Hurşit İlbeyi Roman Yazardı

Emek harcayan, emeğe değer veren, hiçbir şeyin çok kolay olmadığını anlatan romanlardı. Belki de en güzel yanı, hayattan süzülmüş ve inatla görülmek istemeyen insanların dünyasını ilmek ilmek ören romanlardı.

Hurşit İlbeyi Roman Yazardı

Umut Emekle Büyür, Hurşit İlbeyiYeşillenmeyen devrimci roman

Kadri Bilinmeyen Romancı: Hurşit İlbeyi

Hurşit İlbeyi bir dönem dergilerimizde sıkça imzasını gördüğümüz bir abimizdi. Di-li geçmiş zaman kullanıyorum. Zira, ağabeyimiz şu günlerde nerelerdedir, ne işle meşguldür, bilmiyoruz. Bildiğimiz şu ki Hurşit İlbeyi  "eylem" merkezli güzel romanlar yazmış bir ağabeyimizdir.

Neden o romanlar devam etmedi?

Yahut şöyle söyleyeyim. Bu ülkede eylem çıtası yüksek romanları yalnızca "sol edebiyat" neferleri mi yazar? "Devrimci" olmayanların yazdığı "eylemli" romanlar "yeşil roman" içerisinde eriyip giderler mi?

Irmaklar Denize Akar, Hurşit İlbeyiSahi, Hurşit İlbeyi'nin yazdığı romalar ki Berzah, Yere Düşen Bulutlar, Irmaklar Denize Akar yerli ve de hareket kabiliyeti yüksek romanlardı.

Nedense, Ahmet Günbay Yıldız romanları tavan yaparken, İlbeyi romanları "yeşil roman" kategorisinde görülüp güya aşağılandığı halde bile tavan yapmadı. Zira, önemli romanlardı onlar. Tartışan romanlar. İrşad etmek, kısa yoldan İslam"a geçiş reçeteleri falan yoktu onlarda.  Emek harcayan, emeğe değer veren, hiçbir şeyin çok kolay olmadığını anlatan romanlardı. Belki de en güzel yanı, hayattan süzülmüş ve inatla görülmek istemeyen insanların dünyasını ilmek ilmek ören romanlardı.

Türk edebiyatında gariptir, görülmezlikten gelinen bir başka eser ise "Çığlığın Ardı Çığlık" romanıdır. Her ne kadar Ömer Lütfü Mete, ünlü olsa da, senaryoları ve başka çalışmalarıyla bilinse de adı geçen romanı tarihe gömülmüştür. Çünkü bu ülkede tipleri ve kahramaları "müslümanlar" olan eylemci romanlar görülmezler, görülmek istemezler. Öyle ya, "müslümanlar" devrimci değildirler(!)

Vedat Türkali romanlarındaki devrimciler, Mehmet Uzun romanlarındaki militanlar, Yaşar Kemal romanlarındaki "eşkiyalar"...ülkeleri için hayatlarını feda ederler. "Dinî" romanlarda ise kahramanlar gözlerine kestirdikleri garplılaşmış kızlarımızı "kapatıp", "başını bağlayıp" eve kapatırlar.Yitik Ülkenin İnsanları, Hurşit İlbeyi

Bu böyle olmasa da birilerinin kafasında "yeşillenmiş" bir tortu olarak, okumadıkları edebiyatta böyle bir yalan vardır. Ancak bu "yalanı" kıran romanları okumaktan aciz bir entelejansiyaya sahibiz.


Sanırım, Hurşit İlbeyi'ni eski performansında görememe sebeplerinden biri de bu aymazlık. Devrim 14 asır önce başladı ve devam ediyor. Bu devrimi anlatmaya
sağlam romancılar gerek. Yeşillenmiş romancılar ve paslanmış devrim artığı romancıları bırakalım bir kenara.


Dön gel be Hurşit Abi! Bitimsiz bir devrim var ve yeşillenmek istemiyoruz!


