Halkın Âlimi, Davetçilerin İmamı: Muhammed Mutevelli eş Şaravi

Kuran’ı Kerim’i sözlü olarak halkın anlayacağı basit ve kolay bir dil ile tefsir eden ilk âlim olduğu için 'davetçilerin imamı' olarak isimlendirilmekte idi eş Şaravi. Abdullah Osmanoğlu yazdı.

Halkın Âlimi, Davetçilerin İmamı: Muhammed Mutevelli eş Şaravi

Mısırlı ünlü davet ve ilim adamı Muhammed Mutevelli eş Şaravi, ölümünün 19’uncu yılında sevgi, saygı ve rahmetle anılıyor. Kuran’ı Kerim’i sözlü olarak halkın anlayacağı basit ve kolay bir dil ile tefsir eden ilk âlim olduğu için “davetçilerin imamı” olarak isimlendirilmekte idi eş Şaravi. Kuran’ı Kerim tefsirinin yanı sıra, İsra ve Mirac, Modern Düşünce ve İslam, İslam ve Kadın, Peygamber (s.a.v.)’in Vasiyetleri, Kamil İnsan Olarak Peygamber (s.a.v.), Sadık Söz Cennet, İslam’da Cihat, Büyük Hac, Kaza ve Kader, Kuran Mucizesi gibi kitaplar yazdı.

1980’li yıllardan, hayatını kaybettiği 17 Haziran 1998 tarihine kadar sadece davet ile meşgul olan Şaravi, orada bulunan bir grup insana hitaben, Han Halili bölgesinde yer alan Hüseyin Camii’nde Kuran-ı Kerim’i ayet ayet açıkladı, tefsirini yaptı. Kameraya kaydedilen dersler, Mısır’da evlerde, kahvehanelerde, spor salonlarında, dükkanlarda her yerde keyifle dinlendi. Bu dersler Mısır Devlet Televizyonu tarafından doksanlı yıllarda Cuma namazından sonra yayınlanırdı. Ramazan aylarında ise hâlâ iftardan önce yayınlanmaktadır.

Günümüzde Mısır televizyon kanallarının yanı sıra bütün Arap dünyasında da Şaravi’nin basit olduğu kadar belağat dolu tefsir dersleri yayınlanmaktadır. Dersleri esnasında Kuran ayetlerini birer birer okur ve her ayeti, sıradan insanların çok rahat anlayacağı bir şekilde, günümüzden örnekler vererek ve bazen de söylediklerini atasözü ve halk deyimleri ile destekleyerek tefsir etmişti. 

Mısır’da ilk defa İslam Bankası kurulmasını sağladı

Halkın âlimi olarak bilinen El Ezher Üniversitesi’nin yetiştirdiği modern zamanın en güzide âlimlerinden biri olan Şaravi, İslam daveti ve siyasetin birbirinden ayrılması gerektiğini dile getirmiş ve İslami siyasi cemaatlere ve teşkilatlara biraz mesafe koymayı tercih etmişti.

1976 – 78 yılları arasında vakıflar bakanlığı yapan Şaravi, bu görevi esnasında Mısır’da ilk defa İslam Bankası kurulmasını sağlayarak Faysal İslam Bankası’nı kurmuştu. Bir dönem 1980 yılında Mısır parlamentosu alt kanadı Şura Meclisi’nde milletvekilliği yapan Şaravi, sonraki süreçlerde kendisine teklif edilen yüksek mertebeli görevlerin tamamını reddederek, kendini tamamen davete adadı.

15 Nisan 1911 yılında Dekahliye şehri Mitğamr ilçesi Dekavus Köyü’nde doğan Şaravi, 17 Haziran 1998 tarihinde 87 yaşında Kahire’de hayata veda etti. Yazmaya başladığı Kuran’ı Kerim tefsirini tam olarak bitirmeye ömrü yetmemiş, Mumtahine ve Saf Surelerine kadar tefsir edebilmiştir.

Şaravi’nin hayatı ölümünden sonraki yıllarda dizi olarak çekildi ve Mısır’da ve diğer Arap ülkelerinde farklı televizyon kanalları tarafından bu dizi yayınlandı. Daha lise yıllarındayken babasını isteğini kırmayarak evlenen Şaravi iki kız üç oğlan babasıydı. Mekânı Cennet olsun, nur içinde yatsın.

* Şaravi’nin kulaklarda kalan hikmetli sözlerinden bazıları şöyle:

* Allah senden hiç beklemediğin anda bir şeyi aldıysa, yine sana hiç beklemediğin bir başka nimet verecektir.

* Din ehlinin siyasete yakın olmasından daha çok, siyasetçinin dindar olmasını temenni ederim.

* Hak sözü söyleyemiyorsan, bari bâtılı alkışlama.

* Hiç kimse Allah’ın mükünü Allah’ın isteği dışında yönetemez.

* İnsanların sana bir kötülük yapmasından korkma, ancak Allah’ın dilediği kadar yapabilirler.

* Babası hayatta olan bile kaygılanmıyor ki, Rabbi olan niye kaygılansın.

* İslam ülkelerinden birinde çok fakir görürsen eğer, bil ki orada onların malını çalan bir zenginler topluluğu vardır.

* Allah’a size vermesi için değil onun rızası için ibadet edin. O sizden razı olursa zaten bol bol verir.

Abdullah Osmanoğlu

Yayın Tarihi: 24 Haziran 2016 Cuma 14:01 Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2019, 00:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Kamil
Mehmet Kamil - 6 yıl Önce

Abdullah beye çok teşekkür ederim. Vazifemiz Allah cc dostlarını iyi tanımak ve tanıtmak, onlardan hakkıyla istifade ederek, iyi insan olmakla; kritik ederek analitik düşünerek doğru ve hassas tahliller yapabilmeliyiz ki birlik ve beraberliğimizi güçlendirip, sürdürelim...

İsmail
İsmail - 5 yıl Önce

Allah mekanını Cennet eylesin 05.03.2018 yılı itibari ile böyle Alimlere Ümmeti Muhammedin çok ihtiyacı var

Mehmet salih kara
Mehmet salih kara - 4 yıl Önce

1961 doğumluyum Allah nasip etseydi kesisini görrdüm ders almak isterdim ruhu şad olsun mekanı cennet eylesin fatih’a

hüseyin
hüseyin - 2 yıl Önce

ALLAH rahmet eylesin.mekanı cennet olsun

banner19

banner36