Güzel bir öncü: Mahmud Esad Coşan

Merhum Esad Coşan Hoca, bir ömre sığdırılabilecek ne varsa hepsini sığdırmayı başarmış nadir insanlardandır. Güzel ve tatlı dilli bir insan, sade ve samimi bir Müslümandı.

Güzel bir öncü: Mahmud Esad Coşan

Şehrin en güzel camilerinden biridir Süleymaniye. Manzarasıyla, kedileriyle, hikayeleriyle, semtiyle, mimarıyla, sultanıyla… İstanbul Üniversitesi öğrencilerine tahsis edilmiş gibidir çoğu zaman. Ön kapıdan çıktıysanız Beyazıt’a, arka kapıdan çıktıysanız Süleymaniye’ye düşer yolunuz.

Bu kadar sık uğranılan yeri namaz kılıp terk etmek olmaz. Sağını solunu, bahçesini, haziresini merak eder insan. İşte bu merak çeker sizi. Aşınmış mermere basar, küçücük kapıdan geçersiniz. Sağlı sollu mezarlar karşılar sizi. Süleymaniye’de yatmak fikri garip gelir birden. Kimlerdir acaba dersiniz? Kimler olduğu mezar taşında muhakkak yazıyordur ama okuyamazsınız. Bir küfür göndermek harf devrimine? Yok yok. Sırası değil. Belki daha sonra… Sizden, babanızdan, dedenizden yaşlı taşlara basarak ilerlersiniz o dar yolda. Sağınızda genişçe bir alan görünür sonra. Ve Sultan Süleyman’ın türbesi. Ayakkabınızı tekrar çıkarmaya üşenmezseniz ziyaret edebilirsiniz onu. Kapalı olabilir, sinirlenmeye gerek yok. Harf devrimine küfür edeceksiniz ya hani bir ara, o zaman bunu da eklersiniz yanına. Şimdi olmaz. 

Süleymaniye'nin güzel kabirleri

Kanuni’yi sağınıza alıp ilerlediğinizde yine sağınızda küçük bir yol daha belirir. Birkaç adımda o yolu bitirir, asıl güzellere kavuşursunuz. Sessiz sakin birileri karşılar sizi. Muhammed Zahid Kotku ve hemen yanında Halil Necati Coşan. Yeterince güzel vardır orada. Ama sanki bir de eksik vardır. Kalbinizin bir parçası başka yerde atmaktadır. Dünyalar güzeli bir adam daha buralarda olmalıdır. Onun hakkıdır bu hazire. Ama birilerinin kaprisine kurban gitmiştir. Birilerinden onay çıkmamıştır. Buralarda değildir işte. Henüz küfür etmiyoruz unutmayın! Biraz sakinleşir, biraz kendinizi dinlerseniz, peşine düşerseniz kalbinizin o parçasını Eyüp’te bulursunuz. Mahmud Esad Coşan, 2001 yılından beri oradadır. 

Esad Coşan, bir ömre sığdırılabilecek ne varsa hepsini sığdırmayı başarmış nadir insanlardandır. Akademik çalışmalar yapıp profesör ünvanını almış, birkaç tane dile tam anlamıyla hakim olmayı başarmış, -bunu yaparken anadiline en ufak bir zeval getirmemiş- bunun önemini "Batı dillerinden en az birini, kendi kültürümüzün temeli olan Arapça'yı, Farsça'yı, Osmanlıca'yı iyi öğrenmeye girişmeliyiz." sözleriyle dile getirmiş, yıllarca hadis sohbetleri yapmış, dergiler çıkarmış, dergilerde yazılarını yayınlamış, aile eğitim seminerleri, genç seminerleri şeklinde her kesime yönelik seminerler düzenlemiş, nezaketi üzerine harika bir şekilde oturtmuştur. "Kültürel meselelerle ciddi olarak ilgilenin." diye bir öğütte bulunmuş ve bunu sözde bırakmayıp kendi yaşayışıyla göstermiştir. sosyal faaliyetlerin önemine sık sık vurgu yapmış, ticaretin bile sosyal alana hizmet etmesi gerektiğini savunmuştur. 

Her alanda!

