İbretlik bir yaşam öyküsü

Senelerce bu topraklarda İslam dininin muhafızlık görevini üstlenmiş muhterem hocalarımızdan biri olan Ahmet Muhtar Büyükçınar'ı dualarımızda unutmayalım.

İbretlik bir yaşam öyküsü

Hâtırat okumanın ayrı bir güzelliği vardır. İçinde yazılanlar "hikaye" değil gerçek bir yaşam öyküsüdür zira. Yanlışıyla doğrusuyla, acısıyla tatlısıyla yaşanmış koskoca bir ömür... Toplumların tarihlerinde köşe taşı olabilmiş münhasır şahısların hayat hikayeleri de bu bakımdan çok daha mühim bir yerde durur şüphesiz. Bu geleneğin en eski kaynağının Kur'ân-ı Kerim olduğunu hepimiz biliriz. Her birimizin hayat boyunca yüzlerce kıssadan binlerce hisse çıkarmışlığı vardır. Okuduklarımız, dinlediklerimiz, anlattıklarımız, yaşadıklarımız... İnsanın olduğu yerde kıssa bitmez.

Ahmet Muhtar BüyükçınarÜstâd Ali Ulvi Kurucu'nun hatıralarının anlatıldığı o müthiş eser dizisinden sonra, Ahmet Muhtar Büyükçınar Hoca'nın kendi hayatını kaleme aldığı, Hayatım İbret Aynası ismindeki iki ciltlik eseri de günlerce elimden düşmedi. Upuzun bir hayatın bütün ayrıntılarında dolaşmak, ufak ayrıntıların açtığı mühim bahisleri takip etmek, bahsedilen birçok insanı, mekânı, halkı anlatılan hikayeyle birlikte tanımak; paha biçilemez bir değer olmalı. Bu değere sahip çıkabilmek adına, ibretlik yaşam öyküsünü okurken Ahmet Muhtar Hoca için de dua etmeyi unutmayınız. Zira 89 yaşında olan muhterem hocanın, bir süredir epeyce rahatsız olduğunu duyduk. Talebeleri ve sevenleri tarafından Yalova Esenköy'deki evinde sık sık ziyaret edilen Büyükçınar Hoca'ya Allah'tan acil şifalar ve hayırlı uzun ömürler diliyoruz. Rahatsızlığı dolayısıyla çektiği sıkıntıların da, hepimizin varacağı yer olan ahiret yurdunda makamının âli olmasına sebep olacak bir vesile olması için duada bulunuyoruz.

Ahmet Muhtar Büyükçınar Hoca, Ali Ulvi Kurucu ile benzer yollardan geçmiş birisi. Hayatım İbret Aynası'nın girişinde de Ali Ulvi Kurucu'ya ait takriz bulunmakta zaten. Aynı şekilde; Ahmet Muhtar Hoca'nın hatıraları da, Üstad Ali Ulvi'ninki gibi dönem özelliklerini bildiriyor ve tarihi değer taşıyor.

Ali Ulvi Kurucu'nun hatıralarını yayınladığı gibi, Ahmet Muhtar Hoca'nın kaleme aldığı hatıratı da yayına hazırlayan M. Ertuğrul Düzdağ, Hayatım İbret Aynası'nda Büyükçınar'ın hayatını şöyle özetliyor:

Ahmet Muhtar Büyükçınar

Ahmet Muhtar Büyükçınar'ın hayatı

Ahmet Muhtar Büyükçınar, 1920 yılında Gaziantep'te doğdu. Merhametsiz ve cimri bir baba ile üvey ana elinde çok sıkıntılı bir çocukluk devri geçirdi. Altı yaşında dokumacı oldu. Yedi yaşında evden kaçmaya başladı. Sığırtmaçlık, bağ bekçiliği, çerçicilik, kebapçılık, aşçılık, baklavacılık, marangozluk, Mersin'de deniz hamallığı ve Adana'da birkaç mevsim ırgatlık yaptı. Derviş dedesiyle tekkelere giderken, dayısı onu kaçak rakı imalatında ve esrar satıcısı olarak çalıştırıyor, içki âlemlerine götürüyordu.

Ahmet Muhtar BüyükçınarOnyedi yaşından sonra gönlünü dolduran Kur'ân aşkı ile her şeyi bırakıp Arapça öğrenmeye ve öğretmeye başladı. İslâmi ilimleri tahsil edebilmek için elinden gelen gayreti sarfedip, adını duyduğu bütün hocaefendilere gitti. Polis tarafından  takip edildi. Hapsolunup hakkında dava açıldı. Nakşibendi tarikatına intisap etti. Halep'e Şam'a kaçak giderek, iki sene okudu. Hayatını dokumacılık yaparak kazandı. 1945'te Türkiye'ye dönüp askerliğini yaptı.

Yirmi sekiz yaşında iken Gaziantep'te Şeyh Camii'ne imtihanla imam tayin olundu. Daha sonra ilmini artırmak için, pasaport alarak yurt dışına gitti ve on iki yıl Kahire'de el-Ezher Üniversitesi'nde okudu. Usulü'd-Din Fakültesi'ni bitirdi (1960). Kahire'de iken, Ezher hocalarının dışındaki âlimlerden de ders aldı. Şeyhü'l-İslâm Mustafa Sabri, Zahid Kevseri ve Yozgatlı İhsan efendilerden istifade etti. Aynı yıllarda, oradaki Türk ve Arap talebelere ders verdiği gibi, ihtisas yıllarında Aynü'ş-Şems Üniversitesi'nde de hocalık yaptı. Mısır'daki İslâmi uyanış hareketlerini takip etti, konferans ve seminerlerine gitti. İhvan hareketi, Nasır ihtilâli ve İngiliz bombardımanı sırasında, Kahire'de, hadiselerin içinde bulunuyordu.

