Güldede diyor ki Müslümanlar şeffaf olmalı!

Adıyaman’ın, ilerlemiş yaşına rağmen hâlâ aktif hizmette güzide insanlarından Ali Koçak’ı yazdı Ferhat Özbadem..

Güldede diyor ki Müslümanlar şeffaf olmalı!

 

Bir insan düşünün ki, bir şehirde ne kadar taziye varsa üşenmeden hepsine gitsin. Gittiği her taziyede mutlaka hakkı ve sabrı tavsiye etsin. İnsanları ayetler ile, sahih hadisler ile teskin etsin. Hiçbir ayrım yapmadan toplum içindeki bütün eğilimlerin taziyelerine gidip toplumsal mutabakatın oluşması için çaba sarf etsin. Dahası davet edildiği bütün düğünlerde insanlara tevhidi, adaleti ve özgürlüğü anlatsın. Davet edildiği pikniklerde 4-5 saat boyunca sürekli sorulara cevap versin. Bıkmadan, usanmadan, yorulmadan hakikati anlatsın. Bu insanın yaşı 79 olsun, namı Güldede olsun. İşte karşımızda Ali Koçak.

Adıyaman merkezde ikamet etmekte olan Ali Koçak Hoca, emekli bir imam hatip. Resmi olarak emekli olsa da fiilî olarak imamlığa ve hatipliğe devam eden mümtaz bir şahsiyettir Ali Hoca. İmrenilecek çocuk ve torunlar yetiştiren Ali Hoca, uzun zamandır yaptığı tebliğ ve davet çalışmaları ile birçok insanın hidayetine vesile olmuştur. Kendisi Öğrenci-Der isimli dernekte tefsir dersleri verirken, değerli oğlu Yunus Koçak Hoca da Bilgi ve Hikmet isimli dernekte 4 senedir aralıksız haftalık tefsir dersleri vermektedir. Baba oğul omuz omuza vermiş, toplumu Kur’an ile tanıştırmak için hayırda yarışıyorlar.

Bir muhabbet ve tevazu ehlidir Ali HocaAli Koçak

İlerlemiş yaşına rağmen sürekli okuyan ve üreten bir kişilik. Ne zaman misafirliğine gitsem sürekli masasının üstünde okunan kitaplar ve kitaplardan alınan notlar dikkatimi çeker. Yaklaşık on senedir Kur’an çalışmaları üzerinde yoğunlaşan Ali Hoca, ne zaman görüşsek Kur’an’da geçen bir konu ile ilgili ayetleri ve o konudaki görüşünü paylaşır.

Ahlaklı ve donanımlı olmamız gerektiğini sürekli tavsiye eder. Olaylara ve hayata geniş bakmamız gerektiğini ben kendisinden öğrendim. Uçlarda gezmenin zararlarını, delilsiz/ayetsiz görüşlerin nakıs olduğunu, ilmî ve imanî bir duruşun şart olduğunu Ali Hoca’nın sohbetlerinden öğrendim.

Derin birikimi ve engin tecrübeleri, kendisinden fikir almak isteyen Müslümanların sürekli ufkunu açmıştır. Yaklaşık elli senesi İslam yolunda hizmetin içinde geçmesine rağmen, en son muhabbetimizde ömrünün ilk otuz senesini kast ederek “geç kaldık, otuz senemiz heder oldu” cümlelerini kuracak kadar da mütevazı bir şahsiyet.

Bir muhabbet adamıdır Ali Hoca. Saatlerce muhabbet etse dahi dikkatle dinlediğiniz bir veli kuldur. Anlattıkları içinde israiliyat ve hurafenin olmaması ise ayrı bir güzellik. Aksakalları ve ak saçının meydana getirdiği ahenk ve şık giyimi ile örnek bir şahsiyet. Görüldüğünde ahireti hatırlatan nadir güzel adamlardan biridir.

