İhramcızade'yi dünya tanıyor!

Şifa Sarıçam, Ayşegül Dizikara ve Ayten Aksu'nun gayretleriyle İhramcızade İsmail Hakkı Toprak'ın yadigârları yeniden insanların istifadesine sunuldu..

İhramcızade'yi dünya tanıyor!

"Bütün dünya bizi tanıdı da Sivas tanımadı" diyen bir insan o. Hz. Hüseyin’in soyundan gelen o mübarek ‘Seyyid’in ecdâdı, Kâbe’nin örtüsünün değişimi ve bakımı ile uğraştıkları için İhramcızade denmiş o aileye.

İhramcızade İsmail Hakkı Toprak’ın derdiyle dertlenen, dertlerine ortak arayan 3 güzel insan: Şifa Sarıçam, Ayşegül Dizikara ve Ayten Aksu. Onlar İhramcızade’nin, dünyanın duyduğu, Sivas’ın duyamadığı sesini duyurmak için besmele çekip yola çıkan insanlar. Biz de Şifa Sarıçam ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Mevlid-i Nebi

İhramcızade İsmail Hakkı Toprak kimdir?

İhramcızade İsmail Hakkı ToprakNakşibendî tarikatının Halidiyye kolu mürşitlerinden olan İhramcızade İsmail Hakkı Toprak, 1 Temmuz 1880 tarihinde Sivas merkez Örtülüpınar mahallesinde doğmuştur. Dedesi, Sivas merkezde Maarif İdaresi ile İstinaf Mahkemesi Hukuk Dairesi azalığı gibi görevlerde bulunan İhramcızade Mehmet Efendi’dir.

Babası, adliye teşkilatında başkâtiplik görevlerinde bulunan Hüseyin Hüsnü Efendi, annesi ise halk arasında Nilli Hatun olarak tanınan Ayşe Hanımdır. Aslen Buharalı veya Mısırlı olan dedeleri, Kâbe’nin örtüsünün değişim ve bakım hizmetiyle meşgul olduklarından dolayı İhramcılar diye anılmıştır. Bu sebeple kendilerine İhramcızade denilmiştir.

Şimdi karibullah olduk

İsmail Hakkı Toprak medrese tahsilini ise Şifahiye Medresesi’nde yapmıştır. Arapça ve Farsça’yı ana dili gibi bilen İsmail Hakkı Toprak dinî ilimlerde de kendisini iyi yetiştirmiştir. Daha rüştiye öğrencisi iken Sivas’ta bulunan Rıfaî şeyhlerinden biri olan ve halk arasında Arap Şeyh (ö.1922) olarak bilinen Abdullah Haşim el-Mekkî’ye beş yıl kadar hizmet etmiş, ilk tasavvuf eğitimini de söz konusu şeyhten almıştır.

Mevlid-i Nebi

Şeyhinin vefatından sonra Sivaslı Mustafa Takî Efendi’ye intisap eden İsmail Hakkı Toprak, 1925 yılından şeyhinin vefatı üzerine irşad vazifesini üstlenmiştir. İrşad görevine başladığı 1925’ten memuriyetten emekli olduğu 1931 yılına kadar manevî vazifesini sıkıntılı bir devirde ve problemler içerisinde yürütmeye devam etti. İhvandaki tefrikadan dolayı çok dağınıklık göstermesi sebebiyle olsa gerek “garibullah” (Allah’ın garip kulu) lakabını bir süre kullanacak; ama daha sonra: “İrşad vazifemizin evvelinde çok garip kaldık. Kendimize garibullah diyorduk, şimdi gayını kaf ettik yani ‘karibullah’ (Allah’a yakın) olduk” diyecektir.

Kıymeti bilinir mi?İhramcızade İsmail Hakkı Toprak

Sivas halkı onu ve değerini gereği kadar anlayamamış olsa gerek ki; “Bütün dünya bizi tanıdı da, Sivas tanıyamadı” ifadeleriyle acı bir gerçeği ortaya koymuştur.

İhramcızade İsmail Efendi’den bugüne neler ulaştı?

Sivas Ulu Camii'nin tamir ve ibadete açılmasına (1955-1966) önderlikle beraber Sivas İmam Hatip Lisesi'nin açılması (1958-1962), Hoca İmam Camii’nin minaresinin tamiri, Hayırseverler Camii, Sofu Yusuf Camii, Serçeli Cami, Dikimevi Camii, Zara Cencin Köyü içme suyu ve köprüsü, Tozanlı Köprüsü ve Sivas çevresinde muhtelif sebil çeşmelerinin yapılmasına da önderlik etmiştir.

İhramcızade İsmail Hakkı Toprak sohbetlerinde bizlere çok güzel sözler söylemiş. Birkaç tanesini örnek verecek olursak:

“Sükûtumuzu anlamayan, sohbetimizden hiçbir şey anlayamaz.”

