Hakan Albayrak Sarajevo'daydı!

Rümeysa Temiz, Saraybosna'dan bildiriyor..

Hakan Albayrak Sarajevo'daydı!

Güzel insan Hakan Albayrak Sarajevo'daydı!

 

 

5 Aralık Cuma günü Hakan Albayrak Saraybosna'daydı...

 

Dünya vatandaşı sıfatını fazlasıyla hak eden, hatta zaman mekân kavramını sorgulamanıza sebep olan güzel Müslüman Hakan Albayrak aramızda, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'ndeydi. Bu üniversiteye pek kimse uğramaz, orada uzakta gidilesi bir yerdir pek çokları için ama Hakan Albayrak'ın üçüncü gelişidir, hep gençtir, heyecanlıdır, kötülükleri alır, iyilikler bırakır.

 

 

Konuşmasına kendi Bosna macerasının nasıl başladığını ve Bosna'ya ilk gelişlerini anlatarak başladı Albayrak ve Bosna'mızın şimdiki halini alana kadar geçtiği çetrefilli yollardan bahsederek devam etti; Osmanlı Avusturya-Macaristan Tito, Alija ve bugün.

 

Boşnaklarla ilgili değerlendirmelerimizde aceleci olmamamız gerektiğine vurgu yaptı sık sık. Bosna'nın tarihi yolculuğunun uzun uzadıya anlatılmasındaki amaç da buydu aslında, bu duruma nasıl gelindiğini bilmeden yapılan acımasız eleştirilerin önünü kesmek.

 

Sohbetin en can alıcı kısmı şüphesiz Hakan Albayrak'ın savaş günlerini, hala tüm heyecanını koruyarak anlattığı bölümdü. Tam sayısı ancak yüzü bulabilen mücahidlerin oluşturduğu birbirinden kopuk birlikler efsanevî bir direniş gösterirler. Albayrak "Savaşta bu şehrin insanı olmak başka bir şeydi. Hepimizin ayakları yere başka sert basıyordu, hayatımın en güzel günleri burada geçti, her gün Kur'an okuyordum, 25 yaşındaydım ve ilk kez bu kadar kitap okuyup Kur'an mealini nasıl okumadığımı sorguladım, çünkü her an gidebiliriz ve diğer tarafta en azından merak da etmedin demezler mi, diye düşündüm. Herkes her yerde Kur'an okuyordu" diyerek, savaş bile olsa o günlere sık sık özlem duyduğundan bahsetti.

 

Lakin şimdiki politik belirsizliğin de hayırlara gebe olduğuna değindi. Bir zamanlar Türkiye hava alanındaki tabelalara bakıp acaba burada bir gün Sarajevo yazacak mı diyerek kaygılanırlarmış eşiyle.

 

"Boşnaklar her zaman sürprizler yapan bir millettir, burada olan bitenler beklenen, planlı olaylar değildi." diyen Albayrak, "Kötülüklerin altını çizmeyin, dünya zaten kötü bir yer, şükretmezsek, buradakiler de Müslüman mı dersek, tabii ki bereketlenmez. İyiliklere sevinin, iyiliklere şaşırın" cümleleriyle güzel sohbetini tamamladı.

 

Hakiki bir devrimcinin hala var olduğunu bilmek gerçekten güzel.

 

 

Rumeysa Temiz, Saraybosna'dan bildirdi.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2010, 23:23
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet erten
mehmet erten - 12 yıl Önce

bu zati muhterem yazarimizi bazen maillerine ve cep telefonuna cevap verse guzel olur

Mücahit
Mücahit - 12 yıl Önce

Neden Bosna'da belli bir mesafe alındı da Irak ve Filistin'de içler acısı durum hala aynı yerde sayıyor. Her ülkeye Bilge Kral Aliya mı gerekiyor, yoksa rusya ve sırplar işgalci olsaydı bu ülkelerde işgalci elinden kurtulur muydu?

Biraz düşünmek lazım. Bu konu mühim düşünürler tarafından ve aktivistlerimiz tarafından değerlendirilmeli.

ahmet yıldırım
ahmet yıldırım - 12 yıl Önce

"Kötülüklerin altını çizmeyin"
ne güzel bir tavsiye. umudun peşinden koşmalı hep.

banner19

banner26