Hikâyeci, hikâyeciyi anlattı

Recep Şükrü Güngör, hikâyeci gözüyle Sait Faik'in dünyasını anlattı.

Hikâyeci, hikâyeciyi anlattı

Yazarlar Birliği çalışıyor

Fahri Tuna
Fahri Tuna

Yazarlar Birliği Sakarya Şubesi açıldığından bu yana birçok etkinlik ile edebiyat ve sanat dünyasının nabzını tutmayı sürdürüyor. Başkanlığına, Sakarya’nın edebiyat adına her türlü faaliyetinde en önde yer alan ismi olan Fahri Tuna’nın getirildiği Yazarlar Birliği, birçok edebiyat adamını konuk ederek şehirde edebiyatın gündemini sıcak tutmaya çalışıyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığından emekli, Sakarya Yazarlar Birliği Şubesi Başkanı, GAP Kültür Birliği Danışmanı, Sakarya merkezli çıkan Irmak dergisinin her şeyi Fahri Tuna, öyle görünüyor ki Sakarya’yı kültür sanat işlerinde de ayağa kaldırmaya niyetli. Sapanca Şiir Akşamları’nın düzenlenmesinde de en büyük pay sahibi yine Fahri Tuna’dır. Malumdur ki İstanbul ve Ankara’yı saymazsak diğer şehirlerimizde kültürel bir hareketlilik varsa bunun sebebi kesinlikle kişiseldir. Birkaç kişinin omuz vermesiyle birçok şey hayata geçirilmektedir.

Sait Faik
Sait Faik

Recep Şükrü’den Sait Faik’e

Sakarya dendi mi akla gelen en önemli edebiyat adamı Sait Faik’tir. Türk hikâyeciliğinin yapı taşlarından biri olan Sait Faik’e Sakarya şehri gereken değeri vermiş ve şehrin en önemli mekânları onun adı ile anılır olmuştur. En son Sait Faik etkinliğini Sakarya Yazarlar Birliği Şubesi düzenleyerek adı şehirle özdeşleşen hikâyecinin 57. ölüm yıldönümünü bir söyleşi ile yâd etti.

Bir hikâyeciyi en iyi yine bir hikâyeci anlatır sözünü pekiştirecek bir tercihle Sait Faik’i anlatma görevi, Sakarya’da yaşayan günümüzün önemli hikâyecilerinden Recep Şükrü Güngör’e verilmiş. Recep Şükrü, Sait Faik’in hayatından, öğrenim yaşantısından ve öykülerinden bahsederek, geniş bir açılımla hikâyeciyi dinleyicilere tanıtarak önemli bir noktaya dikkat çekiyor; “Sait Faik bütün hikâyelerinde sosyalizmi anlatır: Hikâyelerini yaşayacak olsak sosyalist bir hayat yaşarız. Orhan Veli'nin şiirdeki sosyalizminin hikâyedeki karşılığı Sait Faik'tir.”

Recep Şükrü Güngör
Recep Şükrü Güngör

En aylak hikâyeci Sait Faik

Recep Şükrü, Sait Faik’in “işsizlik” sorununa da değinerek onun iflah olmaz bir aylak olduğunu söylüyor. Hikâyelerinin çoğunda başkahramanın yazarın kendisi olduğu, yazmakla yaşamak arasındaki ince çizgide hep yazmayı tercih ettiği noktalarına dikkat çekerek, yazarın yaşantısının bir sosyalist duruşu işaret ettiğini, bu duruşun an yakında da Orhan Veli’nin olduğunu sözlerine ekleyen Recep Şükrü, , “O şehirli modern bir sosyalist'tir' diyerek yazarın yaşantısının eserlerine ne kadar da çok yansıdığını örneklerle açıklıyor.

Şehir sanata doyacak

Fahri Tuna’nın kısa zamanda yaptığı çalışmalar dikkate alınacak olursa öyle görünüyor ki ileriki zamanlarda Sakarya daha bir çok isimle buluşmaya devam edecek. Çünkü bu heyecanı şehir ve Fahri Tuna hep diri tutmaya kararlı.

 

 

Mustafa Uçurum haber verdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2011, 22:01
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
yasin şafak
yasin şafak - 8 yıl Önce

sakarya değil adapazarı dendi mi sait faik:) sakarya ismi resmi yerlerde tabelalarda olur ancak. şehrin ismi adapazarı değil mi?

54
54 - 8 yıl Önce

Bu yazıdan çıkarta çıkarta bu yorumu mu çıkardınız Yasin Şafak? Adapazarı merkez ilçenin adıdır. Sakarya ise ilin genelinin adı. Çok da önemli değil bu elbette. Önemli olan oralarda bir yerlerde güzel insanlar güzel şeyler yapıyor.

banner19

banner13