Genç Gönüllüleri neye gönüllü?

Genç Gönüllüler nasıl bir oluşumdur? Merak ettik ve 'sakin köyün hareketli çocukları'na sorduk..

Genç Gönüllüleri neye gönüllü?

Derdimizi paylaşalım; derdimizle çoğalalım, zenginleşelim diye kurulmuş bu sitenin kaderini senin seçimlerin şekillendirecek, bu kesin. Tam da imtihan dünyasını andıran şu sanal dünyada Genç Gönüllüyüz sitesinin kendine seçkin bir yer edinebilmesi senin elinde.
Burası ya ebedî gençliğe gidenlerin özü, sözü ve izi ile kendisini ispatladığı ve gösterdiği bir seçkinler mekanı olacak, ya da dünyacıların kendilerini kandırdıkları, heva ve heveslerin daha sofistike ve daha usturuplu tatmin edildiği bir bahtsızlar mekanı...

Bizler Genç Gönüllüleri!
Adımıza layık olalım!
Şerefimiz hep bizimle olsun.
Biz hep bu şerefli mekânda olalım.
Sen, ben, o...
Hep ‘biz’ olalım, biz hep ‘biz’ kalalım.

Genç Gönüllüler

 

 

 

 

Genç gönüllüyüz biz!

Dertleri hiçbir zaman tükenmeyen, sahte dertler peşinde koşmayan Gönüllüler… 2006 yılının Ekim ayında yayına başlayan Genç Dergi ile dertlendiler bu gençler.  Şölenler, seminerler, akademiler düzenleyen Genç Dergi’nin genç okurları, sanal âlemde de boş durmadılar. Facebook, Twitter gibi paylaşım sitelerinde ‘Genç Gönüllü’ logolarıyla dikkat çektiler. ‘Buralar bizsiz olmaz’ dediler ve adımlarını attılar. Abdurrahman Çetinkaya önderliğinde kurulan siteyle, bırakın Türkiye’yi, dünyanın dört bir yanına sesleniyorlar, dertlerini anlatıyorlar. Biz de internette nadir bulunan böylesi güzel bir sitenin dertli kurucusuyla konuştuk. Konuştuk ki; “Derdimiz büyük, bir şekilde derdimizi anlatmak lazım, bilmeyenler de bilsin, dertlensin diye…”

GençGenç Gönüllü’yüz... Siz kimsiniz?

Bizler Genç Dergisi etrafında şekillenmiş sanal âlem yiğitleriyiz. Böyle tabir olur mu demeyin; geçmişte ‘bir yiğit çıktı meydana’ naraları atılırdı, şimdinin meydanı ise sanal ortamlar ve meydanı boş bırakmamak adına buradayız.

Ne yer, ne içer, ne iş yaparsınız? Genç gönüllülerinin derdi nedir?

Normal bir genç gibi, çay içer, işe gider, kitap okur ve muhabbet ederiz. Alamet-i farikamız boş bırakılmış bir alanı dolduruyor olmamız… Her türlü şövalyenin cirit attığı bu uçsuz bucaksız sanal âlemde doğru adımlarla gezinen fertler olmak gibi bir derdimiz var. Medyanın 4. güç olarak nitelendirildiği çağımızda siber âlemde yer almak, derdimizi yüceltmek ve dağıtmak için harikulade bir imkân. Bunun farkında olup bu pencereden gençliğe seslenmek istiyoruz. Yüreğimizden çıkan sesin yine genç yüreklere uzandığını görüyoruz.

Genç Gönüllüler Üniversite Temsilcilerini Arıyor
(+)

Bugüne kadar ne gibi faaliyetler gerçekleştirdiniz ve neler yapmayı planlıyorsunuz?

Mânâ dolu günlerde sitemizi kapattık, tefekküre yöneldik hep beraber. Hatimler düzenledik, hediyeleştik, hararetli istişarelerimiz oldu, dergimizi ve derdimizi konuştuk. Anadolu’da site üzerinden onlarca yeni network oluştu. Aynı havayı teneffüs edip bir birinden bîhaber gönüller buluştular, beraberce faaliyetlerde bulundular. Avrupa ve Türk Cumhuriyetlerinden kardeşlerimiz, Burkino Faso'dan bile bu muhabbete gönül veren üyelerimiz oldu, olmaya devam ediyor.

