Görme engelli hafız, şair, radyocu: Bülent Acun

Görme engelli Bülent Acun, görme nimetini duyumsayamayan, hissedemeyen birçok gören göze örneklik teşkil edecek bir hayatın sahibi. Kur’an’ı dinleyerek ezberlemiş. Muaz Ergü yazdı.

Görme engelli hafız, şair, radyocu: Bülent Acun

Yaşadığımız zamanlar kaytarmanın, iş yapmamak için bahaneler üretmenin, ayağa kalkmamak gayesiyle bahanelere sarılmaların, işe yaramamak kaynaklı mazeretlerin üretildiği zamanlar. Sapasağlam insanların adeta kötürümleştiği bir çağ… Sorumlulukların ertelendiği… Bir çağ yangını… Bu yangını söndürmek için ateşe atılan İbrahim’e su taşıyan karınca misali ter döken, emek harcayan insanlar var. İyi ki de varlar…

Bu insanlardan biri de Bülent Acun. Yüzde doksan beş görme özürlü… Bu özrünü rahmet olarak benimseyen ve hayata katılmaktan bir nebze geri durmayan bir âdemoğlu. Hafız kendisi. Kur’an’ı hıfzetmiş… Görme nimetini duyumsayamayan, hissedemeyen birçok gören göze örneklik teşkil edecek bir hayatın sahibi. Kur’an’ı dinleyerek ezberlemiş. İlkokul hariç bütün okulları dışarıdan bitirmiş. Çok büyük bir azim… Derin gayret… Dört yıllık ilahiyat fakültesi bitirmiş, Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni… Görme engelinin arkasına sığınıp bahaneler üretmemiş hiçbir zaman. En ortasından dalmış hayata. Hayatı engellerle ulaşılmaz kılmamış.

Kendini yalnızca meslek alanına hapsetmiyor

Şu an Tarsus’ta bir camide müezzin olarak görev yapıyor Bülent Acun. Birçok yerel ve ulusal yarışmalara katılmış. Şiir ve makale dalında ödülleri var. 2006 yılında Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği “Toplumsal Barışı Tesis ve Tehdit Eden Unsurlar Ve Din Görevlilerinin Ulusal Barışta Üstlendiği Rol” konulu makale yarışmasında ikincilik, Peygamberimiz hakkında düzenlenen şiir yarışmasında mansiyon ödülü kazanmış. Belki de iki alanda ödül alan ilk din görevlilerinden… Aynı zamanda dünya meselelerine kafa yoruyor. Kendini yalnızca meslek alanına hapsetmiyor. Bunları yaparken sığ sularda kulaç atan biri de değil. Meselelerin, olayların derinine nüfuz etme gayretinde.

Radyoculuk yanı da var Bülent Acun'un. Radyoculuğun bütün departmanlarında görev almış. On beş yıl Tarsus Süper FM’de program yapmış. Yalnızca bu radyoda değil, Niğde Umut FM ve Mersin Çağrı radyosunda programlar… TRT Diyanet Televizyonu yayına başladığında televizyonun konuk ettiği ilk din görevlilerinden. Bitmedi çalışmaları… Seksen bir il ve üç yüz ilçede teşkilatı bulunan Evrensel Hafızlar Derneği kurucular kurulu üyesi. Aylık Diyanet dergisi yazarlarından. Sendikacılık yanı da var. Diyanet Sen’de ilçe başkanı olarak yer almış.

Kendisine kitap okuyan gençlerin çoğu şimdi çok iyi yerlerde

Bülent Bey'in Mektup, İnkişaf, Ribat, Hüküm, Milli Gazete başta olmak üzere birçok dergi ve gazetede şiir, deneme ve makaleleri yayınlanmış. Buralardaki ve Diyanet dergisindeki yayınlanan şiir ve denemeleri kitaplaşmayı, iki kapak arasına girmeyi bekliyor. Abdullah Yıldız da “Bir Ehl-i Mihrap, Bir Hitap Ve Bir Kitap” adlı makalesinde Acun’dan bahsediyor. Onunla tanışmış olmaktan duyduğu memnuniyeti ve mutluluğu dile getiriyor. Gözlerinin görmediğini ama gönül gözünün sonuna kadar açık olduğunu vurgulamaktan da geri durmuyor.

Bir müezzin/kayyım… Hafız, şair, yazar, birçok sivil toplumunun kuruluşunda görev almış, elini taşın altına koymuş. Kaçmamış vazifeden… Bütün bunların yanında çok ciddi bir kitap sevgisi var. Evinde devasa bir kitaplığı var. Kütüphane de diyebiliriz. Kitaplarının sayısını hatırlayamıyor. Kendisine kitap okuyan gençlerin çoğu şimdi çok iyi yerlerde. O gençlerin yetişmesinde emek sahibi. Şu an kendisine eşi ve çocukları kitap okuyor. Kültür tarihi, edebiyat, musiki ilgilendiği alanlardan. Gençlerden oluşturduğu ilahi grubu var. Emine Şenlikoğlu’nun Bülent Bey’in hayatını romanlaştırmak gibi bir düşüncesi olmuş bir zamanlar.

Acun’un Tarsus Ekspres Gazetesinde köşesi var. Bu aralar sahih hadislerden ilham alarak yazdığı, kırk hadis geleneğini şiire taşıyan “Kırk Gül Yaprağı” adlı bir eser üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda “Şiir Diliyle Esma-ül Hüsna” çalışması da söz konusu.

Yüzde doksan görme özrü olan ama bunu dezavantaj olarak değerlendirmek yerine yeteneklerini geliştirmenin, yaşamı anlamlı kılmanın gayretinde olan Bülent Acun, örnek alınması gereken şahıslardan. Hiçbir mazeretin arkasına sığınmıyor.

Allah uzun ömürler versin!..

 

Muaz Ergü yazdı

Yayın Tarihi: 24 Ağustos 2015 Pazartesi 15:54 Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2015, 16:10
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet KAYIŞ
Mehmet KAYIŞ - 6 yıl Önce

Muaz Ergü, emeğine sağlık. Bülent bey'İ yakından tanıyan bir dostu olarak kaleminizden dökülenleri iftiharla okudum. Emin olun yazdıklarınız abartısız ve yalın. Bülent Acun kardeşim son derece mütevazi bir gönül adamı. şu günlerde İstanbul Fatih semtine ataması gerçekleşen Bülen Acun kardeşimden bedenen ayrı kalma durumuyla karşı karşıyayız. İnanın üzülüyorum. Ama şuna eminim ki; İstanbul kim bilir Bülent kardeşimin sizde olduğu gibi cevherini farkedecek değerler olacaktır.

banner26