çekme olarak da anlaşılıp kadirbilir araştırmacılara bir davet olarak da yorumlanabilir.

Yazanlarının Mü'min oluşunu önemserdi

İkindiyazıları, belli bir niteliği haiz tüm yazarlara sayfasını açan bir dergiydi. Elbette yazanların mümin olmasını önemserdi genel politika olarak ama bu, ilk elde şart da değildi. Nitelikli olup hayata ve ideolojilere karşı soylu bir duruş sergileyen herkes, bu sarı sayfalarda kendine yer bulabilirdi.

Sözgelimi, Berci Kristin Çöp Masalları’nın yazarı Latife Tekin’in İkindiyazıları’na muhabbet beslediği ve İkindiyazıları aracılığıyla tanıştığı bazı şair-yazarlarla hâlâ dostluk ilişkisini sürdürdüğünü biliyorum.

Nedim Ali - İkindiyazılarıNedim Ali için nisan “şiir yağdıran ay” idi

Sadece nitelikli yazarlara değil, aynı zamanda her yazı türüne de sayfalarını cömertçe açardı İkindiyazıları. Öyküden şiire, değiniden portreye kadar her tür yazıyla karşılaşmak mümkündü İkindiyazıları’nda. Bu, İkindiyazıları’nın ayırıcı bir özelliği olmayabilir çünkü bu davranışı sergileyen bir sürü dergi var.

İkindiyazıları’nı nev-i şahsına münhasır kılan bir başka yönü daha vardı: Nisan ayı… Kendisi de iyi bir şair olan Nedim Ali’yi, nisan yaklaştığında ayrı bir telaş, ayrı bir heyecan kaplardı. Nisan, şiir demekti onun için. Varsın T.S. Eliot bilmem hangi duyguların etkisiyle “Nisan, ayların en zalimi!” desin; Nedim Ali de “Nisan, şiir yağdıran aydır!” derdi haliyle, tavrıyla.

‘Küçük Not’ bir nisan manifestosuydu

İlk kez 1989 yılı Nisanında başlatmış bu geleneği Nedim Ali merhum. İkindiyazıları’nın 79. sayısı, “Küçük Not” başlığını taşıyan bir yazıyla selamlıyor okurlarını. Bu not, “Nisan geldi.” cümlesiyle başlıyor ve şöyle devam ediyor: “Nisan ayının önemli bir yeri var bizde. Andırın’ın dağları yeşildir; daha da yeşil olur nisanla birlikte.” Sonraki cümle, sebeb-i telif babından bir cümle, bir gerekçe, şiir gibi bir gerekçe: “Verimli bir aydır da. O nedenle İkindiyazıları Nisan ayında boy verdi Andırın’da, bir kır çiçeği gibi.”

Merak edenlerin, şairane bir biçimde kaleme alınan bu “Küçük Not”u okumalarını dileyerek bu “Küçük Not”un son cümlesini de aktarayım: “… Bilmiyoruz, arınma bir yana, nemlenecek tarafı kaldı mı yüreğimizin?”

İkindiyazıları’nın ilk şiirli nisan’ında kimlerin imzası var?

Bu sayının en altında, sağda, bu sayıda yer alanların bir dökümü yapılmış. Bu döküm, İkindiyazıları’na şiir vermiş şairlerimizden sadece bazıları. Bu isimlere dikkatle bakıldığında, İkindiyazıları’nın kimlere, nasıl sıcak bir yuva olduğunun ipuçlarını da vermektedir. Dergideki nota göre sıralanan şairlerimiz şunlar: Şaban Abak, Nedim Ali, Hüseyin Atlansoy, Hüseyin Akın, Bilal Akhoroz, Kamil Aydoğan, İsmail Aykanat, İskender Baran, Ebu Muhsin Bulut, Şeyhmus Dağtekin, Müslüm Demir, Burak Deniz, Yunus Develi, Mehmet Efe, Mehmet Erdoğan, B.Yalçın Hatunoğlu, Recep Garip, Mevlana İdris, İbrahim Kiras, Mehmet Koyuncu, Ali K. Metin, Kerim Öğretmen, Nazlı Nihal Özer, Zeki Özer, Yıldız Pektaş, Kemal Sayar, Ali Fuat Uslu, Abdulnasır Yıldırım.

Nedim Ali - İkindiyazıları

Ahmet Serin, Nedim Ali’ye rahmet dileyerek yazdı

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2012, 13:04
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13