“Söz ile olsaydı bu işi herkese söylerdik.”

“Sen seni sevdiğinle bil. O seninledir.”

Mevlid-i Nebi - Önsöz
(+)

Onun tanınması, bilinmesi için bir takım faaliyetler yapıyorsunuz. Bu çalışmaları gerçekleştirmedeki amacınız nedir?

Estetikten mahrum bir hayat yaşarken tek taraflı bocalayıp duruyoruz. Uzak düştüğümüz ve mahrum kaldığımız güzellikleri, kendi kültürümüze ait olan hususları ihmal ediyor ve hatırla(ta)mıyoruz. Biz bunları önce kendimize daha sonra insanlara hatırlatma maksadıyla 3 yıl önce 3 kişi yola çıktık.

Gönlümüzdeki ateşi hiç söndürmeden sevgiyle ve emekle dolu uzun bir yoldu bizim için: Sabır yolu, emek yolu… Seyredenleri hayrete düşüren incelik, zarafet ve güzellikler dünyası… Amacımız, “Bütün dünya bizi tanıdı da Sivas tanımadı” diyerek haklı sitemlerini belirten İsmail Hakkı Toprak Hazretleri'nin, öncelikle Sivas'ta, daha sonra bütün dünyada layıkıyla tanınmasına, ondan feyizlenilmesine vesile olabilmektir.

Mevlid-i Nebi

Üç kişi olarak çıktınız bu yola ve bugüne geldiniz. Bu süre içinde unutamayacağınız olaylar oldu mu?

3 yılımızın birçok anını unutamıyoruz aslında. Tezhip çalışmalarımız zaman, sabır ve azim istiyor. Zamanla yarışarak, uykumuzdan feragat ederek, kendi özel işlerimizi ihmal ederek çalışmamızın her anına binlerce emek vererek 3 yılı geçirdik. Ümidimizin kırıldığı dönemlerimiz oldu ancak Rabbimiz bize yeni kapılar açarak güzelliklerini lütfetti.

Mevlid-i Nebi

İhramcızade’nin Mevlid-i Şerif’ini yeniden güzel bir baskı ve görsellikle okurların istifadesine de sundunuz. Bize biraz kitaptan ve nasıl hazırlandığından bahseder misiniz?

İhramcızade’nin kendi el yazmasıyla yazdığı ve “Yâr’e Yadigâr” adını verdiği Mevlid-i Şerif’ini aslına riayet ederek Osmanlıca beyit ve Türkçe açıklaması yer almaktadır. Kıymetli sözlerinden sadece bir kaçını gelecek nesillere ışık tutması amacıyla divânî usulle değerli hattatlarımıza yazdırdık.

Kitap içerisinde yirmi üç tane klasik, hakler ve şukufe üslupta orijinal tezhip eserleri bulunmaktadır. Her bir eser En Sevgili’ye yazılan güzel duyguların kâğıda incelik, estetik ve zerafet olarak yansımasıyla meydana gelmiştir. Özgün tasarımlar yirmi iki ayar altın, guaj ve akrilik boya ile hazırlanılmış özel bir koleksiyondur.

Fotogaleriye göz atmak için tıklayın. 

 

 

Feyza Öztürk İsmail Hakkı Toprak’ı herkesin tanımasını diledi

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 12:55
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Akif
Akif - 10 yıl Önce

Yasin kardeş, eğer benim dediğim kitabı diyorsan Esenler'de Gözde matbaadan temin edebilirsin.Hemen otagarın yanında. Ayrıca İsmail Hakkı Altuntaş'ın sitesinden de müstefid olabilirsin.Selametle..

Feyza Öztürk
Feyza Öztürk - 10 yıl Önce

Şifa hanımın mail adresi: [email protected] Kitabı sadece ondan temin edebilirsiniz.

Akif
Akif - 10 yıl Önce

Pir Efendi Hazretleri hakkında sahih bir bilgi edinmek ve dahi Efendi Hazretlerinin yolunu anlayabilmek için İsmail Hakkı Altuntaş'ın Efendi Hazretleri hakkındaki kitabından müstefid olunabilir.Allah şefaatinden ayırmasın.Amin.

yasin
yasin - 10 yıl Önce

Emeği geçenlerden Allah razı olsun , Peki bu kıymetli eseri nerden tederik edebiliriz

elif nur
elif nur - 10 yıl Önce

tezhip sanatı ile bu kıymetli esere yeniden can veren sanatkarlardan Allah razı olsun inş.

Turabî
Turabî - 9 yıl Önce

Efendi Hazretleri hakkında birinci ağızdan bilgi almak isteyenler halen hayatta olan oğlu tarafından yazılmış olan "Kitab-ı Gül" isimli çalışmadan faydalanabilirler...Rabbim anlamak nasib eylesin

banner19

banner13

banner26