Güzele selam eden bir rehberdi o!

Arkadaşımız Mehmet Erken kendisinden etkilendiği bir öğretmenini yazdı bizler için. Biz onu öğretmenliğinden çok yazdıkları ile biliyorduk..

Güzele selam eden bir rehberdi o!

Lise tecrübesi yaşamış herkesin bildiği en önemli gerçek; lise hocalarının kâhir ekseriyetinin kendi alanları haricinde öğrenciyle ilişkiye girmediği, fazladan bir şey katmadığı yönündedir. Öğretmen, dersine gelir, anlatır ve gider. Görevini yerine getirir ve fazlasına karışmaz, hatta bunun lüzumsuz olduğunu bile düşünür.

 

Lise hayatımda bu tarifin dışında bir insana rastlamış olmak, bahsettiğim öğretmen tipinin yanlışlıklarını görmemi sağladığı kadar bu hocama farklı gözle bakmamı da sağlamıştı. Hem de o zaman en büyük hayali bilgisayar mühendisi olmak olan benim, bir edebiyat hocası olan Bestami Yazgan için bunları hissetmemi sağladı. Ya da Bestami Yazgan'ın çok net hayat tarzı, beni kendi civarına çekmeyi başardı.  

 

Bestami Yazgan'ı hem diğer hocalardan ayırabilecek hem de hayat tarzını anlatabilecek bir cümlesi, okuduğum lisede en çok bilinen tepkisi olan; “Evladım! Kopya çekeceksen de edebinle çek!” cümlesi olurdu. Edebin her halükarda hocamın hayatının merkezinde olmasını başka bir cümle açıklayamaz muhtemelen. Öğrencisine, evladım edepsiz bir hareket yapıyorsun tamam ama edepsizliğin de bir edebi var, diyebilen kaç insan vardır? “Edeb”i hayatının merkezine bu kadar net bir şekilde koyan kaç insan vardır? Buna ilaveten, Hocamı en sinirli gördüğüm ânın, bahçede yere yiyecek birşey düşürüp de bunu kaldırmayan bir arkadaşıma karşı olması, onun hassasiyetlerini anlatmama yardımcı olur diye umuyorum

 

Bestami Yazgan'ın ortaya koyduğu ürünlerden en dikkat çekenleri hiç kuşkusuz şiirleridir. Bu alanda aldığı ödülleri zikretmeyi bir kenara bırakıyor ve şiirleri ile ilgili birşeyler söylememin haddi aşmak olacağını düşünerek, hocamın şiirleri kadar önemli bir başka yönüne değinmenin gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu nokta, Mahmut Bıyıklı abinin 22.03.2009 tarihinde yayınlanan ufak söyleşisinde, en çok beklediği dergilerin neden çocuk dergileri olduğunu da açıklayacaktır.  

                                                         

Bestami Yazgan çok önemli bir çocuk edebiyatçısıdır aynı zamanda. 50'yi aşkın eserinin birçoğu çocuklara hitaben yazılmıştır. Malum, çocuklara hitaben birşeyler yazmak hayli zor bir iştir. Bir kere ortaya koyacağınız ürünün kitlesi belli, yine bu ürünün diline dair çok keskin sınırlamalarınız var. Anlaşılmazsanız hiçbir manası olmaz ve siz bu ürünü ortaya koyarken muhatabanıza birşeyler aktarmak, onların hayatlarını şekillendirmek istiyorsanız işiniz daha zorlaşıyor haliyle. Zaten edebiyat tarihimize bakıldığında bu kadar meşakkatli bir işe kalkışan az sayıda insana rastlamak şaşırtıcı olmayacaktır. Bu isimlerden en önemlisinin 80 sonrasında doğanların aşina oldukları Katırarslan gibi bir hikâyenin yazar olan usta şair Cahit Zarifoğlu olduğunu hatırlatmakta yarar var. Zarifoğlu'nun bu noktaya çok ehemmiyet verdiği kendisini takip edenlerce malum.   

 

Her neyse efenim, Bestami Yazgan diyorduk ve çocuk edebiyatı diyorduk; Bu alanda eser verecek kişinin kendi dünyasında yaşamak yerine insanlarla iç içe olmayı tercih eden, öğretmenlik yapan, sosyal aktivitelere katılan yani bir ürün verirken etrafından kopmayan, bilakis etrafından beslenen birisi olması şaşırtıcı olmayacaktır muhakkak.  

 

Evet, Bestami Yazgan, eğer size şair ya da yazar olarak tanıtılmadıysa, bu özelliklerini farketmeniz için zaman harcamanızı gerekli kılan bir isimdir. Oturur, çay içer, muhabbet eder... taa ki an gelir kendini tutamaz, bir şiir okur ya da o an birşeyler yazar, siz de “ne oluyor yahu” diyerekten irkilir ve hikâyesini dinleyebilirsiniz.   

 

Şunu da hatırlatmakta fayda var tabi, kendileri heybetli bir cüsseye, sert bakışlara sahiptir. Kendisi ile ilk kez karşılaşan, yanına sokulmakta, muhabbetine dahil olmakta çekingenlik gösterebilir. Biz şimdiden söyleyelim, yok böyle birşey! Dedik ya, kendileri çocuk hikâyeleri yazacak kadar her yaşta insanla iletişim kurabilecek birisi, ayrıca defalarca yılın şairi seçilmiş bir şair.   

 

Son olarak, her ne kadar yazıda şiir harici bir dalda verdiği eserleri anlatmaya çalışsam da kapanışı hocamın bir şiirine ayırayım; 

 

GÜZELE SELAM
Gönlü muhabbete yurt olanlara, 
Düşmanına bile mert olanlara, 
Fakat öz nefsine sert olanlara, 
 
Tâ cânı gönülden tazele selam, 
Sevgiye, dostluğa, güzele selam... 
 
Halil İbrahim'ce aç yüreğini, 
Yunus ol, cömertçe saç yüreğini, 
Aşkı bilmiyorsa geç yüreğini, 
 
Yarından bugüne, ezele selam, 
Sevgiye, dostluğa, güzele selam... 
 
Dikenler açsa da cefâ çiçeği, 
Aman ha solmasın vefâ çiçeği, 
Şu yalan dünyanın nazlı gerçeği, 
 
Dillerden düşmesin hâsılı kelam, 
Sevgiye, dostluğa, güzele selam... 
 
Merhamet çiçeği dallar aşkına, 
Kutlu ize hayran çöller aşkına, 
Şefaat kokulu güller aşkına, 
 
Sevgimize olsun vesile selam, 
Güzeller güzeli Resûl'e selam... 
 

Bestami YAZGAN yazdı

Yayın Tarihi: 18 Nisan 2009 Cumartesi 14:48 Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 23:13
YORUM EKLE

banner19

banner36