Hey Hasan Sağındık hey!

Hasan Sağındık isminde çok değerli bir insanın müzik yaptığı bir memleket idi Türkiye. Şimdi nerde o Hasan Sağındık.

Hey Hasan Sağındık hey!

Hey gidi Hasan Sağındık hey!

Geçen gün Hasan Sağındık’ın sitesine girdim. Hey gidi Hasan Sağındık hey!..

Ne harika besteleri vardı Hasan Sağındık’ın.Hasan Sağındık, Yusuf Yüzlüler

7 yıldır bir albümü çıkmamış Hasan Sağındık’ın. Onu ilk dinlediğimde Lise 1’e yeni geçmiştim. Yusuf Yüzlüler albümü yeni çıkmıştı ve harika bir albümdü Yusuf Yüzlüler. Ağla Karanfil de Beni Yaşarken Anla da çok beğendiğim albümleri idi Sağındık’ın. Sonra yöneldiği Asya Sentez müziği arayışı beni çok açmasa bile takdir ettiğim bir sanatçı olmuştu Hasan Sağındık. Takdir ediyordum çünkü dünya görüşüne uygun bir arayış derdindeydi. Hata yapsa bir sevap, doğru yapsa iki sevap idi yani. Hata denemez elbette Asya sentez müziğine. O da Asya'daki Türk müziklerindeki acıyı duymuş sanatçılarımızdan... Ve bu arayışı çok kıymetlidir. Sesindeki coşku, kararlılık, hesap suruculuk bir hüzne mi bıraktı idi kendini bilemiyorum. Esasen ben hüznü de çok severim ama Yusuf Yüzlüler'in, Ağla Karanfil'in ve Beni Yaşarken Anla albümlerinin tadını apayrı bir şekilde ifade etmeliyim.

Onun 90’larda İnter Star televizyonundaki klipleri ayrı bir heyecanlandırmıştı beni ve arkadaşlarımı. Hiçbirimiz ülkücü değildik ama Hasan Sağındık’ı seviyorduk. O da hiçbir zaman uç bir ülkücü şarkıcı profili çizmedi zaten ama ülkücülüğünü saklamadı da.

Şimdi 7 yıldır albüm yapmayan bir Hasan Sağındık portresi var önümde. Acaba küsmüş müdür müziğe?! Kahretmiş midir bir şeylere?! Değerli müzisyen Taner Yüncüoğlu’nun “nedir sizden çektiğim” hissiyatını yansıtan bir yazısını okumuştum vaktinde. Onda da acaba böyle bir durum mu var. O hal öyle bir şey ki Müslümanda o hal bile tekamüle hizmet eder bir misyon yükleniyor.
Sanatçılarımıza hem de kaliteli, değerli sanatçılarımıza bu reva gördüğümüz duyarsız kalma muamelesini anlayamıyorum. Anlamak istemiyorum.

Keşke Hasan Sağındık yeni albümlere imza atsa. Keşke onu konserlerde, saygın dinletilerde dinleyebilsek…

Diğerleri ile aramızdaki farklardan biri de budur bizim: Bizde değerli olanların kıymeti bilinmez, onlar da ise değersizler bile baş tacı edilir. Bir şeyi üç gram becerebilenler ise üstad-ı azam mesabesindedir.

 

Asım Gültekin hatırlatmak istedi

Yayın Tarihi: 12 Şubat 2012 Pazar 18:36 Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 14:31
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah Burgu
Abdullah Burgu - 10 yıl Önce

Evet Hasan Sağındık yıllarca özlemini çektiğimiz bir isim. Nasıl çekmeyelim bu hasreti lise yıllarımızın müzikal tatmin edicileri Selçuk Küpçük, Hasan Sağındık, Uğur Işılak üçlemesinin en belirgin ülkücü siması Hasan Sağındık ağabeyimizdir. 2001 yılında seninle başladım "bitsin seninle" diyerek müzik albümü çalışmalarına son verdiğini tahmin ediyorum. Her ne kadar Adım Yeşil adlı şiir albümünü çıkarsada sevenlerinin ve takipçilerinin beklentilerini karşılayamamıştır.

