Güllü Yasin satıyor deyip geçme!

Üsküdar'da Çınaraltı'nın hemen orada, Yediiklim Sahaf'ın yanıdır Davet Kitabevi. İçinde de kocaman sakallarıyla Ramazan Abi!

Güllü Yasin satıyor deyip geçme!

İyi kitap okurlarının hayatlarında tanıdığı bir iki tane ilginç kitapçı vardır. Bazen üniversite zamanlarında haldır haldır yeni kitaplarla tanışma aşkıyla, biraz da ekonomik durumun elverişsizliğiyle, hani nasıl derler biraz daha ucuza kitap temin edebilmek için kitapçı esnafı ile samimiyet kurulur. Bazen de nadide bir kitabın efsununa kapılıp kentin altını üstüne getirerek, dünyada tanınabilecek en nalet sahafla tanışılır, aşkından eriyip bitilen kitabı bin bir azapla elde edebilmek uğruna. Bazı kitapevleri dergâh gibi olur; yayınevi sahipleri hoş sohbetler eşliğinde hikmet dağıtırlar bahası muhabbet alışverişi olan; bazı kitapçılarda sade muhabbet dağıtılır hiçbir bedeli olmadan.Ramazan Gül, Davet Kitabevi

Muhabbetle kitapçılık yapar

İşte Üsküdar'da da var böyle bir kitapçı. Daha doğrusu kitapçı abi. Üsküdar'ın göbeğinde, kitapçılar çarşısında, sıra sıra dükkânların birinde -ki daracık 4 metrekare şirin dükkânlardır bunlar- senelerdir inatla, sabırla ve en önemlisi muhabbetle kitapçılık yapar Ramazan Abi.

En çok sattığı kitap; mübarek hacıannelerin önemli gün ve gecelerde huşu ile mühim surelerin tam tekmilini birden aynı cüzde bulabilmeleri için hazırlanmış "Güllü Yasin"dir. Zamanla yan komşusu "Yedi İklim Sahaf'ın" çılgın tezgâhtarları -Bilal Sert, Samed Karagöz, Zeki Bulduk, Asım Gültekin- sayesinde, Sezai Karakoç'tan Atasoy Müftüoğlu'na, Rilke'den Eagleton'a kadar ürün yelpazesini genişletse de, sadık müşterilerini asla göz ardı etmeden Elif-Ba cüzleri, Tam Dua'lar ve illaki Güllü Yasinlerini tezgâhının başköşesinden eksik etmemiştir.

İsmiyle müsemma

Müşterilerini hürmetle ayakta karşılar Ramazan Abi; elindeki doksandokuzluk tesbihi kasanın üstüne bırakır, içten bir samimiyetle "buyur kardeşim ne istemiştin" der, varsa elinde kitabı temin eder, yoksa 3 gün içinde getireceğini taahhüt ederek muhabbetle uğurlar. Velev ki gelen kitap düşkünü dostlarıysa; yine aynı güler yüzle kucaklar, dükkânına buyur eder, tezgâhının altından çıkardığı su ısıtıcısında yaptığı çayı ikram eder, güleryüzlü hikmetli sohbetine başlar. Esnaf güleryüzü değildir bu, dostane bir samimiyetin yansımasıdır, anlayan anlar.

Son yıllarda bir Medine, Mekke aşkı düşmüş ki içine kimi zaman selam verdiğinizde oralardan yeni geldiğini söyleyiverir. Ne güzel dersiniz.

Üsküdar Davet Kitabevi’nin sahibidir Ramazan Abi.

Tam adıyla Ramazan Gül.

İsmiyle müsemma senelerdir "Güllü Yasin" satar.

 

Muhammed Çelik sevdiği müslümanları anlatmaya başladı

Yayın Tarihi: 04 Ekim 2010 Pazartesi 00:17 Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2010, 22:37
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Kamil
Mehmet Kamil - 11 yıl Önce

Bulunduğu mevziyi koruyan, durduğu yerde bir nur olan, salih, muttaki, güzel müslümanlara selam olsun...

Mehmet Emir
Mehmet Emir - 11 yıl Önce

bu hacı abiyi asım gültekin tanıştırmıştı.
mavi marmara şehadetinin olduğu gündü.

zaman olarak hatrımda pek sıcak kalmadı ama mekanı sıcaktı.
kendiside öyle.
maaşallah nuruda kavi..

MimEmin
MimEmin - 11 yıl Önce

Üsküdar'ın -ki bir ömre yetecek hatıralar bahşetmiştir kimilerine- yıllardır değişmeyen esnaf portresi içinde müstesna bir yeri vardır Ramazan Abi'nin. bazı insanların varlığını bilmek, tebessüm getirir dudaklara. görmeseniz de, orada bir güzel kalp mevcuttur ve kapısı size daima muhabbet ile açıktır, bilirsiniz. gençlerle hem-hâl olmasını bilen, sözünü boğazından değil, kalbinden diline getiren kaç esnaf, kaç ağabey kaldı ki... tezgahtarlar içinde adını unutulmuş yazarlara da selamla...

Cennet Demir
Cennet Demir - 13 ay Önce

Üsküdar meydanda suan havuz olan yerde küçük bi kitapçıda tanıdım ramazan amcayı daha sonra meydandaki kitapçilar kaldırıldı yerlerine havuz yapıldı uzun bir süre aradım ama bulamadım birgün mahmut hüdayi hz giderken kitap almak için girdigim kitapçıda buldum ramazan amcayı o günden beridir fırsat buldukca giderim Rabbim bin kez razı olsun ramazan amca ve esinden insanın hayatında olması gereken ender insanlar Rabbim her daim yar ve yardımcısı olsun inşaAllah

banner26