Gönenli Mehmed Efendi Anısına

Anadolu topraklarının yetiştirdiği en büyük âlimlerden biri olan Gönenli Mehmed Efendi'yi yâdetmenin..

Gönenli Mehmed Efendi Anısına

Gönenli Mehmed Efendi Anısına Hafızlar Yarışıyor

 

 

Anadolu topraklarının yetiştirdiği en büyük âlimlerden biri olan Gönenli Mehmed Efendi'yi yâdetmenin en güzel vesilesi olarak hafızlık yarışması düzenleniyor. Yarışma, 11 Ocak 2009'da Eyüp Müftülüğü Konferans Salonu'nda 5 kişilik jüri karşısında gerçekleşecek.

 

Mehmed Efendi'nin uzun yıllar görev yaptığı Sultanahmet Camii'nde yarışma öncesi davetliler ve hafızlar bir araya gelecek. Daha sonra yarışma tertip edilecek. Yarışmacılarda hafız olma, 25 yaş altında olma ve erkek olma şartları aranacak. Vefatının 18. yılında Gönenli Merhum Mehmed Efendi'yi böyle yüce bir programla anmak takdire şayan bir düşünce… Yarışmaya katılmak isteyen arkadaşların 30 Aralık 2008 akşamına kadar 0212 631 02 99 numaralı telefona başvurmaları gerekiyor.

 

Biz de bu haber vesilesiyle Gönenli Mehmed Efendi'yi rahmetle yâd ediyoruz.

 

Mehmed Efendi Kırım kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1901 yılında dünyaya geldi. 12 yaşında hafız oldu. 1930'da Gönen'de imamlığa başladı. Askerliğini tamamladıktan sonra İstanbul'a geldi ve bu görevini İstanbul'un farklı camilerinde sürdürdü.

 

1940'lı yıllardan 80'lere kadar Kur'an eğitimine ara vermeden devam etti. Yüzlerce hafız yetiştirdi. Onun Kur'an öğretmek için emek sarfettiği günlerde bu ülkede Kur'an eğitiminin ne denli zor olduğunu ve bu işle meşgul olanların başına neler geldiğini burada zikretmeme bilmem gerek var mı? 1991 yılında vefat etti. Kabri Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği'ndedir. Mekânı cennet olsun…

 

İzzet Ay'ın Yağmur Yayınevi menşeli “Gönenli Mehmed Efendi” kitabı, bu muhterem zât hakkında önemli bir kitap. Dileyenler o kitaba ulaşabilirler.

 

 

Yakup Öztürk, rahmetle anarak haber verdi.

Yayın Tarihi: 24 Aralık 2008 Çarşamba 01:13 Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 23:49
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
süleyman gultek
süleyman gultek - 12 yıl Önce

bu bahsi geçen yarışmayı acaba kim düzenlemiş.bilgi verir misiniz.

Fatma Zehra Deniz
Fatma Zehra Deniz - 12 yıl Önce

Yarışmayı kim düzenlemiş? Bu verilen telefon numarası nereye ait? Telefon açan kişi kiminle görüşecek? Bütün önemli ayrıntıları atlamışsınız.

cumhur bedir
cumhur bedir - 12 yıl Önce

Mehmet efendin elinden öpen bir insan olarak o büyük insanı rahmetle anıyorum...

banner26