Tahsilini tamamladıktan sonra, Ezher'de hoca olarak kalması veya Arap ülkelerinden birine geniş imkânlarla tayin olunması tekliflerini kabul etmeyerek, İslâmiyetin elli yıldır zulüm ve baskı altında zayıflatıldığı ana yurduna hizmet etmek niyet ve kararı ile 1962 yılında Türkiye'ye döndü. Ezher'deki tahsili sırasında Türkiye'den bir hanımla evlenmişti ve üç çocuğu bulunuyordu. (Sonraki yıllarda iki çocuğu daha dünyaya geldi.) Ezher diploması o yıllarda kabul edilmediği için kendisine bir vazife verilmedi. İlk hocasına verdiği sözün gereği, her isteyene ders verdiği ve okuttuğu kimselerden ömür boyu para almamayı prensip edindiği için, ailesini, dokumacılık, baklavacılık ve konfeksiyon işi yaparak geçindirmeye çalıştı. İsteyenlere evinde ve temin edebildiği her yerde ders verdi. İmam Hatip Lisesi ve İlahiyat Fakültesi talebelerine Arapça ve İslami ilimler okuttu, onlar için kurslar açtı, yaz kampları tertipledi. Talebelerini yetiştirmek üzere tercüme faaliyetlerine girişti. Onlarla birlikte, "Divan İlmi Araştırmalar Müessesesi"ni kurdu.

Ahmet Muhtar Büyükçınar1948'deki altı aylık imamlığından sonra 1977'de resmen vazife yapıp maaş aldığı ikinci yer olan "Diyanet İşleri Haseki Eğitim Merkezi"ne tayin olundu. Burada dokuz sene Arapça, tefsir ve hadis hocalığı yaptıktan sonra yaş haddinden emekli oldu (1985).

Emekli olduğundan beri Yalova Esenköy'deki evinde, yine talebeleriyle ve yazmakta olduğu eserleriyle meşgul olarak, hayattaki tek gayesi olan dinine hizmet yolunda çalışmalarına devam etmektedir.

 

Eserleri

Dinimiz ve Hayatımız-Dini Suallere Cevaplar(İst.1982), Mutluluk Yolları(Hayat Kitabı I) (Bilge yay. 1999), Mutlu Bir Aile Yuvası (Hayat Kitabı 2) (Bilge yay. 1999), Görevlerimiz ve Sorumluluklarımız (Hayat Kitabı 3) (Bilge yay. 2000), Hayatın İçindeki İslam I (İnanç Dünyamız) (Bilge yay. 2002), Hayatın İçindeki İslam II (İslam'ın Temel İlkeleri) (Bilge yay. 2002), Hayatın İçindeki İslam III (Ruhi Arınma ve Sosyal İlişkilerimiz) (Bilge yay. 2002) (Not: Bu üç eser, daha önce Bütün Yönleriyle İslam İlmihali isminde yayınlanmıştır.

 

Talebeleriyle birlikte yaptığı tercümeler

Hadislerle Müslümanlık (İst. 1973, 5 cilt 2200 sh.), Muvatta (İst. 1980, 2 cilt 1400 sh.), Sünenü'n-Nesai (İst. 1981, 8 cilt 1400 sh.), Hadislerle İslam (İst. 1984, 5 cilt, 2785 sh.) 

 

Esra Türkân hatırlattı.

turkan.esra[et]gmail.com

Yayın Tarihi: 25 Aralık 2009 Cuma 10:00 Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2009, 09:16
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
alk
alk - 11 yıl Önce

ahmet muhtar büyükçınar vefat etti diye biliyorduk tam bilgisi olan varsa sevinirim

huu
huu - 11 yıl Önce

kurucunun anılarının dördüncüsü çıkmadı mı daha arkadaşlar. bilgisi olan var mı?ne bekliyoruz?

?
? - 11 yıl Önce

2003 senesinde büyük oğlum 8 aylık aylıkken ziyaret etmiştik hocayı esenköye gitmiştik tevafuken orda gördüm ve orda yaşadığını öğrendim ,o zamanlar oğlum hiç uyumazdı ailecek depresif bir halleydik hocanın camiden çıkmasını bekledim ve artık uyumak istiyorum onunda uyumasını istiyorum dedim ,bazı çocuklar ailelerini zorlar ama sonra büyük adam olurlar demişti .o gün oğlumu okudu ve ondan sonra oğlum geceleri mışıl mışıl uyudu ,ama hala zorluyor bizi büyük adam olacak galiba ondan :).

Sadi-i Şirazi
Sadi-i Şirazi - 11 yıl Önce

Sayfadaki ilk fotoğraf çekileli henüz iki üç ay oldu.
Vefat etmedi.

umer
umer - 11 yıl Önce

yukardaki fotografı ramazan bayramının arafesinde denize nazır evinde çektik bir röportaj vesilesiyle... GENÇ DOKU dergisi olarak gitmiştik yanına. hoca efendi halen yaşıyor.. Rabim ömrüne bereket versin....

veysi patır
veysi patır - 6 yıl Önce

Esenköy kampında tanıdığım Hocamızı vefatına kadar takdirle izlediğim şahsiyetlerden idi Allah ramet eylesin mekanı cennet olsun. Veysi patır

banner26