Hiçbir öğrenci evine sığmayan adam!

Nuh Arslantaş, bilimsel çalışmaları isminin önüne geçen genç bir akademisyen.

Hiçbir öğrenci evine sığmayan adam!

Hocayla olan muhabbetimiz Konya’da bir aile ziyaretine dayanmakta. Çok değil 8 ay kadar önce. Ki o zamana kadar hocaya dair bilgilerim şifahi. Ama o akşamdan sonra benim de düşünce dünyama derin etkileri oldu.

“Google’’ Kaynak Arama Motoru

Hocanın kendisinden fikir isteyen herkese mutlaka yardımcı olacak bir tavsiyesi vardır. Eğer ki kaynak sorduysanız tamamdır! Size sayfalarca kaynak sunmaya her daim hazırdır. Kaynaklar İngilizce, Arapça, Türkçe veya İbranca fark etmez. Başlar; The Encyclopedia of Religion Mircae Eliade, Kitabu'l Megazi Vakidi… Hocayı bu kaynakları art arda sayar görünce kendimi bir an Google’ın arama sayfasında gibi hissediyorum!

Fono Gramer kitabından öğrenilen İngilizce! 

Soruyorum:  “Hocam İngilizcenizi nasıl bu düzeye getirdiniz?” “Kitapçıdan Fono gramer kitabını almam ve ezberlemem sayesinde’’ diyor. Kendisine olan hayretim bir kat daha artıyor. Düşünmeden edemiyorum bu kitap bizim şimdi eğitim aldığımız yüksek düzey akademik İngilizce kurslarından daha mı kaliteliydi!

Sokrates tarzı öğrenme çabaları

Hocanın öğrencilik yılları da bir hayli hareketli geçmiş. Öğrenme yolunda korkusuz, sınır tanımayan bir boyuta ulaşmış. En verimli zamanını düşünmeye ve sorgulamaya ayırmış. Hedef en baştan seçilmiş. İslam düşüncesini anlamak ve epistemolojik olarak ortaya koymak…

Hiçbir zaman meseleleri duyduğu gibi kabul etmemiş, illiyetlerini sorgulamada dikkate şayan bir metodoloji sergilemiş. Hatta onun bu sorgulayıcı perspektifi öğrencilik döneminde başını çok ağrıtmış. Öğrencilik yıllarında bütün mukim öğrenci evlerini arkadaşlarıyla dolaşmış ve çoğu mekândan da binaenaleyh atılmışlar. Bir keresinde diyor: ‘‘Yine cemaat-tarikat bağlantılı bir öğrenci yurdundayız. Haftanın bir günü hoca yurda gelir ve öğrencilere sohbetini icra eder. Bizse tabii sohbetin ardından hocayı soru yağmuruna tutuyoruz. Sorular Peygamber Efendimiz dönemine dair derin sorular! Hoca takılıyor, cevap gelmiyor. Gelen cevaplar da tatmin edici değil. Yandan dürtüyorlar, Hocaya soru sormayın! Birkaç gün sonra buradan da atılıyoruz.’’

TNuh Arslantaş, Yahudilerürkiye’de Yahudilik konusunda uzman

O Artık Türkiye’de Yahudilik konusunda bir uzman. Kendisi bu alanda bilgisine başvurulan mercilerin en başında gelmekte. Hatta Kurtlar Vadisi Filistin filminin senaryosu için 6 saat gibi bir süre Pana filme konferans vermiş.

Yahudilik ve Yahudi tarihi gibi anlatılması ve anlaşılması çetrefilli ve gündemi sıkça işgal eden bir konuda çalışan Nuh Hoca çalışmalarıyla hem Yahudi cemaatinden hem de Müslüman cemaatten son derece olumlu tepkiler almış. Çalışmalarını hazırlarken İbranice kaynaklardan yararlanmak ve Yahudiliği daha iyi gözlemleyebilmek için zaman zaman İsrail’de bulunmuş.

Konu Yahudilik olunca çalışma alanı daha titiz ve önüne çıkan engeller daha da çok oluyormuş. Yazdıklarının Yahudiler tarafından da takip edildiğini dile getiren Nuh Arslantaş, çalışmalarına itina ile devam etmekte ve ulaştığı gerçekleri yazma konusunda gayet kararlı bir tavır sergilemekte. Hal böyle iken hoca medyadan uzak kalmayı tercih ediyor.

Peki, Nuh hoca kim?