 

Zeki Bulduk yazdı

Yayın Tarihi: 04 Şubat 2009 Çarşamba 16:26 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 15:51
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
nurettin durman
nurettin durman - 12 yıl Önce

Sevgili Zeki aklına, gönlüne sağlık. Bu Romancılarımızla benimde meselem var aslında. Neden bir Romancı gibi davranmıyorlar. Bu bir..Değerli Romancımız Mustafa Miyasoğlu başta olmak üzere görevlerini yerine getirmiyorlar. O davet gecesinde sordum nerede kaldı Romanlar. Efendim Mimar Sinan hazretleri kendilerini tutuyormuş. Yazdığı bölümler öylece duruyormuş. Bunları kışkırtmak lazım azizim. buradan sesleniyorum. Değerli dostum Miyasoğlu tezgahta iki roman var dediğnizin ardından kaç yıl geçti.

nurettin durman
nurettin durman - 12 yıl Önce

Hurşit İlbeyi'nin romanlarından haberdarım.Yere Düşen Bulutlar romanının ilk okumasını yapmış biriyim. Şöyle kendisiyle bir söyleşi yapsanız da bizde öğrensek nedir işin aslı. Çünkü Timaşa birlikte gitmiştik. yeni açılımlı, değişik romanlar istemişti Osman Okçu. Şerif Benekçi ve İsmet Elbeyi beylerle tanışmış ve bir romancı geliyor havasını birlikte teneffüs etmiştik. lütfen bir söyleşi. Hürşit Beyi kaç yıldır görmediğimi de söylemiş olayım...

Hurşit İlbeyi
Hurşit İlbeyi - 12 yıl Önce

Hatırlanmak güzel bir duygu. Sait Faik, madddi sıkıntıların ve yalnızlığın girdabında mezarlığı ziyaret ederken bir defasında kendisine "Hişt!" diye seslenildiğini sanarak, arkasına dönüp baktığını, fakat kimseyi göremediğini anlatır. Bir anlık farkedilmişlik hissinin bile çok güzel bir duygu olduğunu söyler Abasıyanık. Hakkımdaki kadirşinas yazıyı okurken, ben de aynı duyguyu yaşadım. Vefakâr Zeki Bulduk'a ve fakiri yad eden muhterem Nurettin Durman ağabeye teşekkür ederim. ilbeyi@hotmail.co

muhyiddin
muhyiddin - 12 yıl Önce

hurşit ilbeyi...gençliğimde okuduğum ilk eserler arasında onun müstesna adını unutamam...onu hep karlar üzerindeki şehitlerden "berzahtan" hatırlarım...onun adı geçtiğinde karlar üzerinde bir "seyda" portresi vardır gözlerimin önünde...allah daha nice eserler vermeyi nasip eylesin

h.aslan
h.aslan - 12 yıl Önce

hursid abi. o guzel kalemin suskun durmasın lutfen. o cevherı ıslemeye devam et, buna gercekten ıhtıyacımız var. okurlar hic unutmaz. cunku cogunlukla kısılıgımızın sekıllenmesınde kıtaplarının rolu buyuk. senı sabırsızlıkla beklıyoruz abi

oktayhacimusali-azerbaycan
oktayhacimusali-azerbaycan - 12 yıl Önce

iki sene once okumustum umut emekle buyur - u gercek bir sevgi gercek anadolu insani vardi o romanda

vn
vn - 12 yıl Önce

hurşit beyde n gençliğimizde istifade ettiiğimiz çok değerli yazarlarımızdandır kendisine çalışmalarında başarılar dilerken yeni eserler üretmesini umuyoruz.

Hüseyin Faris
Hüseyin Faris - 8 yıl Önce

Hurşit İlbeyi'nin kitaplarını okumak genç beynime ışık tuttu Allah böyle romancılardan razı olsun ben bir Türkistanlı olarak Yitik Ülkenin İnsanlarını gözlerim yaşararak okurdum kimi zaman, pamuk işçilerinin ırgatların durumunu doğuda görev yapan öğretmenlerin durumunu, ondan öğrendim O'nun kitaplarını okurken yaşlı bir emekçinin alnında oluşan çizgileri güneşin altında çalışan ırgatın alnından yüzüne süzülen teri emeği görürdüm SİZ BÜYÜK BİR AYDINSINIZ HURŞİT BEY yeni kitaplarınıza hasretim.


banner26