Hamd edenin sûreti başka olur!

Dokunaklı bir yüz; bize insanlığımızı daha çok hatırlatır diyor ve Mahmud Ustaosmanoğlu Efendi'nin yüzünü anlatıyor Zeki Bulduk.

Hamd edenin sûreti başka olur!

Bir Yüzden Gözüme Düşen Damlalar 

Yüzünde oyun izi olmayan adamları  severim. Kendini günübirlik yalanlara teslim etmeyecek kadar mutmain yüzlerin de olduğunu öğrendim zamanla. Hele ki maskeleriyle ve buğulu sözleriyle insanları etrafına toplayan nice bezirganın olduğu bir dünyada; yüzüne bakınca utandığım insanları sevdim.

Ne, şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır; ne de bir şeyhe bağlanmak bir kula kul olmaktır diyeceğim. Derdim tarikatlar, tasavvufun asıl mı çerçeve mi olduğu da değil. Ruh güzelliği ya da insan-ı kamil olma yolundaki rehberlerden de dem vurmayacağım.

Mahmud EfendiSadece, bir yüz gördüm ve “bu yüz katışıksız bir müslüman yüzüdür” dedim.  “O yüze bakan insanlar Allah’tan gayrısını düşünemezler”  diye düşündüm. Lakin o yüze bakınca akıllarına Beykozdaki villalar, şeyh efendi amma da çok severmiş nike ayakkabıları diye haset edenleri ayrı tutuyorum tabii.

Dayan kalbim dayan!

Bu ülkede 28 Şubat sürecinde ve sonrasında belki de en çok medyatik ve şiddet içeren saldırılara maruz kalan bir cemaatin büyüğünden bahsetmeye çalışıyorum. Aslında, haddim değil Mahmut Efendi hakkında bir biyografi çalışması  yapmak. Zira bu konuda yetkin değilim. Ancak, sureti insana ferahlık veren çok az insan arasında olmasa, Allah yaptıklarından razı  olsun, der ve elimi çekerdim klavyenin üzerinden. Bir mümin yüzü  gördüğümde “dayan kalbim dayan!” derim. Zira, bilirim ki müminlerin sureti Rablerinden tecelliler taşır.

“Eğer benim bir sünneti dahi yapmadığıma şahit olursanız bana tâbi olmayın…” diyebilecek kadar gittiği yoldan emin, yorgun ama zihni hala dinç, gülümsemesi bir dua gibi yüzüne oturmuş, hareketlerinde dokunduğu nesneyi, bastığı toprağı incitmek istemeyen bir naiflik var. Bakışları öyle insanın içini okurmuş gibi değil; gördüğü ayıbı örtmeyi bir erdem bilen insanın  hoşgören bakışında. Hani, “öyle bir baktı ki yüreğimi okudu, “der, Çağrı filminde bir putatapan, Efendimiz için. Evet, Efendimiz, küfrü aleni yapana ezici ve delici bir nazarla bakarmış. Lakin, Efendimizi rehber alan nice Allah dostu gibi müşfik olmanın da sünnet olduğunu daima gözlerinde bir bilinç ışığı olarak hazır tutan güzel insanlardan Mahmut Efendi.

Mahmud EfendiDua ferahlığı!

Bir fotoğraf karesinde,  yanında, hazzetmeyeceğiniz bir adam dahi olsa, o adam güzelleşmekte, Allah dostunun yüzündeki tebessüm ve dua ferahlığı hazzetmediğiniz insanın suretini güzelleştirmekte…

Bugüne kadar yüzüne baktığımda, “işte bu adam müslümandır!” dediğim üç güzel yüzlü  insandan biridir Mahmut Ustaosmanoğlu. Zira, her bakışınızda bir daha bakmak istersiniz. Tekrar tekrar bakışınızda o çocuk masumuyetini, peygamber sevgisine ve sünete râm olmuş hali hisseder, aklınıza kullardan sakladığınız günahlar gelir; utanırsınız. Hangi cemaatten ya da hangi mezhebten yahut hangi partiden olursanız olun, kalbinizde Efendimize doğru akan bir sevgi ırmağı varsa, mutlaka Allah dostu hocaefendinin yüzüne meftun olursunuz.

Fatih Camii avlusunda, bir ikindi namazı  öncesi elini öptüğümüz, bu ülkede hakkında olmadık iftiraların dolandığı belki de yine bu ülkenin en büyük cemaatinin büyüğünü  gördüğümde de aynı hisse kapılmıştım. Hatta, herşeyi geride bırakıp “düş peşine!”  diyen bir ses uzun süre çınlamıştı kulaklarımda.

Bir kelebek konmuş gibi...

