Hepimiz oradaydık!

Büyük bir topluluk uğurladı merhum Ömer Lütfü Mete'yi son yolculuğuna. İnsan, doğrusu ölüme de imreniyor böylesi bir şahitlik karşısında.

Hepimiz oradaydık!

Ömer Lütfü Mete, CenazeBüyük bir topluluk uğurladı merhum Ömer Lütfü Mete’yi son yolculuğuna. İnsan, doğrusu ölüme de imreniyor böylesi bir kalabalık karşısında. Bakıyorum, dikkatle bakıyorum bütün yüzlere tek tek. Okumaya çalışıyorum, acaba bir tek ben miyim o anda ölüme imrenen diye. Ama bunu görebilmek çok zor o anda. Daha çok bir durgunluk hakimdi bütün yüzlerde hüzünle karışık; hemen herkes sanki aynı şeyde birleşmiş gibiydi: daha çok erkendi ölmek için ey Ömer Lütfü Mete!

Namazın ardından tekbirlerle götürülürken cenaze, Cafer Turaç’ı görüyorum birden, İz Yayınları’ndan Mehmet Kahraman’la birlikte. Biraz ilerideyse Kemal Sayar’ı görüyorum, İlke Yayınları’ndan Ayhan Küçük, Ali Bulaç ve yönetmen İsmail Güneş de oradalar. Kurtlar Vadisi ise neredeyse tam kadro gelmişlerdi; Raci Şaşmaz, Necati Şaşmaz, Oktay Kaynarca, Kenan Çoban, Erhan Ufak… Bir de Hasan Kaçan ile Ahmet Yenilmez de oradaydılar.

Ömer Lütfü Mete, Cenaze

Cenaze Çengelköy kabristanına doğru götürülürken, o kalabalığın içinden yetişebildiğim bazı yazar, şair ve düşünürlerden duygu ve düşüncelerini almaya çalıştım. Bazı yazar ve şairlerimize ise telefonla ulaşıp duygularını sordum.

Duygularını aldığım bütün yazar ve şairlerin hemen hepsi merhum Ömer Lütfü Mete için şunu söylüyorlardı: ‘O, adam gibi bir adamdı. Dürüst bir duruşa sahipti. Bir değerdi. Ezber bozandı.’

 

Rasim Özdenören
Rasim Özdenören

RASİM ÖZDENÖREN

Aynı gazetede yazmış olmamıza rağmen hiç yüz yüze gelmedik hayattayken. Çok iyi bir insan, çok farklı biri olduğunu biliyorum. Hizmet ehliydi. Kalemini doğru bildiği şeyler üzerinde hiç eğip bükmeden kullandı.

Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun.

 

Ali Bulaç
Ali Bulaç

ALİ BULAÇ

Ömer Lütfü Mete çok hoş, çok güzel bir insandı. Düşünce yapısı itibariyle milliyetçi muhafazakâr olmasına rağmen, fikirlerini ve düşüncelerini cesaretle söylerdi. Hiç kimseden çekinmezdi. Sağlam bir duruşu vardı yani. Herkes severdi onu. Cenazesinin bu kadar kalabalık oluşu da gösteriyor bunu zaten. Mekânı cennet olsun.

 

NURETTİN DURMAN

Allah rahmet etsin. Ömer Lütfü Mete bizim bir değerimizdi. Her giden, aramızdan ayrılan her ‘değerin’ daha çok değerli olduğunu anlıyoruz böyle anlarda.

Senaryosunu yazdığı “Çizme” filmi takdire şayan bir bakış açısını ortaya koyuyor. Ben şahsen “Çizme”yi seyrederken gıyabında teşekkürlerimi sunmuştum ona.

 

İsmail Güneş
İsmail Güneş

İSMAİL GÜNEŞ

Benim için çok değerli, çok önemli bir insandı. Bir buçuk yıl önce hayatımın içinde ne kadar ‘kalabalık’ olduğunu anladım.

Tam bir sanatçıydı O. İnsandı her şeyden önce. Bütün dünyanın hayvanlığa doğru gittiği bir ortamda bu çağın soylusuydu. Adam gibi adamdı. Ölü sevicilik değil bu. Böyle zamanlarda konuşmayı çok severiz. Ama bütün bunları çok kalbî söylüyorum ben. O alıp gitti ya ‘kalabalığını’, şimdi ne kadar tenha kaldığımı anlıyorum…

Mekanı cennet olsun.

 

CAFER TURAÇ

Merhum iyi ve dürüst bir insandı. Söylediklerinin ve düşüncelerinin arkasında olmuştur hep. Onun en önemli özelliği de buydu zaten.  Bir de şu var: Ömer Lütfü Mete ‘sağcılık’ olgusuna farklı bir yorum, farklı bir bakış açısı getirdi; ‘ezber bozan’ bir duruş sergiledi. Allah rahmet etsin.

 

Hüseyin Goncagül
Hüseyin Goncagül

HÜSEYİN GONCAGÜL

O üstadımdı benim, ağabeyimdi. Zaman zaman görüşürdük. Bizim için büyük bir kayıp oldu. Hem yazar, hem düşünür, hem de içinde bulunduğu toplumun dinamiklerini çok iyi bilen biriydi. Bu toplumun acılarını da öfkesini de yüreğinde taşıyordu.

Allah rahmet etsin.

 

İBRAHİM ERYİĞİT

Ömer Lütfü Bey'in Ardından 

İbrahim Eryiğit
İbrahim Eryiğit

Yürek burkuntusu kapladı her yanımı

Ömer Lütfü Bey'in vefat haberiyle
En çok yiğit duruşu gönendirmişti beni
28 Şubat postallarına karşı posta koyuşu
Zihinlerden asla silinmez yazdıkları ve söyledikleri
Yüreğimizin ve beynimizin pasını siliyordu
Mümin bir yürek koyuyordu ortaya korkusuz ve umarsız

Böyle bir yürekten mahrum kalmanın acısını yaşamak
Onulmaz yaralar açar binlerce acı yankılanan yüreklerde
Rahmetini esirgeme Rabbim ondan ve bizlerden...

 

Mahmut Balcı
Mahmut Balcı

MAHMUT BALCI

Değerli bir insan, gayretli bir yazardı. Allah rahmet eylesin.

Bu ülkenin, bu toprağın sesi olmaya çalıştı hep. Haksızlıklar ve adaletsizlikler karşısında hiç susmadı. Buna, televizyonlarda ya da katıldığı panellerde tanık oluyorduk. Allah onu aramızdan çok erken aldı.

 

TARIK TAŞ

Senaryo hocamızdı. Bilgisini ve tecrübesini abi yakınlığı ile cömertçe paylaşan ender insanlardandı. Koca bir milletin derdini tasasını filmlerinde ve kitaplarında anlatmaya çalıştı. Geride bıraktıkları ile her zaman aramızda olmayı sürdüreceğine inanıyorum. Mekanı Cennet olur inşallah.

Adem Turan soruşturdu

YORUM EKLE
YORUMLAR
MUSTAFA RUNYUN
MUSTAFA RUNYUN - 13 yıl Önce

Herşeye katılmakla beraber -inşallah mekanı cennet olur(cümlemiz için geçerli bu)- ölümün vakitsiz olduğuna inanımıyorum. ölüm hiç bir zaman için erken veya geç olamaz

banner36