Halen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde çalışmalarına devam eden Nuh Arslantaş, “İslam Toplumunda Yahudiler” adlı eserini İslam Tarihi Anabilim Dalı’nda bir Doktora Tezi olarak sunmuş. Kendisi, Konya doğumlu olmakla beraber tam bir İstanbul sevdalısı. Evli ve iki kız çocuğa sahip olan hoca, hala çocuksu heyecanını ve hareketliliğini yitirmemiş. Pratik ve mizahi zekâsı, aynı zamanda gönülleri ferahlatan samimiyeti onun öz cevherleri.

Nuh’un gemisinde daha neler var kim bilir!

 

 

Elif Carı hayranlıkla yazdı

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2011, 14:16
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeynep Aksi
Zeynep Aksi - 8 yıl Önce

Mobil nette görünce nuh hocayı pcleri açtık . Başvuru kaynak hazinesinin zenginliği derse gecikirseniz başınıza dert olabilir e sizden de sıralamanızı ister mi ister=) Ne zaman ki konudan koptunuz muaviye güncel olaylar içinde.E espri nerde kaldı.Hah o da birazdan patlar. trınk .herkes uyanık.Öylesine dinamik ki başımız dönüyor. Makale makale makaleler kaynaklar kelimeler kelebekler uçuşuyor . O on numara bir hoca (not kaygısı taşımadan yazılmış satırlar bunlar)

y
y - 8 yıl Önce

Nuh hoca bir tanedir. Onun mütevazılığı, öğrencilerine içtenlikle selam vermesi, daimi tebessümü ve sürekli koşuşturması bize örnek olacak yönlerinden birkaçı. Allah kendisinden razı olsun. Elif kardeşimize de bu güzel yazısından dolayı teşekkür ediyoruz.

Mehmet Candan
Mehmet Candan - 8 yıl Önce

Kim yazdı, bilmem ama, hakkaten nuh hocayı tarif eden bir yazı olmuş. hocayı çok tanımam ama, bir keresinde yahudi tarihi hakkında bilgi istemiştim bir konuda bana 15-20 dakika da üstelik çay ısmarlayarak derin bilgi verdi. oldukça da mütevazi. genç doçent ama siz daha doktora öğrenisi sanırsınz. nuh hocanın hayatının bir kesitini de öğrendim yazıdan. elif carıya teşekkür bu yazı için

petül
petül - 8 yıl Önce

elif carının burdaki ilk yazısı sanırım.çok beğendim. üslup çok akıcı. burada ismini daha çok görmek istiyoruz. ayrıca nuh hocanın dersini de çok merak ettim doğrusu

r.y.
r.y. - 8 yıl Önce

hocayı güzel tasvir etmiş cidden arkadaş, aynı fikirleri biz de paylaşıyoruz, özellikle o nükteli mizacı, dersi anlatırkenki infiali ve bizi makalelere boğması en önemli ve en hocasal özellikleri. konu anlatmıştım berbattı ama beğendi, aynı zamanda motive etmede üstüne yok (: yetiştirenden de yetişenden de Allah razı olsun ! Bir nuh arslantaş kolay yetişmiyor :) ve tabi ben :D

müzeyyen
müzeyyen - 8 yıl Önce

nuh hoca ile tanışmamız geçen yıl kudüs gezimiz sırasında olmuştu.gerçkten derin bilgisi ve dile olan hakimiyeti bizi kendisine hayran bırakmıştı.rehberliği tartışılmaz bir isim.kudüsü biz onun sayeesinde gezdik ve değerli bilgileryle öğrenmiştik .Allah razı olsun.

Dertli
Dertli - 8 yıl Önce

Ya baya merak ettim şu nuh hocayı. ben ders almadım kendisinden. ancak arkadaşları madde bağımlısı yaptı. yannış anlaşılması "ansiklopedi maddesi bağımlısı". bi sürü de makale okuttu. biz ise 40-50 sayfa ile geçiyoruz. arkadaşlar o kadar çok okumalarına rağmen itiraz da etmiyorlar. ilginç. nasıl motivasyonsa.. nuh hoca ile tanıştırsın biri beni. lütfeeen. hadi yaa

Aptullah
Aptullah - 8 yıl Önce

nuh hocadan ders alması hem zevkli hem de zor. yavaş yavaş ders anlatır. iyi anlatır, ancak anlattığını da sorar. makale okumaktan bıkmayanlara tavsiye ederim. ama itiraf idiyim ben okumayı pek sevmediğim için tavsiye ittiği makale ve ansiklobedi maddelerini okuyamayorum. ancak sempatik adam. derslerinden çok şey öğrendim. bir de okusam daha da çok olacak amma... işte amma.

banner19

banner13