Müslümanların şeffaf olması gerektiğine sürekli vurgu yapar Ali Hoca

Gençliğinde müzik ile amatör olarak uğramış olması dolayısıyla arada ilahi ve ezgileri terennüm ettiği rivayetleri de vardır. Aynı zamanda iyi bir şairdir Ali Hoca. Şiir yönü pek bilinmese de sohbetlerinde hem Mehmed Akif’in şiirlerinden pasajları ve nadir de olsa kendi şiirlerini okuması sohbetlerine ayrı bir tat getiriyor. Birebir gerçekleşen bir görüşmemizde kendisinden Mehmed Akif’in “Azim” adlı şiirini dinlemiştim. Şiiri okuduktan sonra şerhini yapmış olması, şiir konusuna ne kadar vakıf olduğunu göstermişti. Şiirleri ezbere okuması beni çok etkilemişti.

Ali Koçak1960 ihtilalinden sonra kısa süreliğine gözaltına alınan Ali Hoca, 90’lı yıllarda da kısa süreliğine emniyette misafir edilmiştir. Gözaltı ve mahkemeler ile ilgili hatıralarını mizahi bir dil ile anlatırken hem o dönemlerdeki sıkıntıları öğreniyor hem de gülüşüyoruz. Müslümanların şeffaf olması gerektiğine sürekli vurgu yapar Ali Hoca. Müslüman duruşundan taviz vermeden zamana ve zemine dikkat edilmesi gerektiğini de sürekli hatırlatır.

Bir sohbetimiz esnasında genel olarak bizlere neler tavsiye ettiğini sormuştum. Kendisi, Müslümanların çok çalışması gerektiğini, edindikleri bilgilerin delillerine inmeleri gerektiğini, hurafelerden uzak durulması gerektiğini, Müslüman olmanın doğrunun ve hakkın talibi olmak olduğunu, zamanın zayi edilmemesi gerektiğini, öğrenci arkadaşların okullarını ihmal etmemeleri gerektiğini, ilmin müminin yitik malı olduğunu (Hadisi hatırlatarak), Müslümanların peşin hükümlü/ön yargılı olmaması gerektiğini, Müslümanlar arasındaki ihtilafların sebebinin bu peşin hükümler olduğunu, Müslümanların birlik olması gerektiğini tane tane, naif bir dil ile beyan ettiler.

Güldedemiz, Ali Hocamıza vefa ve muhabbet niyeti ile şu iki mısraı kendisine ithaf ediyorum: “Gül bahçesinde muhabbet güzel gül ile güzel,/ Gül selam etmiş gül kadar selam güzel.

 

Ferhat Özbadem yazdı

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2012, 10:34
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Eser
Ahmet Eser - 7 yıl Önce

Kaleminiz dert görmesin. Ne kadar da güzel anlatmışsınız...

Mustafa TOSUN
Mustafa TOSUN - 7 yıl Önce

Ali Hocamızı güzel bir şekilde anlatan yazara teşekkür ederim..Hocamızın ahlaki duruşu bizi asrı saadete götürüyor..Rabbimiz gücünü arttırsın ve ona selam ve rahmet versin..Adıyaman'a gelenler mutlaka onun kısada olsa sohbetine katılmalı..Ali Hocamız ziyaret(!) değil, akla ve kalbe ilaç süren bir hocamız..

Abdulkadir Zengin
Abdulkadir Zengin - 7 yıl Önce

Böyle güzide insanları bizlere hatırlattığınız için sizlere ve değerli kaleminize içtenlikle teşekkür ediyorum.Ali Amcamıza da Allahtan hayırlı uzun ömürler vermesi temenlisi ile... Hayırlarda yarışmak ümidi ile ... (Yaşamakta ısrarlı ve kararlıyız Elhamdülillah)

Sait Ali Ekinci
Sait Ali Ekinci - 6 yıl Önce

Ali Hocamız; İlmi,ameli,şahsiyeti ve de mütevaziliğiyle yer doldurulamaz bir hocamız..Aktif, azimli, heyecanlı, coşkulu bir büyüğümüz..Variyetini, ilme, kitaba, insana yatırmış bir Kültür hazinesi..Rabbim ilmine ve ömrüne bereket ihsan eylesin.Ayrıca, Adıyamanın yaşayan Manevi dinamiklerinden Ali Hocamızı böyle nezih bir şekilde anlatan/aktaran yazara teşekkür ediyorum.

banner19

banner13