Aşklara dair, Allaha dair, kadına dair çok konuşur insanlar. Bazen, tasavvuf denizinin kenarında yüzme denemeleri yapanlar - ki ben de bu gruba dahilim-  ilahi aşk adına mangalda kül bırakmazlar, -güya- Allah dostlarıyla Bostan  ve Gülistan’da at koştururlar… Bu at koşturma sırasında ıskaladığımız bir dervişin o mütebessim çehresine bir kelebek gibi konmuş aşk izi ki… bizim idrakimizin görmek istemediği bir serap olur… Ama, serap gibi öyle uzakta duranın, yani Allah dostunun hali sinmiştir resimlere. Ben, resimlere bakarak aşık olunan bir devre doğru gidiyorum Mahmut Ustaosmanoğlu’nun, Atasoy Müftüoğlu’nun, Süleyman Hilmi Tunahan’ın, ilh. Suretlerini her görüşümde.

Mahmud EfendiÖlmeden önce ölmek, demişti büyüklerimiz… sanırım ölmeden ölmek abdest ferahlığında, dua gülümsemesinde, aşk ile şevk ile de olabilliyor ki; ülkemin amiral gazetelerinin saldırdığı bir güzel insana, bir Allah dostunun yüzüne baktığımda ölmeden ölesim geliyor; tüm dünyayı bir kenara itmenin ve rıza-yı bari için yürümenin damla damla süzüldüğü bir yüz. Sireti suretine vurmuş olan kaç adem var şunun şurasında? Kitaba, insana, kalbe ve dünyaya dokunurken yüzü buruşmadan zikr eden ve ilme her dem hakkını veren bir güzellik var fotoğraflarda.

Dinginlik, duruluk, sadelik, sabır, neşe, dua, hasenat bir yüzde ancak bu kadar sıkı mündemiç  olabillirdi. Üç tane üzümü elinize alıp, şükrederek yemek ve ihsanın Allah'tan olduğunu bilmek yazılıdır bazı yüzlerde. O yüzlerden birini gördüğünüzde sizin suretiniz de ferahlar. Yüzü  bir harita gibi olan Allah dostuna bakıp, o haritanın ırmak çizgilerinde ağlamak isterdim hamd makamında....

Va Esefi!

Mahmut Efendi’nin seyahatleri sırasında yanında bir tuğla bulundurduğu, ihtiyaç halinde bu tuğladan teyemmüm yaptığı anlatılır… Bazen o tuğlayı  kafamda kırasım gelir, siretim suretime yansıyıp dünya denilen maskeli baloda kendimden, kalbimden, ilimden ve direnmekten vazgeçtiğimde!

Fotoğraf Galerisi için: //www.dunyabizim.com/gallery.php?id=122

 

Zeki Bulduk, bir resmin arabını değil nûrunu görmeye çalıştı.

Yayın Tarihi: 20 Kasım 2009 Cuma 07:41 Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2010, 12:08
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yavuz altınışık
yavuz altınışık - 11 yıl Önce

zeki bulduk'a bu yazı dolayısıyla gönülden teşekkür ederim. ben hala bu mübareği görmedim ama zeki bulduk'un söylediklerini çok etkiledi beni. onun mahmut efendinin yüzünde gördüğünü ben aliya'nın yüzünde görürüm hep. keşke fotoğraflardan değil de yakinen görseydim onu. elini öpseydim, sıkıca sarılsaydım omuzlarına ve o dingin tebessümünden bir damlada bana sıçrasaydı. eyvallah zeki ağabey eyvallah..

hakan öztürk
hakan öztürk - 11 yıl Önce

askere giderken kendisi hastanede bana dua buyurmuştu. biz onun ihvanlarından olamadık ama Allah cc belki onu sevdiğimiz için ahirette onun ihvanlarından kabul eder. diyecek çok şey var, zeki bulduk çok güzel anlatmış Allah cc razı olsun, kendisini en az bir kere görmüş herkes göz yaşı akıtmadan okuyamayacaktır bu yazıyı.

abdullah koc
abdullah koc - 11 yıl Önce

bu haberi yazan arkadastan Allah razi olsun

vedat aydın
vedat aydın - 11 yıl Önce

Elhamdulillah, yüzlere bakıp müminlerin kalplerine sekine inmesine vesile olan kardeşlerimiz var. Allah Zeki Bulduk'tan razı olsun...

Melih Koşucu
Melih Koşucu - 11 yıl Önce

O yüz ki her hattı tevhid kaleminden bir satır...
O yüz ki göz değince Allah'ı hatırlatır...

Tarik Ali
Tarik Ali - 11 yıl Önce

Mümünin feraseti...Allah razı olsun Zeki Abi...
Mahmut Efendi Gerçekten Allah ve Rasülünü Hatırlıyor..Rabbim şefaatlerini nasip etsin..Amin

musab taşpınarlı
musab taşpınarlı - 11 yıl Önce

Böylesi yazılar siteyi süslüyor. Resimler gönülleri huzura sürüklüyor. Allah (c.c) çalışmalarınızda muvaffak kılsın.Amin

Ayşegül Babür
Ayşegül Babür - 11 yıl Önce

Sultanımız, gözbebeğimiz, canımız efendimiz.. Rabbim sizi resulunden bizi de sizden ayırmasın inşallah.
(Zeki bey'e sonsuz teşekkürler. Allah sizi iki cihanda aziz etsin.)


banner26