Hamit Can'ı nasıl bilirdik?!

Dün İmam ı Azam Camiinde ve Çengelköy Mezarlığında Türkiye'nin en nitelikli topluluklarından bir topluluk vardı. Şahitlik için, son görev için..

Hamit Can'ı nasıl bilirdik?!

11768Bir "Diriliş Eri"nin ardından

 

Hamit Can’ı, sevgili güzel dostumuzu kaybettik. Çok âni oldu Onun gidişi; hiç beklemediğimiz bir anda, apansız ve sanki bir düğüne gider gibi.  

Cenazesine gelen bütün dostları da Onun çok acele ettiğini ifade eder gibiydi. Herkes çok şaşkın ve bu acele edişin hayreti içindeydi.   
 

Ali Bulaç 

Uzun yıllardır tanıyordum kendisini. Âile dostumuzdu bizim. Çok can bir insan, güzel bir dosttu. Onu erken yaşta kaybetmenin acısını yaşıyoruz bugün. Allah rahmet etsin. 

Yusuf Kaplan 

Çok üzgünüm… Konuşamayacak kadar üzgünüm... 

Nurettin Durman 

Hamit Can dostumuzu da uğurladık. Bir dönem kendisiyle epeyce sohbetimiz oldu Beylerbeyi’nde. Zaman zaman zor günler yaşadığını biliyorum. Yazı üslubunu beğendiğim bir yazardı. Yayınlanacak hikâye ve gezi yazıları vardı. Demek ki hiç kimse dünyada işini bitirip de asıl hayatına gidemiyor. Rahmet diliyorum. Mekânı cennet olsun.

Ali Göçer 

Hamit, Anadolu’nun dervişiydi. Su gibi saf ve temiz bir insandı. 

Cafer Turaç 

Her anlamda son garibanlardandı. 

Mekânı cennet olsun. 

Ahmet Kekeç 

80’lerin başında tanışmıştık Hamit ile. Ne güzel bir dosttu O! Biz bir grup gençlerdik o yıllar. İkimiz de öyküler yazardık. Kısa bir süre aynı evde kaldık. Yeni Şafak’ta birlikte çalıştık. Çok üzgünüm. Allah rahmet eylesin. 

Şeref Akbaba  

Bir dostumuzu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ay Vakti’nin 3-4 sayısında yazıları yer aldı. Kendisine rahmet diliyorum. 

Şaban Abak 

Hamit Can’ı 80’li yılların sonunda yeniden çıkan Diriliş dergisindeki yazılarından tanıdım. Sonradan çok yakın arkadaş olduk. Altın kalpli bir insandı. Yazılarının ve öykülerinin kitaplaşması gerekiyor. 

Mehmet Şeker 

Dün (önceki gün) gazetede âniden fenalaştı. Bir ıhlamur ve aspirin içti. Biraz oturup dinlendi. “İyi” olduğunu söyledi. Sonra evine gönderdik. O anda kalp rahatsızlığı geçirdiğini hiç düşünmedik. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Çok güzel bir dostu kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. 
 

Arif Dülger 

Çağdaş bir dervişimizi bugün toprağa emanet ettik. Hamit kardeşim aklıma geldiğinde üstad Sezai Karakoç da aklıma gelir aynı anda. Diriliş nehrinde ruhunu yıkamış bir insan olan Hamit Can kardeşime rahmet diliyorum. Diriliş neslinin başı sağ olsun. 

Özcan Ünlü 

Hamit ağabey ile yaklaşık 20 yıldır tanışıyoruz. Onun bütün trajedilerinin yakînen tanığıyım. Yoklukla sınandığı en zor anlarda bile gülümsemeyi ve kafasındaki karanlık bulutları hissettirmemeyi çok iyi başardı. Aslında Hamit ağabeyin genç yaşta aramızdan ayrılmasının bir anlamda müsebbipleri de bizleriz. 

Yusuf Armağan 

8 aydır birlikte çalışıyorduk. Sezai Karakoç belgeselini birlikte hazırladık. Bütün bu süreç içinde birbirimizle ne güzel geçindik. Buna rağmen evvelsi gün (Çarşamba günü) benden helâllik istedi nedense! Ben Onun kadar güzel bir insan görmedim, tanımam da herhalde. Üzüntümüz büyük! Mekânı cennet olsun. 

Mustafa Özçelik 

Yapmakta olduğum bir çalışma nedeniyle ismi görüşmem gereken isimler arasındaydı. Bugün yarın derken vefat haberini aldım. Cenazesinde buluşmak varmış kaderde..Ne denir ki..”Kaderin üstünde bir kader varmış”. O’nun dediği olur elbette.. Uzaktan izlediğim kadarıyla son anına kadar bir “diriliş eri” olarak yaşadı. Dervişçe, dünyevi olan hiçbir şeye itibar etmeden. Mekanı cennet olsun. 
 

Mehmet Nuri Yardım 

Hamit Can “Diriliş  Nesli”nin öncü yazarlarından, gönül insanı, Sanat Alemi’ndeki yazılarıyla son dönemde dikkat çeken bir edebiyatçımızdır. “Derbesiye”  isimli kitabıyla edebiyatımıza çok güzel bir hatırat eseri armağan etmiştir. En verimli çağında Onu genç yaşta ebediyete uğurluyoruz.  

M. Akif Özmen 

Doğru yerde, doğru zamanda olduğu içindir ki böylesi ölüme can kurban. Allah bize de bu şekilde emaneti teslimi nasip etsin. 

Nurdal Durmuş 

Hayatımın şekillenmesinde çok büyük emeği olan güzel insan Hamit Can ağabeyimi biz çok severdik. Allah da Onu sevsin. 
 

Adem Turan sordu 

Ebediyete uğurlama görüntüleri için tıklayın

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2010, 16:42
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
meryem karagöz
meryem karagöz - 11 yıl Önce

Allah rahmet eylesin,Nusret Özcan da genç yaşında vefat emişti böyle kalp krizinden ,Yeni Şafak ın edebiyat dokusunu taşıyan yazarlarındaydı o da.Edebiyatçılar hassas insanlar da ondan mı acep?

MEHMET BAHADIROĞLU
MEHMET BAHADIROĞLU - 11 yıl Önce

ALLAH BÜTÜN HİZMETLERİNİ KABUL MAKBUL VE KÂRİN EYLESİN.
HİZMETLERİNİN YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE İMAN-I KAMİLLE GÖÇTÜRMEYİ NASİB ETSİN.
AİLESİ VE YAKINLARININ BAŞI SAĞOLSUN..

bahattin YILDIZ
bahattin YILDIZ - 11 yıl Önce

Dört dost Deryalar Kaptanı Turgut reisin şehrinde;Tarablusgarpte saatlerce pür neşe dolaşmıştık ya işte gölümdeki en derin anın olarak onu astım Can kardeşim.Rabbine dönüşün mubarek olsun duamız seninle,üzüntün benimle.Kardeşin

banner19

banner13

banner26