Grup Kıvılcım yeniden dönsün ezgileriyle

Hızlı ve yasaklı dönemlerde, etten-kemikten kaleler kurmuştuk Grup Kıvılcım’ın ezgi ve marşlarıyla..

Grup Kıvılcım yeniden dönsün ezgileriyle

 

Büyüklü küçüklü 90’lı yılları gören hepimizin bildiği bir gruptur Grup Kıvılcım. Hızlı ve yasaklı dönemlerde, etten-kemikten kaleler kurmuştuk Grup Kıvılcım’ın ezgi ve marşlarıyla.Grup Kıvılcım

Grup Kıvılcım, Bosna’nın cihad marşını okuyordu Selami’ye özlemle

Sadece üç kaset çalışması yapmış olmalarına rağmen bizim müzisyenlerimiz arasında ilk akla gelen gruplardan biri oldular. Bugünki bu “rahat” ortamda değil, sıkıntıların, zulüm ve baskıların inananlar üzerinde bir dağ misali kamburlaştığı dönemlerde döküldü nağmeleri bir bir.

Çeçen Dansı’nı, Çeçen Milli Marşı’nı ezberledik çocuk zihinlerimizde. Şeyh Şamil’i, Dudayev’i gördüğümüz olurdu rüyalarımızda. Selami Yurdan’ı onlar vesilesiyle merak ettik ilk. Bosna’da bir cihad varmış, öğrendik. Grup Kıvılcım, Bosna’nın cihad marşını okuyordu Selami’ye özlemle.

Ekmek değil istediği

İzzetli bir yaşam diler

Grup KıvılcımBugün devam ediyor olsalardı…

Bir çığ gibi gittikçe büyüyen Filistin cihadının sesi olmuştu Grup Kıvılcım. “Filistin’de ölmek” zor. Doğu’dan Batı’dan, Ortadoğu’dan bir harman, bir kaygı ve bir olan ruhun müziği. “İşçi Rıza”, “Çeçen Dansı” ve “Ayrılık Türküsü” isimli üç kaset sadece. Ama her bir parçası ayrı ayrı yer eden yüreğimizde. Andola, Neredesin Peygamberim, Dua, Ayrılık Türküsü, Gorajde, Anne, Ninni, Yılmamalı. Ve diğer tüm ezgi ve marşlarıyla kıvılcımlar saçtı hayatımızda Grup Kıvılcım.

Onlar, müzik yaptıkları zamanlarda şahit oldukları zulüm ve haksızlıklara en güçlü ve en güzel şekliyle itiraz edenlerden oldular. Bugün devam ediyor olsalardı Afganistan’ı, Irak’ı, Suriye ve Filistin’i ve tüm mazlum coğrafyayı yine en üst perdeden haykırır, meydanları ve yürekleri titretirlerdi.

Grup Kıvılcım cesaretin ve haykırışın sesiydi. O grubun içinde kimler vardı bilemiyoruz. Yeryüzü dergisinde kendileri ile yapılmış bir röportajı hatırlıyorum sadece. Grup ne zaman dağıldı, birleşir mi, yoksa grubun içindekiler bile unuttu mu Grup Kıvılcım'ı?...

Grup Kıvılcım’ı özledik, özlüyoruz.

 

Yavuz Ertürk onları bekliyor

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2012, 02:56
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hamza selçuk
hamza selçuk - 7 yıl Önce

Gökler ağlasın anne parçasını söyleyen kardeşin bir solo kasedi çıktı çok sonraları ancak o kardeşin bir kazada vefat ettiğini duymuştum. Allah rahmet eylesin.

Musatafa Şahin
Musatafa Şahin - 7 yıl Önce

Aslında grup kıvılcım kıvılcım olmadan önce bir albümü daha vardır diyebiliriz. Özgürlük.için islami direniş albümü de aynı ekip tarafından yapıldı. Birde rahmetli durmuş yıldız "ayrılık türküsü" adlı solo bir albüm yapmıştır. besteci ve solist olarak gurubun içersinde yer alan duymuş yıldız ın vefat etmiş olması o eski tadı vermeyecektir.

AliBal
AliBal - 7 yıl Önce

ZAMAN ezgisinden çok etkilenmiştim. Hey gidi günler

banner19

banner13