İbrahim Solmaz direndi ve kazandı

28 Şubat’ın bedel ödeyen, mücadele eden isimlerinden biriydi İbrahim Solmaz.

İbrahim Solmaz direndi ve kazandı

 

28 Şubat’ın şeyleştirilip tüketilmeye başlanması, bağlamından koparılarak siyasete malzeme edilmesi en çok, o dönemde ayakta duranları, baskılara direnenleri ve vaz geçmeyenleri unutmamıza neden oldu. Bu “darbe”yi planlayanların isimleri ve cisimleri, olması gerektiği gibi yok oldular fakat baskı görenler, kendi yaşadıklarını silip, kendi insanlarını görmezden gelmeyi tercih ediyorlar maalesef.

Direnen bir isim

Bu durumun, o dönem tv’lerde sürekli gözüken, sürekli hakkı savunmaya gayret eden, herkesin bildiği pek çok ismi, yeni nesillere aktarılmamasına neden olduğunu söyleyebiliriz.ÖNDER

28 Şubat sürecinde ÖNDER başkanı olan İbrahim Solmaz, bu genellemenin belki de en şanslılarından bir tanesi. Fakat daha önce ismini duymamış birisi google’a “İbrahim Solmaz” adını yazdığında maalesef tamamen yersiz ve mesnetsiz birkaç gazete haberine rastlıyor sadece.

28 Şubat’ı hazırlayanların ilk hedeflerinin İmam Hatip liseleri ve Kur’an kursları olduğu malum. O döneme baktığımızda İbrahim Solmaz ve Önder’in gelen dalgaya karşı önemli bir set oluşturdukları ve (bu zamana kadar süren) bir direnç gösterdikleri ise maalesef gözlerden kaçan bir durum. Eğer böyle olmasa, bugün efsanevi Sultanahmet Mitingi’nin hatırlayan insan sayısı daha çok olurdu herhalde! Yahut Eyüp Camii’nde 1.5 sene süren Sabah namazı toplantıları, hafızaların derinliklerinde kalmazdı sanıyorum.

Peki kimdir İbrahim Solmaz?

70’lerin sonuna doğru İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden mezun olan Solmaz, üniversite yıllarından itibaren, İmam hatip lisesi mezun ve öğrencilerinin çıkardığı Tohum Dergisinde yer almış. 80’lerin ortalarında dernekler üzerinde yasaklar kalktığında da önce İstanbul İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği olarak açılan, sonrasında tüm imam hatip mezunları derneklerinin bir çatısı haline gelen ÖNDER’de bulunmuş. 2006 yılına kadar ÖNDER başkanlığını yürütmüş, (İbrahim Solmaz halen ÖNDER onursal başkanıdır). Babalarından kalan ticari faaliyetleri, büyüterek sürdürmeye devam etmektedirler. Bu noktada Solmaz’ın geçen sene vefat eden babalarına bir fatiha göndermeyi unutmayalım!

Türkiye, İbrahim Solmaz’ı, yılmadan verdiği İmam Hatip mücadelesinden tanıyor. Solmaz, 1997-1998 yıllarında TV’lerin en çok aranan ismi. Fakat bunun da ötesinde, iki gününün birisini Ankara’da geçiren, bütün okulları teker teker dolaşmaya azmetmiş bir isim. Cumhurbaşkanından başbakanına, bakanlarına, milletvekillerine askerlere ve polislere kadar pek çok kişi ile yılmadan görüşmüş, müzakere etmiş ve durumun iyileştirilmesi yönünde çaba harcamış. Zalimler zalimliklerinden vaz geçmeyince de binlerce kişi ile beraber Eyüp Sultan’da sabah namazlarında ellerini açmış, dualar etmiş.

Onun dilinden mücadelesi...

Mücadele sürecinde pek çok kez baskı görseler de, yıldırılmaya çalışılsalar da Solmaz ve arkadaşları hiç bir zaman yılmamışlar. Solmaz’ın anlattığı şu cümleler, nasıl bir saikle hareket ettiklerini yeterince anlatıyor sanırım;

“Bir defasında bizi emniyete davet ettiler. Emniyet Müdürü, artık buna son verin, siz bitirmezseniz biz bitireceğiz dedi. Biz bitirmezsek askerler bitirecekler dedi. “Bitirin bakalım bitirebiliyorsan” dedik. Ahmet Şişmanla ve Ahmet Lütfi Akkuş ile beraber gitmiştik. Ahmet Şişman da aynı tepkiyi gösterdi onlara, Bizim tepkimize çok  şaşırdılar; “Bizim kaybedecek bir şeyimiz yok, çocuklarımız Kuran öğrenemeyecekse dinini öğrenemeyecekse yaşamanın bir anlamı yok” [Binyılın Sonu: 28 Şubat, Pınar Yay., cilt 2 ]

15 yıldır yasaklar ile gölgelenen bu mücadele, aslında pek çok yeni projeyi ve fikri de baltalayan bir dönem oldu ÖNDER camiası için. Fakat geçen aylarda, katsayı probleminin de kalkması ile inşallah, İmam Hatip liseleri hak ettikleri yerleri kazanacaklardır.

İbrahim Solmaz’ın katsayı probleminin çözülmesi sonrası yayınlanan yazısını okumak için tıklayınız.

http://www.onder.org.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=133:28-ubat-yakn-karanlk-doeneminin-sonu-1-aralk-2011-&catid=30:gunceduuyuru

 

Mehmet Erken anlatmaya çalıştı

 

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2012, 02:06
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
şişman
şişman - 7 yıl Önce

İbrahim amca benim gözümde vefanın timsalidir. Hürmeterimi arz ederim.

Yeter Demir Ekinci
Yeter Demir Ekinci - 7 yıl Önce

Saygideger baskanimizin eli kac deniz yildizini denize atti... Yorulmadi,yilmadi...Rabbim kendisinden razi olsun...

banner19

banner13