Hakeem şimdi Müslümanların rüya takımında

Hakeem Olajuwon, bir zamanlar NBA’de fırtına gibi esmişti. Ama benim gözümde onu değerli kılan NBA kariyeri değil, bambaşka bir şeydi..

Hakeem şimdi Müslümanların rüya takımında

Hakeem Olajuwon

Şu an gerçekliğinden ve zamanından emin olamadığım, çocukluğuma dair bir fotoğraf var zihnimde; NBA’de oynayan basketbolcu Hakeem Olajuwon bembeyaz kıyafetleri ile CNN’de röportaj veriyor. Hacca gidiyormuş, ya da Hac’dan geliyormuş. Ben de ilkokula ya başlamışım ya da başlamamışım, sene 93 yahut 94.

Hakeem gidince Houston da gözümden düştü

O günden sonra Hakeem Olajuwon’un takımı olan Houston Rockets benim de takımım, hatta Türkiye’deki birçok takımdan daha çok takımım olmuştu. Ataride ve bilgisayarda NBA’e dair oyunlar almak ve Houston Rockets’ı seçmek uzun bir süre adetim olarak devam etti.

Ne zaman ki Houston Hakeem’i gözden çıkardı ve hatta 1-2 sene sonra Hakeem basketbolu bıraktı, o zaman Houston da gündemimden düştü. Sonrasında takım, NBA’de biraz daha iyi bir yere gelmesine rağmen, Hakeem’in en parlak zamanları olan 95-96 yılları arasındaki gibi şampiyonluklar elde edemedi, yahut önemli bir başarı elde edemedi. Sonrasında meşhur olan Allen Iverson da Yao Ming de, kimse ne o takımı bir adım ileri götürdü ne de benim eski sevgimden eser kaldı.

Peki kim bu kocaman basketçi yahut nedir önemi?

Benim CNN ekranlarında bembeyaz ihramı (yahut cellabiye, bilemeyeceğim) ile gördüğüm Hakeem kenarda köşede kalmış bir basketçi de ben mi abartıyorum acaba? Hayır!

Hakeem’i benim gözümde önemli kılan nedenler basketbol açısından önemli şeyler olmasa da Hakeem NBA tarihinin en önemli oyuncularından biri olarak anılmaktadır ve dahi oynadığı mevkiinin NBA tarihinde gördüğü en iyi birkaç isminden bir tanesidir.

Hakeem NBA tarihinin en bereketli ‘draft’larından (seçmelerinden) biri olarak anılan Michael Jordan, John Stockton gibi “Rüya Takımı”nın en has adamlarının, 90’lı yıllarda dünyayı kasıp kavuran NBA fırtınasının doğmasına neden olan kadroların seçildiği 84 draftında en ön sırada Houston tarafından seçilerek NBA’e adım atmıştır.

Hakeem OlajuwonHakeem aslen Nijeryalıdır, hatta ABD vatandaşlığına geçmesi de sonradandır. Ve Hakeem Müslümandır. Ve bu özelliğini herkesin bildiği, hatta takım arkadaşlarının “Müslümanlık onun önüne engel oluyordu” dediği şekilde vurgulayan bir Müslümandır. Ama aynı zamanda takımının lideridir Hakeem, pota altının devi, birkaç sene içinde (Michael Jordan’ın yükselişi kadar parlak olmasa da) NBA’nin en iyi oyuncuları arasında zikredilir.

90’lı yıllarda ise Hakeem artık daha çok göz önündedir. Michael Jordan’lı Chicago’nun şampiyonlukları domine ettiği senelerde, Houston Chicago’nun en büyük rakiplerinden biridir ki Jordan’ın basketbola ara verdiği 94-95 sezonunun NBA şampiyonu da Houston olmuştur, ve bu senelerde bir sefer NBA’nin en iyi oyuncusu, 2 kez de finallerin en iyi oyuncusu seçilmiştir Hakeem.

Artık Ürdün’de yaşıyor

Sonraki senelerde NBA Jordan ağırlığında geçmiş ve Olajuwon’un basketbol hayatı da, popülerliği de giderek azalarak 2000’li yıllarda onun basketbolu bırakması ile bitmiştir. Basketbolu bıraktıktan sonra ilişkisini kesmemiştir haliyle, çocuklara basketbol öğretmek, antrenörlerle konuşmak, istişare etmek, vs şeklinde ilişkisi devam etmektedir.

İnançlı bir Müslüman olan Hakeem, basketbolu bıraktıktan sonra ailesi ile birlikte Ürdün’e göçmüş ve halen hayatını burada sürdürmektedir. Hayatı, kanaatimce, zirveye yükselmesine rağmen, zirvenin tüm cezbedici taraflarına rağmen yolundan sapmayan bir Müslüman hayatına, dünyaca ünlü bir örnektir.

 

Mehmet Erken çocukluğuna indi

Yayın Tarihi: 07 Nisan 2012 Cumartesi 12:54 Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2012, 13:04
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hiba
Hiba - 10 yıl Önce

Bend cocukken bir dergide onun hayatini okumustum ve o gun artik tutabilecegim bir musluman basketci olacagi icin cok sevinmistim :) Allah hidayetini artirsin...

Abdullah Ocak
Abdullah Ocak - 10 yıl Önce

Hakeem`in oynadigi zamanlarda maclar ramazana denk geliyordu, hakeem abimiz "oruc tutma mac gunu performansin duser" diyenlere cok kizar hem oruc tutar hem de aksam 40 sayi atardi. Bunun yaninda Hakeem Quadruple-double (4 kategoride cift haneli rakamlara ulasma) dedigimi oylayi yapan NBA tarigindeki 4 kisiden biridir

veysel k
veysel k - 4 yıl Önce

siz şanslıymışsınız gençler biz o senelerde tv izliyoruz günah diye dayak yiyorduk :D :D :D

banner26