Hz. Hafsa gece namazına sık kalkardı

Ümmetin muhtereme annelerinden biri de Hz. Ömer’in kızı Hafsa annemizdir.

Hz. Hafsa gece namazına sık kalkardı

 

Ümmetin muhtereme annelerinden biri de Hz. Ömer’in kızı Hafsa annemizdir. Efendimiz’in peygamberliğini ilanından beş sene evvel doğmuş, Mekke’de Müslüman olmuştu. İlk kocası Hüneys bin Huzafe ile Medine’ye hicret ederler. Hüneys r.a. daha öncesinde Habeşistan’a da hicret etmiştir. Bedir savaşında aldığı yaralar sonucu âlem-i cemale yürümüş, cenaze namazını Peygamber Efendimiz kıldırmıştır.

Huneys r.a.’dan sonra Hafsa annemiz çok üzülür, sürekli hüzünlüdür. Genç yaşta dul kalan kızının bu haline dayanamayan Hz. Ömer, Hz. Osman’a kızıyla evlenmesini teklif eder. O sıralar Hz. Osman’ın hanımı, Peygamber Efendimiz’in kızı Hz. Rukiye de Hakk’a yürümüştü. Hz. Osman kendisinden birkaç gün düşünmek için müsaade ister. Mühlet dolduğundaysa Hz. Osman şimdilik evlenmeyi düşünmediğini söyler. Hz. Ömer’in biraz canı sıkılır. Aynı teklifi Hz. Ebu Bekir’e sunar. O da sessiz kalır cevap vermez.

İkisine birden canı sıkılan Hz. Ömer, Peygamber Efendimiz’e mevzuyu anlatır.  Efendimiz de; “Cenâb-ı Allah, senin kızına Osman’dan daha hayırlı bir koca, Osman’a da senin kızından daha hayırlı bir hanım takdir buyurmuştur” der ve Hafsa annemize talib olduğunu söyler. Hz. Ömer de çok memnun olur ve kızı Hafsa annemizi Efendimiz’e nikâhlar. Hz. Osman da Efendimiz’in kızı Ümmü Gülsüm annemizle evlenir.

Hafsa annemiz çok oruç tutar ve sıklıkla gece namazına kalkardıHazreti Hafsa

Hafsa annemiz, o dönemde okuma yazma bilen nadir hanımlardan biridir. Efendimiz’le evlendiğinde 22 yaşındaydı. Aişe annemizle birlikte kendisinin, Efendimiz’in diğer hanımlarına karşı ayrı bir yeri vardı. Mizacı babası Hz. Ömer’e benzerdi. Celalli bir hanımefendiydi. Çok oruç tutar ve sıklıkla gece namazına kalkardı.  Hz. Cebrail’in beyanıyla Efendimiz’in cennetteki hanımları arasında sayılmış, henüz dünyadayken cennetle müjdelenmiştir.

Hz. Ebu Bekir’in halifeliği döneminde iki kapak arasına toparlanıp “mushaf” halini alan vahiy, Hz. Ebu Bekir’in ahirete doğumundan sonra Hz. Ömer’e teslim edilmiş, Hz. Ömer’in de cemale yürümesiyle Hafsa annemize teslim edilmiştir.

Hafsa annemiz, Resulullah Efendimiz’den sonra zuhur eden siyasi olaylara karışmamayı yeğlemiştir. Efendimiz’den altmış kadar hadis rivayet etmiştir.

Efendimiz’e karşı muhabbetlerinin ziyadeliğinden ötürü zaman zaman Aişe annemizle tatlı-sert yarışlara girmişlerdir. Hafsa annemiz 41 yaşında, Muaviye’nin halifeliği zamanında öte yakaya, Efendimiz’in yanındaki yerine taşınmıştır. Allah şefaatine nail eylesin…

 

Ahmed Sadreddin yazdı

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 14:13
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13