Hüseyin Alacatlı geçti buradan!

O, 23 Mayıs 2002 yılında ebedî âleme göç ederken sevenlerinin hiç unutmayacağı dostluğu kaldı geride…

Hüseyin Alacatlı geçti buradan!

23 Mayıs 2003’te kaybettiğimiz Hüseyin Alacatlı seksen kuşağı şairlerindendi. Seksen kuşağı şiirinin belirgin özellikleri onun şiirlerine de hakimdi şüphesiz. Bu kuşağın şairlerinin ağır basan yönü ise şüphesiz “tedirgin”lik.

Harflerin Ülkesi'ne girmişti15300

Alacatlı şiirini bundan birkaç yıl önce tanıdım. Erzurum’da öğrenci iken dostum Hasan Harmancı Harflerin Ülkesi kitabını getirmişti. Sonra başka bir kitapta Alacatlı’nın hayatından kesitler çıktı karşıma. Alacatlı bir beyzadenin dünyadan ayrılış yıl dönümünde onu anmak, şiir videolarından kesitleri ilgilisine sunmak maksadıyla, Alacatlı’nın kardeşi Nuray Alacatlı Hanım’dan birkaç video istedim. Nuray Hanım gerekli dokümanları kısa sürede ulaştırdı bize. Aslında arkadaşları ile Alacatlı hakkında bir soruşturma ile bu anma yazısını süslemek en güzeliydi ve fakat buna fırsat bulamadım doğrusu.

Şair Hüseyin Alacatlı 1967 Refahiye’de doğdu. 1989 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Askerlik dönüşü Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde asistanlığa atandı ve yüksek lisans çalışmasını “Behçet Necatigil’in Radyo Oyunları” üzerine yaptı. Doktora çalışması ise “1886-1901 Arası Türk Hikâyesi Yapı ve Tema Hususiyetleri”. 

Dostluğu kaldı geride

Hüseyin Alacatlı, şiirlerini Dergah, Hece, İlkyaz, Ya-Ba Öykü, Palandöken Sanat Edebiyat, Karçiçeği gibi dergilerde yayınladı. O, 23 Mayıs 2002 yılında ebedî âleme göç ederken sevenlerinin hiç unutmayacağı dostluğu kaldı geride. Alacatlı’nın kendi sesinden okuduğu şiirlerle birkaç görsel materyal Dunyabizim.com dostlarına hususi armağan olsun.

Hüseyin Alacatlı Ağabeye rahmetle…

 

Vural Kaya hatırladı-hatırlattı

Yayın Tarihi: 24 Mayıs 2010 Pazartesi 12:36 Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2010, 08:39
banner25
YORUM EKLE

banner26