Hüznü yüreklere işleyebilen bir tilavete sahip

Ebubekir Şatıri’nin izahı güç, çok özgün bir sesi var. Şahsen en tercih ettiğim tarz diyemesem de Şatıri’nin hayranı olan çok büyük bir kitle mevcut dünya çapında. Deniz Baran yazdı.

Hüznü yüreklere işleyebilen bir tilavete sahip

Dünya çapında meşhur olan, Kur’an tilaveti deyince kendilerine özel bir yer edinmeyi başarabilmiş hafızlardan bahsettiğimiz yazılara Ebubekir Şatıri ile devam ediyorum. Ebubekir Şatıri, en son kendisinden bahsettiğimiz İdris Abkar’a kıyasla Türkiye’de daha çok biliniyordur diye zannediyorum. Zira birazdan değineceğimiz gibi kendine has bir ses rengi ile oldukça özel bir isim ve tarzı bizim insanlarımızın ekseriyetle dinlemekten haz aldığı bir tarz. Ayrıca Şatıri’nin Türkiye’ye yolunun düşmüş olması da onu, hakkında yazdığımız birçok hafızdan ayırıyor, çünkü şu ana kadar değindiğimiz veya değineceğimiz isimlerin birçoğu farklı ülkeleri ziyaret eden saygıdeğer âlimler olmalarına rağmen pek azının yolu Türkiye’ye düşüyor. Bu ziyarete değinmeden evvel Şatıri’nin hayatından biraz bahsedelim.

Bilhassa hüznü yüreklere işleyebilen, etkileyici bir tilavete sahip

Ebubekir Şatıri, nam-ı diğer Abi Abdarrahmane, 1970 doğumlu. Bir önceki yazımın konusu olan Abkar gibi o da Suudi Arabistan’ın büyük sahil kenti Cidde doğumlu. Araştırıp ulaştığım bilgiler kadarıyla imamlığa da doğduğu şehir Cidde’de başlayıp oradan hiç ayrılmamış; şu ana kadar Cidde’de farklı camilerde imamlık yapmış. Temel eğitimini Şeyh Aymane Rochdi Suwaid’den almış. Bir internet sözlüğünde hatta birkaç yerde “Kâbe İmamı” olduğuna dair ibareler mevcut ancak bunun doğru olduğuna dair hiçbir veri yok. Bunun yanlış olarak yayılmış bir bilgi olduğu kanaatindeyim. Şatıri, halihazırda Cidde’deki Furkan Camii’nin imamı.

Ebubekir Şatıri’nin izahı güç, çok özgün bir sesi var. Şahsen en tercih ettiğim tarz diyemesem de Şatıri’nin hayranı olan çok büyük bir kitle mevcut dünya çapında. Hatta Şatıri’nin ses rengini ve Kur’an okuyuş tarzını tercih edenler için “Kur’an’ın ağzına en çok yakıştığı isim odur” desek fazla abartmış olmayız. Tiz mi demek lazım tam karşılayan tabir için bilmiyorum ama derinden gelen ince tona sahip bir ses onunki ve şüphe yok ki bilhassa hüznü yüreklere işleyebilen, etkileyici bir tilavete sahip. Kıraati de kusursuz denebilecek isimlerin başında geliyor (tabi bizzat bu yorumu yapmaya ehil değilim, duyduğum kadarıyla iletiyorum). Şatıri’nin Yasin Sûresi’ni okuduğu videolar internet ortamında en çok rağbet gören videolarından; bir kez açıp dinleyerek dediklerimi, denilenleri tasdik edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı” listesinde yer alıyor

Ebubekir Şatıri oldukça da aktif bir isim. Uluslararası faaliyetlere iştirak eden, genç yaşına rağmen Arap coğrafyasında nüfuz sahibi olmuş bir hoca. Güney Afrika Cumhuriyeti’nden Bahreyn’e, Mısır’dan Türkiye’ye kadar birçok ülkeyi ziyaret etti. Kendisini tanıyanlar Türkiye ziyaretini heyecanla takip ettiler. Daha önce de faaliyetlerini övdüğümüz ve birçok zaman bizleri bu hafızlarla tanış eden Fussilet Kur’an Merkezi’nin davetiyle İstanbul’a gelen Şatıri, Sultanahmet Camii’nde namaz da kıldırdı.

Hep not etmeyi ihmal ettiğimiz bir hususu da Ebubekir Şatıri aracılığıyla aktaralım. Tabi seçim kriterleri vs. tartışmaya açık olsa da en nihayetinde elimizde iyi- kötü bir veri olarak duran “Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı” listesinde yer alan isimler arasında Şatıri. Hatta sadece o değil; şu ana kadar hakkında yazdığımız Abdulrahman Al Sudais, Saud Al Shuraim, Mahir Al Muaiqly de bu listede yer alıyor.

Bir internet sözlüğünde okumuştum, “Kendisi sırf Kıyamet Sûresi’ni okumak için yaratılmış olsa yeridir.” denmişti Şatıri için. Biz de bu övgüye lâyık şekilde yazımızı onun sesinden Kıyamet Sûresi ile bitirelim:

 

Deniz Baran yazdı

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2015, 14:56
YORUM EKLE

banner19