Hicabi Kırlangıç ne yapıyor?

Edebiyat ortamlarında görünmeyen, nezaketi ve şahsiyeti ile çok kıymetli bir ilim ve sanat adamı Hicabi Kırlangıç..

Hicabi Kırlangıç ne yapıyor?
Hicabi Kırlangıç, Düşte yürüyen Derviş
Düşte yürüyen Derviş
Hicabi Kırlangıç, Hayret Makamında
Hayret Makamında
Hicabi Kırlangıç, Ahmed Şamlu ve Şiiri
Ahmed Şamlu ve Şiiri

Düşte Yürüyen Derviş

Hicabi Kırlangıç, her ne kadar akademisyen olsa da, şiirin köklerine bağlı kalmış bir şair. Mısralarındaki derin havayı iktibas etmek, şiirin özünü bulmuş bir havaya sokuyor sizi.

Öylesine bir şiir serüveni var ki, iki tane şiir kitabı yayınladıktan sonra üçüncü kitabı dosya halinde olmasına rağmen basılmasını istemiyor. Şiir gruplarının, şairlerin, eleştirmenlerin tartışmalarından bıkmış. Geçenlerde 1993 basımı “Hayret Makamında” adlı bir şiir kitabı elime geçti. O kitabı okumaya başladığımda Mukaddime bölümüyle karşılaştım. Şöyle diyordu: “her şey başlayınca bitti / her şey acıyla sarmaş dolaş / kimse aşka bu kadar sabretmedi” Kitabın bu şiirle başlaması, o kitabın bütünü hakkında bize derin kapılar açtı. Her ne kadar gözlerim muhavere, fasıl gibi bölümleri arasa da, şiirlerinin her biri muhtevası bitmeyecek bir fasıl gibiydi.

Peki kali böylesine güçlü bir şair neden şiir kitabı yayınlamıyor diye merak edip Hicabi Kırlangıç hocaya bu soruyu sorduğumda tartışmalardan bıkkınlığın cümleleri dökülüverdi.. “Hayret Makamı” ve “ Düşte Yürüyen Derviş” adlı iki şiir kitabı, hala yaşayan dizeleri barındırıyor içinde.

Hicabi Kırlangıç ne yapıyor?

Uzun zamandır şiirle okuyucu karşına çıkmayan Kırlangıç, aynı zamanda Ankara Üniversitesi Dil Tarif Coğrafya Fakültesinde Fars Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı. Akademik hava cereyanına kapılmış bir isim değil. Şiir yazmaya devam ettiğini söylüyor. Asıl şairin, kendi köklerini tanımaya meyyal olması gerektiğini, batılı marjinal edebiyat eleştirmelerini okuyarak kendi öz şiirimizi oluşturamayacağımızı düşünüyor. Fars Dili ve Edebiyatı’nda akademisyen olması hasebiyle daimi olarak İran Edebiyatı üzerine çalışıyor. Ayrıca Türkiye Yazarlar Birliği’nde ayda bir Mesnevi dersleri veriyor. Mevlana Araştırmaları Derneği’nde diğer akademisyen arkadaşlarıyla birlikte gazel şerhleri yaparken, yine akademisyen arkadaşlarıyla birlikte, şarkiyat konusunda yılda iki sayı çıkan hakemli bir derginin yayın kurulunda yer alıyor. Tabi asıl işini ihmal etmeden, Ankara Üniversitesi’nde Fars Dili ve Edebiyatı dersleri veriyor. Şiir konusunda kitap yayınlamama taraftarı olan Kırlangıç, 20.yy İran Şiiriyle alakalı iki bölümlük bir kitap hazırlığını sürdürüyor. Bu kitabın ikinci bölümü antolojiden oluşacak.

Çevirileri de var

İran Edebiyatından çeviriler de yapan Hicabi Kırlangıç bu zamana kadar, Nasrullah Purcevâdî, Can Esintisi, Şah Tahmasb-i Safevî, Tezkire, Hasan-i Mîr Âbidînî, İran Öykü ve Romanının Yüz Yılı II, Hamid İnayet, Arap Siyasi Düşüncesinin Seyri adlarında dört çeviri kitap ve İdrîs-i Bidlîsî-Selim Şah-nâme isimli bir araştırma kitabı yayınlamış.

Kibar, beyefendi kişiliği ile tanıyanların takdir ettiği güzel bir ilim ve sanat işçisi Hicabi Kırlangıç.

Selam olsun Beyefendi edebiyat adamlarına!

 

Orhan Özekinci merak etti.

Yayın Tarihi: 21 Ocak 2011 Cuma 11:04 Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2011, 17:27
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arif Dülger
Arif Dülger - 11 yıl Önce

"Şiir kitabı yayınlamama taraftarı" Hicabi Beyin şiirlerini özlememek mümkün mü?
Kendisi gibi nadide olan şiirlerini bekliyoruz. "âvâzeni bu cihanda dâvud gibi sal" ey şair!

CevatAkkanat
CevatAkkanat - 9 yıl Önce

Hicabi Kırlangıç bugün Bursa'da, Edebiyat Akşamları'nda misafirim olacak. Kibar bir beyefendiden İran ve Türkiye edebiyatları üzerine, dahası şiir üzerine keyifli bir sohbet dinlemek isteyenler bu akşam İbrahim Paşa Kültür Merkezi'ne gelebilir...

banner26