murat aksoy
murat aksoy - 10 yıl Önce

hasan sağındık'ı çok özledik. bir önceki yorum gibi selçuk küpçük, hasan sağındık, uğur ışılak ortak bir müzik kanalının en yetkin isimleri. hepsi çok değerli. hepsinden yeni albümler bekliyoruz..

ebedyolcusu
ebedyolcusu - 10 yıl Önce

beni bana sorma yiğidim,maziye sor tarihe sor beni

Gökhan
Gökhan - 10 yıl Önce

Sağındık eserlerini bir kere samimane dinleyen onun meftunu, müştakı ve müptelası olur ve Hasan Sağındık bunu hiç bir reklama muhtaç olmadan Allah vergisi sesi ve kabiliyetiyle ve duruşuyla ve gönüllere akseden samimiyetiyle başarmıştır..Senelere meydan okuyan bir muhabbetle, takipçilerinin ve her geçen gün artan dinleyicilerinin kalplerine ve ruhlarına kendi sanat anlayışını nakşetmiştir.Bize de vefa göstermek düşer.. ve de çocuklarımıza böyle gerçek sanatçıları tanıtmak elbette..

Gökhan
Gökhan - 10 yıl Önce

Sayın Asım Gültekin..Kıymetli yorumlarınız ve yazınız benim de duygularıma tercüman oldu...Niye bu vefasızlık? Ayrıca Asya-Sentez arayışı bence tekamüle ermemiş bir arayış ve bu sırrı çözmek te yine Büyük sanatçı Sağındık'a düşüyor ve bu da ancak yeni albümlerin ruhlarımıza, gönüllerimize aksetmesiyle mümkün olur.Şükür ki Hasan Sağındık'ı tanıyoruz ve dinliyoruz, ''bu kokuşmuş..'' sanat? dünyasına inat...

Emrllh Çkr
Emrllh Çkr - 10 yıl Önce

"hiçbir zaman uç bir ülkücü şarkıcı profili çizmedi" mi?Adıyaman'da katıldığım bir programında aynen şunları söylüyor:"Bir Dışişleri bakanımız var. Bakanlığın ismi değiştirilmeli. Dışişleri bakanlığı yerine 'Ortadoğu Bakanlığı' adı verilmeli. Sayın bakanımız bu kadar ortadoğu ülkelerine gideceğine biraz Türki Cumhuriyetlere gitsin."Ezgilerini zevkle dinlediğimiz Sağındık ağabey sahnede buna benzer birçok talihsiz "ülkücü" söz sarf ederek tam bir hayal kırıklığı meydana getirmişti bizde.

Tuğrul Nusret ÖZARSLAN
Tuğrul Nusret ÖZARSLAN - 10 yıl Önce

Sanat adam işidir derler ya gerçekten de bu söz Hasan Sağındık'ta kendini bulur.Hiçbir zaman duruşunu bozmamıştır ve gerektiği zaman "Yunus'ca"gerektiği zaman "Yavuz'ca" bir tavır sergilemiştir.28 şubat döneminde bırakın sanatçıları Muhsin Yazıcıoğlu gibi siyasetçiler dışında hepsi bir köşeye sinmiş pineklemişken Hasan Sağındık"Ah süleyman süleyman bu ayaklar nasıl ayak yorgana sığdı diyelim mezara nasıl sığacak"diyerek ADAMLIK duruşunu göstermiştir.Allah inananlarla beraberdir yolu açık olsun.

muhammed yılmaz
muhammed yılmaz - 9 yıl Önce

evet hey gidi hasan sağındık, arada gelir aklıma nerelerde diye..ortaokula gittiğim yıllar küçük teybimle çok dinlerdim, Adamlar diye bir parçası vardı,hoşuma giderdi..tekrar görebilsek keşke


banner26