Esad Coşan ve çevresindekilerin el atmadıkları alan yok gibidir. Sağlık, eğitim, basın yayın… Hakyol Vakfı, Seha Neşriyat, Vefa Yayıncılık, İslam dergisi, Kadın ve Aile, Gül Çocuk, İlim ve Sanat, Teklif (Hukuk dergisi), Panzehir (Sağlık dergisi), Sağduyu gazetesi, AKRA FM...  Akla gelebilecek bir çok alanda faaliyet göstermişlerdir. Bunları yaparken de cemaat taassubuna girmeden, Müslümanların Türkiye'de ve dünyada nitelikli kimi varsa onlardan da istifade ederek yapmaya gayret etmişlerdir işlerini. Hatta bu anlamda ilk oldukları bile söylenebilir.   

Buralarda yapılacak her şeyi yapan Esad Coşan, Avustralya’ya gider. Ömrünün geri kalanını orada geçirir. Orada da boş duramaz, sürekli koşuşturur. Yine bir koşuşturmaca esnasında, bir cami açılışına giderken, trafik kazasında hayatını kaybeder. O da 63 yaşında ölen güzellerden olmuştur. Bu kaza sevenlerini büyük hüzne boğmuştur.   

Ayrıcalıklı  olamazmış!

Cenaze Türkiye'ye getirilir. Süleymaniye’ye, olması gereken yere, yıllarca peşinden koştuğu, ayak izlerine basarak ilerlediği ve aynı zamanda kayın pederi olan zâtın yanına gömülmesi için Bakanlar Kurulu Kararı gerekmektedir. Karar çıkarılır. Ancak “Hiçbir kişiye, sınıfa veya zümreye ayrıcalık tanınamaz.” gibi bir gerekçeyle Cumhurbaşkanı bu kararı onaylamaz. Bu ikinci darbe, sevenlerinin hüznünü katlasa da cevap, cami avlusunda verilir. Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Eyüp’e yürüyen insanlar, o caddenin belki de şu güne dek görmediği kadar büyük bir kalabalık oluştururlar. O gün oradaki kalabalık, Esad Coşan’ın ne kadar “ayrıcalıklı” olduğunu göstermiştir. 

Video paylaşım sitelerine göz atarsanız, Esad Coşan için aklınızda oluşacak ilk şey, inanılmaz nazik ve tatlı olmasıdır. Kendi devrinde tabiri caizse asan kesen hocalardan geçilmezken o tam aksi yolu tercih etmiştir. Huzur veren, sakin bir ses tonuyla anlatacaklarınız anlatır. Sesinin yükseldiğine kolay kolay rastlayamazsınız. Ben izlediğim bir çok kayıtta yalnızca bir kere denk geldim. İnsanların manevi konulara olan ilgisizliğinden yakınıyordu. Yani sesini yükseltmekte haklıydı! Genel olarak ise hep sükunetini korumuştur. Ara ara yaptığı esprileriyle ve daha sık olarak anlattığı kısa hikayeleriyle sohbetine renk katmayı ve dinleyenleri diri tutmayı başarmıştır. Bir çok konuşmasında dikkatli dinlendiğinde fondaki çocuk sesleri yakalanabilir. Çocukların korkutularak değil, özgür bırakılarak eğitilebileceğini kabul etmiş ve bu yüzden onları baş tacı etmeyi tercih etmiştir. 

İbadetlerimden tad alamıyorum diye yakınan birine, "Tad almak için ibadet etmiyorsun. Borcun olduğu için ediyorsun. Eğer tad istiyorsan ileride tatlıcı var. Hem sahibini de tanırız, cemaatimizdendir. Git orada bir şeyler ye." diyebilir ve bunu derken kızmaz, sinirlenmez, tam aksine nükte yaptığını hissettiren bir tavrı vardır. 

Sade Hayat Derneği'nden haberdarsınızdır. Esad Coşan da sade bir hayattan yanadır. Bunu "Evlerimizde sadece akla uyan, işe yarayan lüzumlu, faydalı eşya bulunsun." diyerek dile getirmiş, lükse, şatafata, aşırılığa her zaman karşı çıkmıştır.

"Nesi yanlış ya hu!"