Köşe yazarlarımız 1,5 yılı aşkındır yazıyorlar, yeni kalemler yetişiyor. Ayrıca sitemiz genç gönüllüler için haberdar olma mekânı oldu. GENÇ Seminerler, buluşmalar, şölenler sitemizden duyuruluyor.  Önümüzdeki süreçte, planlarımız arasında sitenin, tüm dünya gençlerine seslenecek uluslararası versiyonuna girişmek var. İsmi belli fakat şimdilik bizde kalsın. Bunun dışında ülkemiz genelinde gönüllü buluşmalara vesile olması başlı başına önemli bir misyon ve bu misyon devam edecek inşallah. Ve köşe yazarlarımız… Daha yazacak çok şey var.

Neden kendinize ‘sakin köyün hareketli çocukları’ diyorsunuz?

Çocukluk durağan olmamayı, hareketli olmayı simgeler. Bulunduğumuz mecra/ülke/ümmet sessiz, hareketsiz kalmış, bu sessiz köyden böyle fıkır fıkır çocuklar çıkınca slogan tamamlanmış oluyor. Biraz isyankâr, biraz girişken ve dertli. Allah'ını seven durdurmasın bu çocukları, hep desteklesin.

Anneniz biliyor mu bu yaptıklarınızı?

Bilmez mi, ailecek sirayet eden bir genç gönüllülük var hamdolsun. Anneciğimin bilmediği hiç bir işe kalkışmam.

Sizden başka kim ilgileniyor bu işle?

İşte güzel soru… Bu bir ekip işi, gönül işi… 2008 yılının Şubat ayında İzmit'te gerçekleşen buluşmamızda M. Lütfi Arslan Abimizin ferasetiyle bir ekip oluştu. Şu an 5 adet süper yöneticimiz ve 15 adet yöneticimiz bulunmaktadır. Süper kadrodan bahsedeyim kısaca;  Mustafa Kaman, Sami Yaylalı, Salim Sarımurat, Mustafa Çetinkaya ve fakirden oluşan jet kadro şimdilik görevlerinin başında. Ayrıca asıl yükü çeken yönetici kardeşlerimize ise büyük fedakârlıklarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Gençlere, kendilerini ifade etme hakkı vermek gibi bir de köşe yazarlığı gibi ciddi bir sorumluluk verdiniz. Bu nasıl oldu? Ne gibi şeyler yazılıyor?

Dergi, gazete, internet yayıncılığı vb. ortamlar insan yetiştirme okulları olarak misyon yüklendikçe sürekli kalırlar. Bu düşünceyle genç kardeşlerimize tekliflerde bulunduk, büyük bir çoğunluğu istikrar göstererek bugüne kadar yazmaya devam ettiler, süreç boyunca yeni yazarlar eklendi. Genç Dergisi, Şebnem Dergisi, Çıt Dergisi gibi dergilere terfi eden yazarlarımız oldu. Yazıların içeriği ise yazarın kalbinden geçen neyse o oldu; dertli kalemler, kimi zaman popüler kültüre karşı duruşlar sergilediler, kimi zaman asr-ı saadet meltemi estirdiler, kimi zaman güldürüp geçtiler.

Genç Gönüllüler Sitesi
(+)

Sitede kaç üyeniz var? Bu üyelerle birlikte neler yapıyorsunuz, buluşmalar gerçekleştiriyor musunuz?

21 Mart itibariyle 3000. üyemiz kayıtlarımıza geçti, her gün artıyoruz çok şükür. Sitede geçirilen ortalama süre 14 dakika civarında… Kurulduğumuz günden bu yana (08 Mayıs 2008) 1 milyon tekil tıklamayı aştık. Forum başlıklarımız sayesinde il ve ilçelerimizdeki genç gönüllü kardeşlerimiz kendi aralarında organize olup, kimi zaman fidan dikmek için, kimi zaman çay içmek, kısır yemek için, genç gönüllüyüz demek için buluşuyorlar.

Peki buradan site sakinlerine söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Dünya Bizim'se sakin olun!

 

 

Feyza Öztürk dertli olanları mekân-ı derde davet etti

Yayın Tarihi: 21 Nisan 2010 Çarşamba 20:42 Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2010, 17:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman Ragıp Yazıcılar
Süleyman Ragıp Yazıcılar - 11 yıl Önce

Abdurrahman Çetinkaya... Genç Gönüllüler'in önde giden dertlilerinden biri... Site vesilesiyle zaman geliyor "abi" oluyor, zaman geliyor "psikolojik danışman"... Yükleri büyük... Yükleri güzel... Ecirlerini verecek olan var, bu yüzden daha fazla "dert" diliyorum kendisine...

banner26