Esad Coşan hiçbir zaman çevresindekilerden üstün biri olmamıştır. Herkes gibidir. Herkesin oturduğu sofraya oturur, herkesle birlikte yemeğini yer, herkesi dikkatle dinler, fakat herkesten farklı olarak salıncağa biner! Bu farklılığı ise fark olmanın aksine herkes gibi olmanın, kasılmamanın, böbürlenmemenin işaretidir. "Mutlaka sizin dışınızdaki insanların güzel taraflarını görmeyi öğreneceksiniz. Kusurlu olarak kendinizi göreceksiniz." sözü, sanırım alçakgönüllülüğünü ve daha birçok vasfını anlatmaya yeter. Esad Coşan'ı seviyoruz ve rahmetle anıyoruz. Tasavvuf, tarikat kavramlarına uzak duran insanların, bir insanı bu kadar sevmenin, birine bağlanmanın doğru olmadığı şeklindeki itirazlarına ise bizzat onun dilinden cevap veriyoruz. "Bir insanın bir diğerini sevmesinin neresi yanlış yahu!

Merve Akbayır 

Yayın Tarihi: 04 Şubat 2021 Perşembe 11:00 Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2021, 14:17
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
enes
enes - 12 yıl Önce

''Bizim yolumuz sevgi,sabır,takva yoludur.''diye özetlerdi,tasavvufu.''Şeyhlerin işi Allah'ı insanlara, insanları da Allah'a sevdirmektir''diye özetleyiverirdi,mühim vazifelerini.Allah şefaatine ermeyi nasip etsin.Amin(Kendisi dua ettikten sonra cemaate;amin deseninize size dua ediyorum derdi)

Melih Koşucu
Melih Koşucu - 12 yıl Önce

Mahmud Esad Coşan Hoca, gerek hilmiyle olsun gerek de ilmiyle olsun bir çok gönlü fethetmiş bir gönül fatihiydi. Allah mekanını cennet kılsın. Şunu da söylemek istiyorum ki; Eşrefoğlu Rumi'nin Ey Allah'ım beni senden ayırma ilahisini ondan daha güzel söyleyen birini görmedim...

habib
habib - 12 yıl Önce

Çağın mutasavuffu desek abartmış olmayız,herhalde.Çünkü O'nu tanıyıpta gönlü tasavvufa,tarikata ısınmamış biri,ancak bahtsızlıkla itham edilir herhalde.Gönüller sultanı,gönlümüzdesin.

ferhat öz
ferhat öz - 12 yıl Önce

merhum esad coşan'ı sevmek noktasında son paragraftaki ''iğneleme-tespit'' için şunu ifade etmek anın vacibi olsa gerek. dünya eski dünya değil, insanımız inkişaf ediyor ve kamil insan olmak noktasında yöntemler farklı olsada aynı hedefe doğru hep birlikte yol alıyoruz. Bu cümleler neden mi yazıldı ? şu: şahsım tarikat ve tasavvuf ile ilgisi olmayan ve bir çok uygulamasını ağir bir şekilde eleştiren biri olarak, esad coşan merhumu sevdiğimi ve bu şekilde seven bir çokinsanolduğunu anlatmak

selim
selim - 12 yıl Önce

yazı güzeldi...artık dunyabizim neden hocaefendiyi ve kitaplarını konu edinmiyor diyorduk. sıra herhalde kitaplarının yeni baskıları üzerine gelecek yazıdadır diye düşünüyorum. Hocaefendileri unutmayın ve unutturmayın..deniz fenerlerimiz onlar. yeni kuşakların lider örneklerini doğru belirlemek gerek.yolunu şaşırmış medya yıldızı hocalerden rehber çıkarmak ancak bu zamane alışkanlıklarıyla oluyor. tekrar tebrikler..dunyabizimin selim kardeşe notu: gyy'mizin aşağıdaki linkteki yazısını da okumanız öneririz: http://ferahfezaa.blogcu.com/ah-efendim_16000381.html

Mehmet Danışan
Mehmet Danışan - 12 yıl Önce

ALLAH Razı olsun büyük veli vefaat ettikten sonrada kaset ve vaazları ile irşada devam ediyor her insana zor nasip olacak şey mekanı CENNET olsun.

feyzullah
feyzullah - 12 yıl Önce

Şu mübarek günlerde bizi O yüce şahsiyeti hatırlatıp dua etmemize sebep olanlardan Allah Razı Olsun!

"Balığın ömrü sularda dirilir,
İlahi balığı sudan ayırma!"

Mekanı cennet olsun!

kazARaa
kazARaa - 12 yıl Önce

Allah razı olsun paylaşımınızdan ötürü...hocamızın üç aylara özel derlenmiş vecizler arşivinden istifade edebilirsiniz...
http://www.iskenderpasa.com/mec/veciz1/index.asp


banner26